SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy szép mosolyt kérek!

Családinet [cikkei] - 2011-03-03
A filmeken látható, hófehéren csillogó fogsor ma már különböző módszerekkel sokak számára elérhető, de a legfontosabb mégis a fog- és fogágybetegségek megelőzése. Az alábbiakban Dr. Wenczl Mónika, a Budai Egészségközpont fogorvosa ismerteti velünk a legfontosabb tudnivalókat a fogápolásról.

A fogaink egészsége nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is. A hiányos vagy az ápolatlan fogsor azon túlmenően, hogy nem szép látvány, akár fogínysorvadáshoz, egyéb fogászati vagy komolyabb általános megbetegedésekhez is vezethet” – mondja a doktornő. Fogunk legfőbb ellenségei a savas, cukros italok és élelmiszerek. A szájüregben lebomló cukor kitűnő táptalaja a baktériumoknak, melyek elősegítik a fogszuvasodás és fogágybetegségek kialakulását.

Az ártalmas fogkő

A fogakra lerakódó lepedékből rendszeres és megfelelő tisztítás nélkül fogkő képződik. A fogak között megbúvó ételmaradékok által okozott fogínysorvadás pedig egy idő után már visszafordíthatatlan következményekkel járhat. Fogaink elszíneződését a cukros italok, a kávé, a bor és a tea is okozhatja, így célszerű odafigyelni, és minimálisra visszaszorítani ezek fogyasztását. A dohányzás amellett, hogy egészségtelen és rossz leheletet okoz, ugyanúgy elszínezi a fogzománcot és felgyorsíthatja a fogínysorvadást. A fentiek mind-mind hozzájárulhatnak fogaink rossz állapotához, ám rendszeres és alapos fogmosással, megfelelő szájápolással, valamint rendszeres fogászati szűrővizsgálatokkal megelőzhetjük a problémákat.

Megelőzés fogmosással


A legfontosabb a megelőzés során, hogy naponta minimum kétszer – még jobb, ha minden  étkezés után – legalább két percen keresztül körkörös mozdulatokkal alaposan tisztítsuk meg a fogaink mindegyik felszínét, különös tekintettel a fognyaki területekre és a nehezebben hozzáférhető helyekre. A fogkefe kiválasztása során igyekezzünk kisfejű, maximum közepes keménységű fogkefét választani. Fogmosást követően ne feledkezzünk meg a fogközök tisztításáról sem, ehhez használjunk fogselymet vagy megfelelő méretű fogköz tisztító fogkefét. Kihagyhatatlan a fogmosási szertatásból a nyelv tisztítása is, hiszen a szájban lévő baktériumok jelentős része a nyelven telepszik meg. A fogkrém kiválasztása során igyekezzünk fluoridos terméket vásárolni. Fontos tudni, hogy a ma divatos elektromos fogkefék nem csodaszerek, csak megfelelő minőségű termék választásával és helyes fogmosási technika elsajátítása esetén érhetjük el a kívánt eredményt.

Szűrővizsgálatok

Az otthoni megelőzésen túl a legfontosabb, amit fogainkért tehetünk, hogy rendszeresen – félévente – szakemberekkel ellenőriztetjük azok állapotát, hiszen a fogorvosok a kezdődő problémákat is azonnal észlelik. A fogorvosunk javasolhatja áttekintő panoráma röntgenfelvétel készítését is, aminek segítségével olyan problémákra is fény derülhet, amelyek a hagyományos fogorvosi vizsgálattal nem diagnosztizálhatóak. Ezen felül célszerű kérni a fogkövek eltávolítását, ezzel megelőzhető a fogínysorvadás, homokfúvós polírozással kiegészítve pedig megszabadulhatunk a fogakra felrakódott elszíneződésektől. Ne hanyagoljuk el fogainkat, hogy mosolyunk szép és egészséges maradjon!

Forrás: Budai Egészségközpont
Fotó: Ivi: Bunter Mund

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja