SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alternatív megoldások az allergénmentes otthonért

Családinet [cikkei] - 2011-04-26
Az allergiás betegség egyfajta életmódváltást is kíván, a környezet allergénmentesítésével ugyanis a tünetek előfordulása és mértéke is csökkenthető, az esetleges új megbetegedések kialakulása pedig elkerülhető. Ismerjük meg most azokat a módszereket és eszközöket, melyek segítségével otthonunk allergénektől mentessé tehető!

Allergénmentes takarítás

Az allergiás betegek állapotán valóban sokat segíthet, ha kiemelt figyelmet fordítanak a lakás rendszeres portalanítására. A házipor nagy részét pollen, penészgomba, atka és egyéb szennyezőanyagok alkotják. A nem megfelelően végzett takarítás során a por felkavarodhat, és a lakás levegőjében több százszorosára is emelkedhet az allergénszint. - figyelmeztet dr. Magyar Donát, a Budai Allergiaközpont aerobiológusa. Ezt elkerülendő, a felsöprés helyett használjunk nedves törlőrongyot, HEPA-, vagy vízszűrős, esetleg kimondottan allergiások számára kifejlesztett - szeparátoros - porszívót.

Porszívózás előtt ellenőrizzük a HEPA-filtert, mert ha elmozdult, meggyűrődött, a porszívó allergén részecskékkel árasztja el a lakást. A morzsaporszívókat minden használat után ürítsük. Ezekben nincs megfelelő szűrés, és a tartályban összegyűlt élelmiszermaradékok gyorsan bepenészednek, amit bekapcsoláskor a levegőbe szór a készülék.

Felmosás, nedves porszívózás után nyissunk ablakot, mert ha sokáig nedves marad a szőnyeg, baktériumok szaporodnak el benne, és a háziporban megjelenik az általuk termelt méreganyag - endotoxin - is.  

A háziporatka ellen végzett rendszeres porszívózás is kevésnek bizonyulhat, ha nem gondoskodunk kellő alapossággal a számukra különösen kedvelt élőhelyek, az ágymatrac és párnák atkamentesítéséről. A házipor-atkák fő tápláléka lakáson belül a lakásban élő ember elhalt, lehullt hámsejtei, ennek megfelelően a legnagyobb mennyiségben az ágyneműkben, párnákban, bútorhuzatokban, szőnyegekben, plüssállatokban találhatóak. A poratkák ellen az érintett tárgyak 60oC-on történő havonta történő átmosásával védekezhetünk. Megoldás lehet, ha az atkával fertőzött textíliákat fagyasztószekrénybe tesszük egy napra, -20oC alatt ugyanis az atkák elpusztulnak.

A rendszeres takarítás mellett érdemes olyan eszközöket is beszereznünk, melyek hatékonyan alkalmazhatóak a levegőben lévő allergének számának csökkentésére.

Anion generátoros fénycső



Az anionok negatív töltésű részecskék, jelenlétük a levegőben üde, kellemes közérzetet biztosít. Az anionok kibocsátásukkor összetapasztják a levegőben szálló szennyeződéseket, például a port, füstöt, a kellemetlen szagért felelős, emberi és állati kipárolgásokból származó molekulákat, valamint a levegőben található egyéb allergéneket, baktériumokat. Mivel az összetapadt részecskék túl nehézzé válnak ahhoz, hogy a levegőben maradjanak, a földre esve könnyen eltávolíthatók, ezáltal belélegzésük megakadályozható.

Az aerobiológus véleménye: A legalaposabb takarítás is hiábavalónak tűnhet, ha a következő ablaknyitással pollenszemek ezrei özönlenek a lakásba. Hazatérve, a cipő talpán is számos penészgomba spórát hurcolhatunk magunkkal. Ruházatunk és hajunk pedig kitűnően alkalmas felület a pollen és a spórák megtapadására. Az anionos fénycső egy olyan alternatív megoldás, amely a rendszeres takarítást kiegészítve, segítséget jelenthet a lakás levegőjének allergén mentesítésében és a jó közérzet kialakításában.

Légszűrők

A légszűrők segítségével azonban a lakás levegője mindig friss és allergénektől mentes lehet. A készülékek kiszűrik a levegőben található penész spórákat, vírusokat, baktériumokat, pollenszemeket, poratka-ürüléket, szerves szagmolekulákat és állati allergéneket.

Az aerobiológus véleménye: A beltéri levegő tisztítása valóban nagy segítséget jelent az allergiások számára. Fontos azonban megjegyezni, hogy a levegő tisztítása sok esetben csak elfedi a valós problémát. Az allergének a legnagyobb odafigyelés ellenére továbbra is jelen lehetnek a lakás levegőjében. A lakásban például akkor is magas lehet a gombaspórák koncentrációja, ha annak egyértelmű jelét nem látjuk. Ilyen esetekben célzott vizsgálattal lehet felderíteni a probléma forrását, mely gyakran a tapéta alatt, szekrények, vagy falvédők mögött megbúvó penészgomba telepek formájában van jelen a lakásban. A légtisztító készülék alkalmazása is a penészgomba élőhelyének felszámolása után lehet igazán eredményes.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

Fotó: Lazy Lightning: Little help? -- 3 Oct. 2006

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja