SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szemet érő káros UV sugárzás elleni védelem

Dr. Ozsváth Mária [cikkei] - 2011-07-18
Itt a nyár, a szabadságok ideje, a kirándulás, a tenger, a hajó, mind a gyerekekre és a felnőttekre váró kikapcsolódás időszaka.

Elindulunk kirándulni és a szükséges kellékeket tervezzük a csomagba betenni: ruha, tisztálkodásiszerek, napvédőszerek, és sok-sok minden egyéb, de ne feledkezzünk meg a napszemüvegről sem, hiszen az utóbbi időben egyre nagyobb szükségünk lehet rá, mert a napsütés bizony árt a szemnek.

Miért árt a napsütés?

Jó ha tudjuk, hogy miért, hiszen nagyon sokat hallunk a napszemüvegről, a szem védelméről.

Az utóbbi 10 évben egyre több olyan szembetegség jelenik meg, amelyet az úgynevezett oxidatív stressz okoz. Ide tartozik a szemfenék meszesedés néhány formája, a szürkehályog néhány formája, a szem felszínének a gyulladása, a szemkörnyék bőrének a gyulladása. És, korai elöregedése.

Tudjuk, hogy a  szemfenék-meszesedés a tudomány mai állása szerint a gyógyíthatatlan szembetegségek közé tartozik, és a világ lakosságának kb 80%-ánál felfedezhető. Feltételezik a tudósok, hogy a káros UV sugaraknak is szerepe van az egyes formák kialakulásában, ezért  felhívjuk többszörösen a figyelmet a napszemüveg fontosságára.

Milyen is a jó napszemüveg?


Úton-útfélen, mindenhol lehet már napszemüveget vásárolni. Amelyik biztosítja a viselőjének a 100%-os UV védelmet, azt érdemes megvásárolni...

Tudjuk, hogy az Európai Unióban tilos az UV réteg nélküli szemüveget forgalmazni, de azért még előfordul nem Uniós területről származó áru is, bár a hatóságok szigorúan ellenőrzik a forgalmazókat.

A jó napszemüveg legyen 100%-os UV védelemmel ellátva, és szerepeljen rajta az UV-400 felírat - ez egy fontos szempont a vásárlásnál. Legyen a szemüveghez egy garanciajegy is, amellyel lehet igazolni, a szemüveg származását, gyártóját stb.

Manapság vannak helyek, optikák, ahol be lehet vizsgáltatni a napszemüveget, hogy megfelelően szűri-e az UV sugarakat...

Miből tudjuk meg, ha ártott a napfény a szemünknek?

Ez nehéz kérdés, mert a napfény  hosszabb távú hatásai lassan és fájdalommentesen jelennek meg, és sokkal később észleljük a látásromlást, mint ahogy azt gondolnánk.
 

Jó nyaralást kívánok, minden kedves olvasónak, és kérem ne felejtsék otthon a napszemüveget.

Dr. Ozsváth Mária


Dr. Ozsváth Mária
Szemész

Dr. Szem Egészségközpont


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/545-79-40
               06-20/980-54-72
Honlap: http://www.alternativszemdr.hu
             http://www.gloriamentis.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja