SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Itt a nyár, és itt vannak a rovarok is

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-04
Aligha van olyan ember, aki megúszna egy nyarat valamilyen rovarcsípés nélkül. A csípések bár kellemetlenek, nagyrészt veszélytelenek. Ellátásuk nem bonyolult, de hogy gyógyulási idejüket lerövidítsük, érdemes megfogadnunk néhány tanácsot.

Amivel mindenki találkozik, az a szúnyog csípése. Minden vízparton találkozhatunk velük, a tűző napot nem kedvelik, ezért az árnyékos helyeken ezerszám hűsölnek, hogy esti koncertjükre pihenten érkezzenek. Egyedeik közül csak a nőstények csípnek, mégpedig azért, mert a vérre elengedhetetlenül szükségük van petéik kifejlődéséhez. A nőstények hosszú szúró-szívó szájszervükkel behatolnak a bőrbe, oda nagy hatású véralvadásgátló anyagot juttatnak - amit nyáluk tartalmaz -, majd vért szívnak. A szúrás helyén apró, viszkető hólyag keletkezik, mely napokig okozhat kellemetlenséget. Hideg vizes borogatás jót tesz ilyenkor, de használhatunk patikában vény nélkül kapható gélt is, mely enyhíti a viszketést. Ennek hiányában megfelel a kölni, a citromlé vagy a tiszta alkohol is. Ez utóbbi egyben fertőtleníti is a csípés helyét. Jó szolgálatot tesz a nedves só. Ha a csípés után azonnal használjuk, elmarad a viszketés. Ha gyermekünk elvakarja a csípés helyét, és az felülfertőződik, használjunk gyulladásgátló krémet.

Ugyanilyen kellemetlen a csípése a bögölynek. A bögöly nagy méretű légy, mérete elérheti  a 10 mm-t is. Náluk is az „asszony” dolga a vérszívás, mechanizmusát tekintve ugyanúgy történik minden, mint a szúnyognál. A bögöly csípése apró daganatot eredményez a bőr alatt, ami napokig fájdalmas lehet. Legjobb ellenszer a hideg borogatás és a fájdalomcsillapító gépek használata.
 
A méh, a darázs és a lódarázs csípését korántsem vehetjük olyan könnyen, mint egy szúnyogcsípést, mert gyakran okoz  allergiás reakciót. A méh csípése éppoly veszélyes lehet, mint a lódarázsé. A csípés éles fájdalmat okoz, az érintett terület megdagad, elszíneződik (először kivörösödik, majd kifehéredik). A duzzanat azért keletkezik, mert a méreg átszüremlik a szöveteken és ott gyulladásos reakciót vált ki. A csípést követően húzzuk ki a fullánkot és tisztítsuk meg a csípés helyét, utána alkalmazzuk a kezelőorvosunk által javasolt gyulladásgátló krémet. Ha a fájdalom nem csökken, arra kell gyanakodnunk, hogy a csípés helye elfertőződött. Hogyha a csípés a szájüregben vagy a torokban következik be, a rohamosan fokozódó gégevizenyő könnyen elzárhatja a légutakat, aminek következtében életveszélyes állapot is kialakulhat. Ilyen esetben azonnal mentőt kell hívni.
 
Tengerparti nyaralás alkalmával elképzelhető, hogy közeli ismeretségbe kerülünk egy-egy medúzával. Nem bíztathatok senkit azzal, hogy a kapcsolat felhőtlen lesz, a medúza csípése ugyanis igen fájdalmas. A csípés után heves, égő fájdalmat érzünk, a bőrünk azonnal bevörösödik, begyullad, a csípés körül pedig apró hólyagok, duzzanatok jelennek meg. Emellett a csípés rossz közérzetet (fejfájást, szédülést, izzadást, hányingert, hasmenést, izomgörcsöt, végtagfájdalmat, rendszertelen pulzust) okoz, sőt akár a darázscsípéshez hasonlóan allergiás reakciókat is kiválthat. Nem árt, ha a tengerpartra viszünk magunkkal kis flakonban ecetet, az ugyanis elég jól hatástalanítja a mérget. A nedves homokkal való bedörzsölést is ajánlják, nekem annak idején sajnos nem vált be.
 
Néhány ötlet a megelőzésre:
 
  • ne ülj le a fűbe, teríts le pokrócot előbb, és mielőtt kényelembe helyezkedsz, nézz körül, nem éppen egy hangyaboly kellős közepére készülsz-e telepedni
  • használj szúnyogriasztó sprayt
  • esti programoknál égess szúnyogriasztó fáklyát
  • legyen nálad kálcium tabletta vagy antihisztamin az allergiás reakciók csökkentésére
  • szabadtéri programhoz vigyél magaddal kis elsősegély csomagot, amiben a rovarcsípés okozta fájdalmakat csillapíthatod
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja