SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Miért olyan fontos az UV védelem?

Családinet [cikkei] - 2022-06-21
 [X]

Az utóbbi években egyre többet hallhatunk az ózonréteg elvékonyodásáról, és ennek a folyamatnak az egészségünkre káros hatásairól. Mégis, amikor a nyári napsugarak megérkezésével új napszemüveg után nézünk, a választást befolyásoló szempontok között még mindig csak a keret formája, színe, illetve a lencsék színei dominálnak. Természetesen a külcsíny sem elhanyagolandó: bár nem a ruha teszi az embert, az önbizalmán azért sokat lendíthet egy-egy stílusos darab.

De mindezek mellett legalább ilyen fontosnak kellene lennie annak a kérdésnek is, hogy megfelelő UV-védelemmel ellátottak-e a kiszemelt termék lencséi. Illetve, megbízható-e az a szemüveg, amelyik ezt állítja magáról? Vagyis: ne csak a jól ismert UV400-as címkét keressük a lencsén, hanem ellenőrizzük azt is, hogy minőségi forrásból származik-e. A piacon kínált nyári kiegészítők nem feltétlenül felelnek meg a biztonsági előírásoknak, ellenben egy optikában vásárolt Oakley napszemüveg nem okozhat csalódást.

Mit érdemes tudni az UV-sugárzásról?

Az UV a napfény egy meghatározott, az emberi szem számára láthatatlan hullámtartománya, hullámhossza a 100 és 400 nm közötti tartományba esik. Három fő típusát különböztetjük meg hullámhossz-tartományuk és a bőrünkre gyakorolt hatásuk alapján.

  • UV-A (315–400 nm hullámhossz): a földfelszínre beeső sugárzás legnagyobb része. Károsítja a kollagénrostokat, roncsolja a bőrben levő A-vitamint, ezáltal hozzájárul a bőr öregedéséhez, és a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. A bőr barnulását ideiglenesen, a melanin oxidálásával idézi elő.
     
  • UV-B (280–315 nm hullámhossz): az ilyen típusú sugárzás nagy részét még elnyeli az ózonréteg. Kis mennyiségben akár jótékony hatású is lehet, hiszen elősegíti a D-vitamin-képződést, ami a csontképződéshez elengedhetetlen, közvetlenül viszont károsíthatja a DNS-ünket. Bőrünk a barnulással járó melanin-pigment termelésével védekezik ellene.
     
  • UV-C (100–280 nm hullámhossz): ezt a sugárzást szerencsére teljesen elnyeli a földi légkör, az UV-C miatt egyelőre csak az űrhajósoknak kell aggódnia.

 

Hogyan árthat nekünk az UV-sugárzás?

Fontos tudni, hogy UV-sugárzásnak egész évben ki vagyunk téve, illetve hogy az aktuális hőmérséklettel nem feltétlenül áll összefüggésben. Így védekezni sem csak kánikula idején kell ellene! De hogyan károsíthatja a látásunkat, ha nem gondoskodunk megfelelő UV-szűrőről?

napszemüveg, uv-védelemmel

Átmeneti látásvesztés, szemfájdalom, gyulladás: Ha szemeink rövid időn belül túl sok UV-hatásnak vannak kitéve, a káros sugárzás megégetheti a szaruhártyánkat. Ez napokig tartó gyulladt, vörös szemekkel, könnyezéssel és szúró, égő érzéssel járhat.

  • Kúszóhályog: Ha hosszú időn keresztül éri sugárzás a szemünket, a kötőhártyánk megvastagodhat, ez a vastag réteg pedig rákúszhat a szaruhártyára is. Az eredmény nem csak a szem gyulladása, hanem akár látásromláshoz vezető fénytörési hiba is lehet.
     
  • Szürkehályog: A szürke hályog (katarakta) a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán. Kialakulásért leggyakrabban a túlzott UV-B sugárzás a felelős.
     
  • Daganatos megbetegedés: Az UV-sugárzás súlyos esetben akár rákot is okozhat a szemhéj bőrén vagy a szemben.

 

Honnan tudjuk, hogy a szemünk védett az UV-sugárzástól?

  • UV400-as jelzés: Az európai szabványnak megfelelő szűrő 400 nanométerig az UV-A és az UV-B sugárzás 100 százalékát blokkolja.
     
  • Forma: Bár kiemeltük, hogy nem minden a külső, az igenis fontos, hogy a napszemüvegünk megfelelő fedést biztosítson a szemnek. Az Oakley Turbine napszemüveg lencséi például általában hatékony védelmet nyújtanak az oldalirányból érkező napsugarak ellen is.
     
  • Megbízható minőség: Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy az előző két feltétel megléte sajnos nem ér semmit, ha nem lehetünk biztosak a napszemüveg minőségében. Még az is előfordulhat, hogy egy olcsó utánzat is rendelkezik valódi UV-szűrővel, azonban a rossz minőségű lencsék könnyen megkarcolódnak, ami az UV-védelmet is gyengíti. A kiszemelt Oakley napszemüveg ezért csak márkaboltban vagy optikában megvásárolva válhat az idei nyár kedvenc kiegészítőjévé.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja