SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fittség a menopauzán túl is megőrizhető

Családinet [cikkei] - 2011-09-30
A menopauzát átélő és az azon átesett nőknek is van lehetőségük a súlyukat megtartani sőt, akár még át is alakíthatják az izom-zsír arányukat a kívánatos irányban. Az érzékeny időszakhoz kapcsolódó kényes kérdésekről dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, Magyar Menopauza Társaság tagja beszélt.

A megoldás a táplálkozásban rejlik

Az Illinois Egyetem tanulmánya szerint a menopauza időszakában kiemelten fontos a fehérjefogyasztás. Ez ugyanis nem csak az éhségérzetet tartja kordában a nap folyamán, de - ha rendszeres mozgással kombináljuk - még a fogyásban is segíthet, illetve megakadályozza az ezzel járó izomleépülést - ezt a véleményt fogalmazta meg Ellen Evans, az egyetem professzora.

Az erre vonatkozó kutatás során a szakemberek arra voltak kíváncsiak, miért figyelhető meg az idősebb nőknél, hogy a fogyásuk során legalább annyi izomtömeget veszítenek, mint amennyi zsírt. Ez a veszteség pedig nem csak az érintett hölgyek erejét csökkenti, de hat az egyensúlyukra és olyan mindennapi tevékenységekben is akadályozhatja őket, mint a lépcsőzés vagy éppen a fotelból való felkelés.

Fontos az aminosav utánpótlás

A hat hónapig tartó kutatásba 31 egészséges, túlsúlyos, menopauzán átesett nőt vontak be, és két csoportra osztották őket. Mindkét csoport 1400 kalóriás diétát folytatott, ám míg az egyik csapat tagjai naponta kétszer tejsavós protein (fehérje) kiegészítőt kaptak, a többiek olyan placebót, amely szénhidrátokat tartalmazott. A szakértők fontosnak tartották a protein fogyasztását reggel és a nap folyamán is, hogy folytonos legyen az aminosav utánpótlás. Mindkét csoport könnyű mozgást végzett, főleg sétát és nyújtógyakorlatokat, valamint felvilágosították őket az egészséges táplálkozás alapjairól, például arról, hogy a fehérjeturmixokat vagy a magas proteintartalmú fehérhúsokat és a tojást könnyű beépíteni még az igen sűrű életritmusba is.    


A féléves időszak elején és végén is felmérték a résztvevők erejét, egyensúlyát és olyan gyakorlatokat végeztettek velük, mint 100 méteres gyaloglás, a fotelből való ötszöri felállás és egy könyv magasba emelgetése. Kontrollként a kutatás elején és végén is ellenőrizték a nők jobb combjában mérhető izom- és zsírmennyiségét MRI vizsgálatokkal.
Az eredmények azt mutatták, hogy a fogyás során bevitt nagyobb mennyiségű fehérje képes ellensúlyozni az izomtömeg fogyását, illetve fenntart egy bizonyos izomtömeget, amíg a zsír csökken. Azok a nők, akik több fehérjét fogyasztottak, 3,9 százalékkal több súlyt vesztettek, és 5,8 százalékkal több tiszta izmot mértek rajtuk, mint azokon a hölgyeken, akik alig valamennyit.  Mivel a nőknek kevesebb súlyt kellett magukon cipelniük, többet és könnyebben tudtak mozogni, így még jobb fizikai kondícióba kerültek. Mindezek hosszútávú hatása pedig, hogy ezek az idősödő hölgyek tovább meg tudták tartani a mobilitásukat és a függetlenségüket.

Más tünetek is csökkenthetők

- A menopauza érzékeny időszakában a súlygyarapodáson kívül számos más kellemetlen tünetet is tapasztalhatnak magukon a hölgyek. Ilyenek például a hőhullámok, az alvás- és hangulatzavarok, a vizelettartási problémák és a vaginális diszkomfort. - ismerteti dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza. - Mivel a változókori tünetek jó része az ösztrogénhormon hiányának köszönhető, súlyos kellemetlenségek esetén mindenképpen érdemes elgondolkozni ennek, és más hormonoknak a pótlásáról. Mielőtt erről döntés születne, a páciensnek részt kell vennie egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűség mérésen, ultrahang vizsgálaton, illetve ha indokolt, más vizsgálatokon is. A hosszú távú egészségét és a kellő információkat figyelembe véve, az érintettnek és a szakorvosnak együtt kell meghoznia a döntést, amelynek fő törekvése a legkisebb, még hatékony adag előírása.  

Forrás: www.oxygenmedical.hu

Fotó: Paul-Gerhardt Koch:  "Spieglein Spieglein..." 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja