SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új módszer a nikkelallergiás tünetek ellen

Családinet [cikkei] - 2011-05-03
A nikkelallergiás hölgyeknek sem kell többé lemondaniuk a kedvenc fülbevaló, vagy nyaklánc viseléséről. Az amerikai kutatók által kifejlesztett új, nanorészecskéket tartalmazó krém használatával a fémallergiás tünetek kialakulása megelőzhető.

Jellegzetes tünetek

Fémallergia bármely életkorban jelentkezhet. Különösen, ha az allergiás hajlam jelen van, csak idő kérdése, mikor és minek hatására alakulnak ki az első tünetek. – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa. A panaszok leggyakrabban a fülbevaló viselése kapcsán, a fül környékén jelentkeznek, de gyakoriak a nyakláncok által okozott tünetek is. A jellegzetes bőrvörösség, viszkető, égő érzés és kiütések kialakulhatnak a hason is, ahol a nadrág övcsat, vagy gomb közvetlenül érintkezik a bőrrel, vagy a csukló részen az óracsat, a háton a melltartócsat miatt. Fémallergiát több fém is okozhat, azonban a legtöbb panasz a nikkel kapcsán jelentkezik.

Harisnyakötőtől a mobiltelefonokig

A fémallergia nem újkeletű betegség, habár a modern kor vívmányai kétségkívül hozzájárultak nagyfokú elterjedéséhez. Az 1930-as és 1960-as évek idejében a fémallergiás panaszokat főként a hölgyek körében gyakran viselt harisnyakötő okozta. A későbbiekben a fémallergiás tünetek legfőbb forrása a fülbevaló lett. A modern időkben egyre nőtt azon eszközök, használati tárgyak száma, melyek nikkeltartalmuknál fogva elősegíthetik az allergia megjelenését. A bizsuk, piercingek, szemüvegkeretek, mobiltelefonok, pénzérmék mellett az autókban is találhatunk különböző nikkelötvözeteket. Táplálkozási szokásaink is megváltoztak, több olyan élelmiszert fogyasztunk, melyek nikkelt tartalmaznak. Számos, egyébként egészséges étel nikkeltartalma igen magas. E csoportba tartozik például a mogyoró, a zab, kakaó, lencse, a margarin, a korpás kenyér, a burgonya, a mandula és a dió is. A nikkelallergia-szindróma néven ismert tünetegyüttes a tápcsatornából felszívódó nikkel hatására alakul ki és az arra érzékenyeknél fejfájást, fáradékonyságot, vérszegénységet is okozhat.

A megoldás: a nanorészecskék


Korábban is történtek már próbálkozások olyan krémek kifejlesztésére, melyek megoldást jelenthetnének a nikkelallergiások számára. Működési elvük szerint még azelőtt megkötötték volna a nikkelt, mielőtt az a bőrben felszívódhatott volna. A betegek többségénél azonban egyik készítmény sem bizonyult igazán hatásosnak. A Nature Nanotechnology folyóiratban közölt kutatásban amerikai kutatók olyan megoldást kerestek a nikkelallergia tünetei ellen, amely egyszerűen alkalmazható, toxikus hatóanyagot nem tartalmaz és megakadályozza a nikkel felszívódását. Vizsgálataik alapján a megoldást egy nanorészecskéket tartalmazó, kalciummal dúsított készítmény jelenti. A nanorészecskék áthatolhatatlan felületet biztosítanak a bőrfelszínen, megkötik és így megakadályozzák a nikkel bőrbe jutását. A krém az egészségre ártalmatlan, használata praktikus, vízzel könnyedén lemosható.

Nem minden esetben jelent megoldást

A krém jelenleg kereskedelmi forgalomban még nem kapható, a további kutatásoktól függően a jövőben feltehetőleg eredményesen alkalmazható majd, a nikkelallergia bőrtüneteinek megelőzésére. A nikkelallergia-szindróma által okozott panaszok ellen azonban továbbra sem jelenthet megoldást. Mivel a nikkeltartalmú élelmiszerek listája igen hosszú, ezért ez esetben a kizárásos diéta, vagyis az adott ételek elkerülése nem kivitelezhető. Létezik azonban a nikkelallergia-szindróma általános tüneteitől szenvedők számára is egy olyan kezelés, amely szájon át, szigorúan ellenőrzött emelkedő dózisban adagolt nikkelt tartalmazó készítmény szedésével hozzászoktatja az allergiás beteg immunrendszerét az allergiás tüneteket kiváltó nikkel elviseléséhez. Ilyen típusú kezelés a pollen-, atka- és állatszőrallergiás betegek kezelésében is sikerrel alkalmazható.

A kezelés megkezdése előtt meg kell bizonyosodnunk arról, hogy a panaszokat valóban nikkel túlérzékenység okozza, szükséges tehát a nikkelallergia igazolása, és esetleg terheléses vizsgálattal bizonyítani a tünetek és a szájon át történő nikkelbevitel közötti összefüggést.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

Fotó: winkel: Rind 1 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja