SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A pitvarfibrilláló betegek stroke rizikójától függetlenül megelőzhető a stroke

Családinet [cikkei] - 2010-07-19
A RE-LY vizsgálat új alcsoport-elemzésének eredményei

Az Amerikai Kardiológiai Kollégium 59. éves tudományos ülésén bemutatott adatok szerint, pitvarfibrilláló betegek esetében egy új véralvadásgátló gyógyszer a korábban alkalmazott készítményeknél nagyobb mértékben és a betegek stroke-rizikóprofiljától függetlenül csökkenti a stroke kockázatát.

Az eredmények az eddig lefolytatott legnagyobb szabású pitvarfibrillációs vizsgálat, a RE-LY tanulmány új alcsoportelemzésén alapulnak, amely a stroke és a szisztémás embolizáció gyakoriságát értékelte ezen szövődmények kialakulásának kockázata tükrében.

Napjainkban az emberek kb. 1 százaléka, 80 év felett pedig 10 százaléka szenved pitvarfibrillációban. A betegség következtében kialakuló fokozott vérrögképződési kockázat akár hétszeresére növelheti a stroke veszélyét, ezért ezeket a betegeket folyamatosan véralvadásgátlókkal kell kezelni.

A RE-LY tanulmány most nyilvánosságra hozott alcsoport-elemzése igazolta, hogy a vizsgált új orális véralvadásgátló szer - a betegek stroke-rizikójától függetlenül - csökkentette a stroke, a szisztémás embolizáció, valamint a koponyaűri vérzések kialakulását. Mi több alacsony stroke-kockázatú betegek esetében az új terápia alkalmazásakor alacsonyabb volt a jelentős vérzéses szövődmények száma, mint a korábbi készítmények esetében.


A vizsgálat során alkalmazott CHADS2 pontszám a stroke rizikó megítélésére kifejlesztett validált eszköz, amelyet a szakszerű véralvadásgátló kezelés megválasztása érdekében fejlesztettek ki. A kockázat nagyságát elsősorban a szívelégtelenség (C), a magas vérnyomás (H), a kor (A) a diabétesz (D) és a korábban elszenvedett stroke-ok (S) száma határozza meg. A vizsgált véralvadásgátló gyógyszer a betegek stroke-kockázati profiljától függetlenül előnyösebbnek bizonyult más terápiánál a pitvarfibrillációhoz társuló stroke megelőzésében.

Az egészségügyi szakemberek és a betegek már régóta várnak egy olyan gyógyszerre, amivel a beteg stroke kockázatának mértékétől függetlenül megelőzhető a stroke. A RE-LY vizsgálat bebizonyította, hogy az új gyógyszer az alacsony-, a közepes- és a magas stroke kockázatú betegek esetében is eredményesebb más terápiához képest, sőt alacsony kockázatú betegeknél ritkábban okoz vérzést.

 A pitvarfibrilláció következtében évente mintegy 3 millió ember szenved el stroke-ot szerte a világon, amely általában igen súlyos és rokkantsághoz vezet, a betegek fele pedig egy éven belül meg is hal.

Forrás: WELL PR Ügynökség

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja