SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért olyan fontos az UV védelem?

Családinet [cikkei] - 2022-06-21
 [X]

Az utóbbi években egyre többet hallhatunk az ózonréteg elvékonyodásáról, és ennek a folyamatnak az egészségünkre káros hatásairól. Mégis, amikor a nyári napsugarak megérkezésével új napszemüveg után nézünk, a választást befolyásoló szempontok között még mindig csak a keret formája, színe, illetve a lencsék színei dominálnak. Természetesen a külcsíny sem elhanyagolandó: bár nem a ruha teszi az embert, az önbizalmán azért sokat lendíthet egy-egy stílusos darab.

De mindezek mellett legalább ilyen fontosnak kellene lennie annak a kérdésnek is, hogy megfelelő UV-védelemmel ellátottak-e a kiszemelt termék lencséi. Illetve, megbízható-e az a szemüveg, amelyik ezt állítja magáról? Vagyis: ne csak a jól ismert UV400-as címkét keressük a lencsén, hanem ellenőrizzük azt is, hogy minőségi forrásból származik-e. A piacon kínált nyári kiegészítők nem feltétlenül felelnek meg a biztonsági előírásoknak, ellenben egy optikában vásárolt Oakley napszemüveg nem okozhat csalódást.

Mit érdemes tudni az UV-sugárzásról?

Az UV a napfény egy meghatározott, az emberi szem számára láthatatlan hullámtartománya, hullámhossza a 100 és 400 nm közötti tartományba esik. Három fő típusát különböztetjük meg hullámhossz-tartományuk és a bőrünkre gyakorolt hatásuk alapján.

  • UV-A (315–400 nm hullámhossz): a földfelszínre beeső sugárzás legnagyobb része. Károsítja a kollagénrostokat, roncsolja a bőrben levő A-vitamint, ezáltal hozzájárul a bőr öregedéséhez, és a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. A bőr barnulását ideiglenesen, a melanin oxidálásával idézi elő.
     
  • UV-B (280–315 nm hullámhossz): az ilyen típusú sugárzás nagy részét még elnyeli az ózonréteg. Kis mennyiségben akár jótékony hatású is lehet, hiszen elősegíti a D-vitamin-képződést, ami a csontképződéshez elengedhetetlen, közvetlenül viszont károsíthatja a DNS-ünket. Bőrünk a barnulással járó melanin-pigment termelésével védekezik ellene.
     
  • UV-C (100–280 nm hullámhossz): ezt a sugárzást szerencsére teljesen elnyeli a földi légkör, az UV-C miatt egyelőre csak az űrhajósoknak kell aggódnia.

 

Hogyan árthat nekünk az UV-sugárzás?

Fontos tudni, hogy UV-sugárzásnak egész évben ki vagyunk téve, illetve hogy az aktuális hőmérséklettel nem feltétlenül áll összefüggésben. Így védekezni sem csak kánikula idején kell ellene! De hogyan károsíthatja a látásunkat, ha nem gondoskodunk megfelelő UV-szűrőről?

napszemüveg, uv-védelemmel

Átmeneti látásvesztés, szemfájdalom, gyulladás: Ha szemeink rövid időn belül túl sok UV-hatásnak vannak kitéve, a káros sugárzás megégetheti a szaruhártyánkat. Ez napokig tartó gyulladt, vörös szemekkel, könnyezéssel és szúró, égő érzéssel járhat.

  • Kúszóhályog: Ha hosszú időn keresztül éri sugárzás a szemünket, a kötőhártyánk megvastagodhat, ez a vastag réteg pedig rákúszhat a szaruhártyára is. Az eredmény nem csak a szem gyulladása, hanem akár látásromláshoz vezető fénytörési hiba is lehet.
     
  • Szürkehályog: A szürke hályog (katarakta) a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán. Kialakulásért leggyakrabban a túlzott UV-B sugárzás a felelős.
     
  • Daganatos megbetegedés: Az UV-sugárzás súlyos esetben akár rákot is okozhat a szemhéj bőrén vagy a szemben.

 

Honnan tudjuk, hogy a szemünk védett az UV-sugárzástól?

  • UV400-as jelzés: Az európai szabványnak megfelelő szűrő 400 nanométerig az UV-A és az UV-B sugárzás 100 százalékát blokkolja.
     
  • Forma: Bár kiemeltük, hogy nem minden a külső, az igenis fontos, hogy a napszemüvegünk megfelelő fedést biztosítson a szemnek. Az Oakley Turbine napszemüveg lencséi például általában hatékony védelmet nyújtanak az oldalirányból érkező napsugarak ellen is.
     
  • Megbízható minőség: Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy az előző két feltétel megléte sajnos nem ér semmit, ha nem lehetünk biztosak a napszemüveg minőségében. Még az is előfordulhat, hogy egy olcsó utánzat is rendelkezik valódi UV-szűrővel, azonban a rossz minőségű lencsék könnyen megkarcolódnak, ami az UV-védelmet is gyengíti. A kiszemelt Oakley napszemüveg ezért csak márkaboltban vagy optikában megvásárolva válhat az idei nyár kedvenc kiegészítőjévé.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja