SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Súlyos problémák a köhögés hátterében

Családinet [cikkei] - 2010-09-15
A köhögés reflexes mechanizmus, születésünk pillanatától kezdve szervezetünk védekező eszköze. Alapvető funkciója a légutakba került idegen anyag azonnali eltávolítása.
A köhögés tünet, hátterében igen nagyszámú betegség állhat. Írásunkban most a kevésbé ismert kiváltó okok bemutatására vállalkozunk, dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász segítségével.

Visszatérő panaszok
"A felsőlégutak gyulladásos betegségei közül leggyakrabban köhögést okozók az akut arcüreggyulladás, valamint az orr- és garatmandula gyulladás. Mindkettő járhat rekedtséggel, gombócérzéssel a torokban, ill. torkon érzett váladékozással.  Ezek általában viszonylag hirtelen kezdődnek, fertőzésre utaló bevezető tünetekkel, esetleg lázzal is, de főleg az arcüreggyulladás esetén alattomosan, az akut fertőzés után hetekkel is panaszt okoz.  Célzott kezeléssel gyorsan gyógyítható". – magyarázza a Budai Allergiaközpont orvosa. "Ha az arcüreggyulladás nem gyógyul, gyakran ismétlődik, hátterében egyéb hajlamosító tényező áll, (allergia, polip, orrsövényferdülés, stb.) ennek kiderítése, megszüntetése indokolt." 

 
 
Enyhe tünet is komoly problémát jelezhet
"Igen veszélyes az egyébként tünetszegényen zajló köhécselés, köhögés, rekedtség, aminek hátterében gyakran a garat-gége daganatos megbetegedése áll. Ehhez hajlamosak az emberek hozzászokni, figyelmen kívül hagyják a kezdeti figyelmeztető jeleket, és csak későn fordulnak orvoshoz. Hazánkban évről évre nő a garat-gégedaganatos betegek száma, köszönhetően a dohányzási és alkoholfogyasztási szokásoknak. A betegség kezdeti stádiumban csaknem 100%-ban gyógyítható, ami előrehaladott stádiumra már nem igaz. Ezért fontos, hogy a rizikótényezővel élők akár szűrő jelleggel is, de panasz – köhögés, elhúzódó rekedtség esetén mindenképpen keressenek fel gégészt, az 5-10 perces vizsgálat életet menthet!" 
 
 
Reflux is okozhatja
"Nem a légutak betegsége, de nagyon sokszor okoz köhögést – gyomor panasz nélkül is az. ún.  reflux betegség. Ha a gyomorszáj nem zár teljesen, akár csak időszakosan, a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, súlyosabb esetben a gégébe és onnan lelélegezve a légcsőbe is. A savas inger már a nyelőcsőbe jutva is reflexesen köhögéshez vezet, ha a légutakig is eljut, akkor mindenképpen. Az ingerköhögéshez társulhat égő érzés a torokban, vagy gombócérzés. Ha gyomorégés, emésztési panasz nem társul hozzá, a beteget először gégész, vagy tüdőgyógyász látja. Akár gége, akár hörgőtükrözéssel láthatók a hangszalagok, légcső felmaródása, ami alátámasztja a diagnózist. Legalább egyszer azonban ilyenkor is szükséges gasztroenterológus által végzett gyomortükrözés a szövődmények kizárására."
 
"A felsorolás nem teljes, egyéb köhögést kiváltó eltérések, betegségek is léteznek. A legfontosabb tudni, hogy a köhögés nem betegség, hanem tünet. Az ok kiderítése nélkül ne használjunk köhögéscsillapítókat, mert ez csak elfedi a betegség jelét, késleltetve a diagnózist és ezzel a gyógyulás esélyét."
 
www.allergiakozpont.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja