SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Öregedjünk korszerűen!

Dr. Rose Magánkórház orvosai [cikkei] - 2012-04-13
Világunk fordulópont előtt áll: a teljes populációban hamarosan nagyobb lehet az idős emberek aránya, mint a gyermekeké. Az elmúlt évszázadban általánosan megugrott a várható átlagéletkor, s a növekedés folytatódik.

Eközben a civilizációs ártalmak, az egészségtelen életmód egy másik tendenciát is erősítenek: bár tovább élhetünk, de úgy tűnik, életünk második felében egyre több nyavalyától terhelten. Ez pedig felveti a problémát: hogyan finanszírozzák majd a kormányok az egészségügyi ellátást nagy betegtömegek esetében? A kérdés épp olyan égető a fejlett országokban, mint a világ lassabban fejlődő területein…

Erre hívja fel a figyelmet 2012-ben az Egészség Világnapja, melynek szlogenje: A jó egészség életet ad az éveknek… A szakemberek szerint a megoldást mindenképpen az időskori aktivitás megőrzése jelentené, ám ennek alapja a jelenleginél sokkal egészségtudatosabb ifjú- és középkor lehetne.

"Persze sokakban felmerülhet a kérdés, miért is akarnánk száz évig élni? - fűzi hozzá Dr. Solymos Mónika a Dr. Rose Magánkórház kardiológusa - “Hiszen az időskorhoz különféle kellemetlen vagy épp kifejezetten súlyos betegséget társítunk magunkban, s általában romló életminőséget. Mintha életünk utolsó évtizede az elmúlás előszobája lenne… Pedig nem kell annak lennie."

Ha csak korunk leggyakoribb halálokát tekintjük - a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, melyek 54 százalékkal állnak a statisztikák élén - a helyzet pusztán az egészségtudatosabb életmód hatására döbbenetes javulást mutathatna.



“Szükség is van a gyors változtatásra - mutat rá Dr. Solymos - mivel a számokat tekintve, nagyjából egyetlen generációnyi idő áll rendelkezésünkre, hogy elkerüljük a krízist, amit a betegségekkel küzdő, így többségében inaktív időskorú tömegek ellátása okozna. S mindez nem csak társadalmi érdek: akár 70, akár 100 évet ér meg valaki, mindennél fontosabb, hogy a lehető legtovább élvezhesse az egészség és a vitalitás ajándékát. Ezért 40 éves kor felett évente egy alkalommal terheléses EKG és szív ultrahang javasolt. 40 év alatt az évenkénti szűrés inkább az aktív sportolók esetében szükséges, illetve ha valakinél a kardiovaszkuláris problémák rizikója magasabb."

TUDTA?

Napjainkban minden hatezer emberből egy éri meg a 100. születésnapját, a 110-et pedig hétmillióból egy. A hosszú életre hajlamosító gének mintázatát még 2010-ben azonosították brit tudósok, s ezek alapján minden korábbinál nagyobb pontossággal prognosztizálható, ki ünnepelheti meg a századik születésnapját is. Ugyanennek a kutatásnak érdekes megállapítása volt az is, hogy a “hosszú élet” génekkel rendelkezőkben épp úgy megtalálhatók a szív- és érrendszeri problémákra, cukorbetegségre vagy épp Alzheimer kórra hajlamosító gének is, ám a magas életkort lehetővé tevő társaik mégis felülírják ezek hatását. A tanulmányból azonban az is kiderült, hogy a dohányzással, alkoholfogyasztással, a mozgás hiányával és a helytelen étrenddel szemben még a “szuper gének” sem nyerhetnek.

Fotó: Thomas Kapke: Facelifting

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja