SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Óvszer is okozhat allergiát!

Családinet [cikkei] - 2010-01-15
Az allergiás kontakt dermatitis gyakran kimutatható azoknál a pácienseknél, akik viszkető, égő és irritáló érzésre panaszkodnak genitális területen. Ez egy olyan bőrbetegség, amit a személy környezetében lévő kémiai anyag bőrrel történő érintkezése vált ki.

Készült is egy retrospektív tanulmány abból a célból, hogy megállapítsa, milyen gyakori a genitális panaszokkal rendelkező betegeknél a kontaktallergia. Egy zágrábi egyetem kutatói 33 pácienst követtek nyomon, akik tartósan és visszatérően küzdöttek a genitális kipirosodással, viszketéssel és égő érzéssel. A diagnózisokat az elvégzett klinikai vizsgálatokra és a bőrtesztekre alapozták. A bőrteszteket a Nemzetközi Kontakt Dermatitis Kutatócsoport ajánlásai alapján végezték sztenderd allergénsorral. Bőrtesztelés formájában vizsgálták továbbá a betegek által tüneteikre szedett gyógyszereket, illetve a betegek által használt intim mosakodószereket is.

A vizsgált betegek átlagéletkora 38 év volt, 11 férfi és 22 nő alkotta a csoportot. 13 páciensnél (39%) állapítottak meg egy vagy több pozitív allergiás reakciót, főként nikkelszulfátra, thimerosalra, perubalzsamra, formaldehidre és neomycin szulfátra (antibiotikum). A 13 pozitív bőrteszttel bíró páciensből 7 esetében a pozitív reakciót adó allergén összefüggésbe hozható volt tüneteikkel. 3 személynek pozitív lett a bőrtesztje az általuk használt intim tisztálkodó szerre, 1 pedig a latex gumióvszerre reagált így.

Vagyis a genitális tünetekkel rendelkező pácienseknek nagy esélyük van arra, hogy tüneteiket valamilyen bőrrel érintkező kémiai anyag okozza. Az allergének elkerülése érdekében pedig mindenképpen hasznos lehet a szakemberek által végzett speciális bőrteszt.



Forrás: Acta Dermatovenerol Croat. 2009;17(4):285-8.

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja