SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Endometriózis, a rejtélyes női betegség

F-B Zsuzsi [cikkei] - 2009-05-11
Az erős menstruációs görcsök, a rendszertelen, erős vérzések, a fájdalmas házasélet mind tünetei lehetnek ennek a rejtélyes betegségnek, melyről bizonyos esetben a tünetek sem árulkodnak. Ráadásul a női eredetű meddőségért 30-40 %-ban az endometriózis tehető felelőssé.

Az endometriózis olyan rejtélyes betegség, ami az aktív életéveikben járó nőket érintheti. A név az "endometrium" szóból származik, mely a méh belső falának szöveteit jelenti. A méh nyálkahártyája minden ciklus során felépül, majd leválik és a havi vérzés során távozik a szervezetből. Az endometriózis betegségben szenvedőknél a méh belső falához hasonló szövet található a szervezet más területein is, a méh üregén kívül. Ezek az "endometriosis csomók", növedékek leggyakrabban a hasüregben helyezkednek el, többek között: petefészkeken, petevezetőkön, a méhet függesztő szalagokon, a méh külső falán. Ezek a szövetek előfordulhatnak a hasüregen kívül, különböző sebészeti beavatkozások hegein, tüdőben, végtagokon is, de ezek az esetek elég ritkák.
Ez a betegség nem rosszindulatú, rákos burjánzás, csupán az egészséges szövetnek nem szokványos helyen való előfordulását jelenti. Az endometriosis csomók a méh nyálkahártyához hasonlóan reagálnak a női hormonokra a menstruációs ciklus során. Minden hónapban hasonlóan felépülnek, és menstruációs vérzés formájában leválnak. Azonban a mély üregén kívül elhelyezkedő szövet csomóknak nincs lehetőségük távozni a szervezetből. Ennek eredményeképp belső vérzés, a csomót övező terület gyulladása, hegesedése, összenövések és még további veszélyes szövődmények léphetnek fel.

Tünetek


Az endometriózis leggyakoribb tünete az erős menstruációs fájdalom, mely jóval erősebb a "szokványos" görcsöknél. A fájdalmas házasélet, rendszertelen, erős vérzések, fáradékonyság, a menstruáció során fájdalmas bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés vagy székrekedés jellemzi.
A fájdalom nagysága nem szükségszerűen egyenesen arányos a csomók nagyságával vagy kiterjedtségével.

A jelentkező panaszokkal forduljunk szakorvoshoz! A nőgyógyászati vizsgálat során az orvos ki tudja tapintani az endometriosis csomókat, de laparoscopos vizsgálat és szövettani eredmény szükséges a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés előírása érdekében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja