SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nyaralás is lehet stresszhelyzet?

Családinet [cikkei] - 2009-07-10
Az egész éves munka, rohanás és stressz után sokan a nyaralás alatt próbálják visszaszerezni életerejüket, növelni munkabírásukat. De elképzelhető, hogy a várva várt szabadság csak újabb feszültséget szül? Ki lehet-e pihenni egy-két hét alatt az egész éves hajtást?

Önismerettel a nyaralás is könnyebb
- Ami az egyik embernek kikapcsolódás, az a másiknak esetleg kellemetlenség, feszültség forrása. Ezért nem árt, ha rendelkezünk némi önismerettel, mielőtt belevágnánk a nyári programokba. - elemzi a helyzetet dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical pszichoterapeutája. Aki a csendes, múzeumlátogatós, olvasgatós nyaralásokat szereti, nem biztos, hogy jól érzi magát, ha belevág egy ibizai bulizásba. Van, akinek teljesen természetesnek tűnik ez a fajta önelemző képesség, de sokaknál mindenképpen fejlesztésre szorul. Gondoljuk bele, mennyi mindentől kímélhetjük meg magunkat, ha legalább saját magunk ismerete nem okoz gondot. Az önismeret fejlesztésére egyéni és csoport terápiák keretében is lehetőség van, de nyaralás előtti tűzoltásnak elég, ha csak az ezzel kapcsolatos kérdéseket tesszük föl magunknak:

  • Társaságban, családdal vagy egyedül szeretnék menni?
  • Kalandot keresek vagy pihenést?
  • Forró tengerparton szeretnék feküdni vagy a hűvösebb hegyekben túrázni?
  • Idegen tájra vágyom, vagy itthon tudok igazán kikapcsolódni?

Ha legalább ennyit tisztázunk magunkban, már könnyebb kijelölni az úticélt.

Az élet apró örömei
A nyári időszakban nyilván sokakat megvisel, hogy nem tudnak külföldön üdülni, vagy hogy egyáltalán nincs pénz az utazásra. Holott itthon, akár a Balaton parton vagy a falusi turizmus előnyeit kihasználva is remek élményekkel lehetünk gazdagabbak. A hosszú hétvégék, a kirándulások, a barátokkal, rokonokkal szervezett programok is jót tesznek, sőt, az is elképzelhető, hogy a tökéletes kikapcsolódást éppen a saját otthonunkban eltöltött napok adják.
A rohanással és stresszel terhelt hétköznapok után a nyaralás alatt vegyük észre az élet apró örömeit. Több időt tölthet együtt a család, bepótolhatjuk az elmaradt beszélgetéseket, remek kirándulásokat tehetünk a környéken, barátokkal akár egy kellemes esti szalonnasütés mellett is kikapcsolódhatunk.


Két hét alatt regenerálódni?
A túlhajtott időszakokat gyakran egy rövid szabadsággal szeretnénk kipihenni. Sokan tapasztaljuk azonban, hogy még szabadság alatt sem sikerül teljesen kikapcsolni, hiszen a problémák jönnek velünk és a gondolatoknak sem könnyű megálljt parancsolni. Ilyenkor türelmetlenné válunk, hiszen nekünk most van időnk pihenni, miért agyalunk továbbra is?  Ez az ördögi kör pedig még frusztráltabbá tesz minket.
Mi a megoldás? Ha a mindennapjainkban sikerül csökkenteni a feszültséget, a nyaralásra már nem hárul olyan nagy mértékű felelősség, így gondtalanabbul élvezhetjük szabadságunkat, akár itthon, akár külföldön - persze nem olyasmit bevállalva, ami már a szervezés alatt szorongással tölt el. A szabadság rólunk kell, hogy szóljon, nekünk kell, hogy megfeleljen, nem a külső elvárásoknak. Ebbe még az is belefér, hogy egyszerűen nem utazunk sehova, csak éppen próbálunk magunkra és egymásra jobban oda figyelni.

Hogyan tehermentesítsük a mindennapokat?
Először is, tudnunk kell, mennyit vállalhatunk, máskülönben a szervezetünk egy idő után jelezni fog. Kellő önismerettel megelőzhetjük, hogy a feszültség, a szorongás betegség képében is jelentkezzen. Persze a munkahelyi stresszt és a magánéleti problémákat nem lehet elkerülni, de ha tudjuk kezelni őket, már nem olyan ijesztőek. Minden addig jelent nagyobb veszélyt, amíg nem jövünk rá, hogyan oldjuk meg.
A feszültségoldó tabletták helyett eredményesebb és hosszabb távú megoldás, ha elsajátítunk egy olyan módszert, mely rendszerességre tanít, amely által magunkra figyelhetünk és nincsenek mellékhatásai. Dr. Kocsi Anikó szerint ez lehet az autogén tréning, a meditáció, az agykontroll, vagy bármilyen, számunkra elfogadható módszer. A lényeg, hogy meg kell keresni azt az utat, amely a nyaralásunkat és a hétköznapjainkat is élhetővé, élvezhetővé teszi.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja