SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kullancs eltávolítása lépésről-lépésre

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-11
Itt a kirándulószezon, vele együtt pedig megjelent a kullancsveszély. Fontos, hogy ha magunkon vagy gyermekeinken észreveszünk egy ilyen kis állatot, azonnal szabaduljunk meg tőle.

A kullancs eltávolításának lépései:
 

  • Kirándulás után az első dolgunk legyen alaposan átvizsgálni a családot!
  • Ne használjunk hegyes tárgyat, például tűt vagy hasonlót, mert az átszakítja a kullancs potrohát, és az összes méreganyagot a szervezetbe juttatja. A legjobb megoldás a kullacscsipesz, amivel biztonságosan, a beszakítás veszélye nélkül távolíthatjuk el az élősködőt.
  • A kullancsot a fej végénél, a kullancs tövénél fogjuk meg, és óvatosan, tekergetés nélkül húzzuk ki! Ne tépjük.
  • Nem gond, ha a kullancs szájszerve – amit tévesen a fejének is szoktak emlegetni – beszakad, és a bőr alatt marad. Abban már nincsenek méreganyagok, és a szervezet néhány napon belül kilöki magából.
  • Használhatunk a csipeszen kívül kullancseltávolító kanalat, kullancskiszedő lapot, és egyéb kullancseltávolító eszközöket is.

 

Mit NE tegyünk, amikor eltávolítjuk a kullancsot
 

  • Kerüljük a házi praktikákat! Ne használjunk gyufafejet, és ne dörzsöljük be a kullancsot zsírral, olajjal, hogy megfulladjon. A fulladozó állat a méreganyagokat a szervezetbe öklendezi.
  • Ne tekergessük a kullancsot semmilyen irányba, mert beszakítjuk a potrohát, ezzel szintén méreganyagokat juttatva a szervezetbe.
  • Amint észrevesszük, távolítsuk el a kullancsot, ne várjuk meg vele az orvos rendelési idejét.


Védekezés a kullancsok ellen
 

  • Kiránduláskor viseljünk hosszú nadrágot, amelynek a szárát gyűrjük be a zokniba.
  • A hosszú hajat fonjuk be, és viseljünk kalapot.
  • Használhatunk kullancsriasztó spray-t is, bár vannak, akiknél allergiás reakciót okoz.
  • A kullancsoltás hasznos, de tudni kell róla, hogy csak az agyvelőgyulladás ellen véd (ami viszont egy igen veszélyes betegség). A szintén kullancsok által terjesztett Lyme-kór ellen nincs vakcina.

(Olvasd el ezt is: A Lyme-kór felismerése és tünetei: már otthoni tesztekkel is könnyen kimutatható)

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: catkin / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja