SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A magyarok egyharmada fogyni szeretne

Singola Edit [cikkei] - 2009-04-09
Itt a jó idő, lekerülnek a hosszú és testalkatot takaró ruhadarabok. Sokan nem örülnek ennek, mert láthatóvá válnak a télen felszedett plusz kilók. A magyar felnőttek közel fele elégedett testsúlyával, több mint harmaduk szeretne fogyni.

Egy felmérés alapján az emberek csupán egy tizede nem foglalkozik a testsúlyával. Talán azért, mert nekik tökéletes alakjuk van, vagy, mert elfogadják olyannak a testüket, amilyen. A testtel való túlzott foglalkozás sem jó, mert téves testkép kialakulásához vezethet: anorexia, bulímia.

Egy vizsgálat során fény derül arra is, hogy a női és férfi testtömegideált vizsgáló képek közül a legtöbben az átlagos vagy annál kicsit soványabb testet ábrázoló alakot jelölték meg ideálisként.
Négy különböző testalkatú női és férfi képet mutattak a megkérdezetteknek. A négy kép közül a legtöbben (80 százalék) a sovány vagy a normális testet ábrázoló alakot tekintették kedvencüknek. A cingár vagy kövér testet a férfiak és a nők közül egyaránt csak 10-10 százalék tekintette ideálisnak.

A magyar felnőttek közel fele (45 százalék) elégedett a testsúlyával, valamivel több, mint harmaduk (37 százalék) szeretne fogyni, tizedüket (11 százalék) nem érdekli a testsúlya, a többiek (7 százalék) pedig leginkább híznának. A testsúlyukkal elégedettek testtömegindexe az átlag alatti, az ezzel nem törődőké az átlaghoz közel helyezkedik el. Ahogy a kutatást végzők fogalmaznak, a testsúlyunkhoz lazán viszonyulni csak akkor tudunk, ha az átlag felé-alá hajló társadalmi kényszer alól meg tudunk menekülni.

Voltak időszakok, amikor a hájas, duci nő volt a minta. Aztán jött a csontsovány ideál. Manapság a modell alkat az álom, bár már van rá példa, hogy meghatározzák a modellek alsó tömeghatárát. De miért mérjük magunkat mindig valamiféle ideálhoz? Talán, mert nem tudjuk elfogadni magunkat? Nincs elég önbizalmunk? Vagy egyszerűen jól esik magunkkal foglalkozni? Esetleg azzal akarjuk a férfiak dicséretét kierőszakolni, hogy folyton fogyókúrázunk, azt várjuk, hogy mondják már végre, nem kell fogyóznod, hiszen csinos vagy? Lehet, hogy nem is a nőkben keresendő a „hiba”? Vajon elfelejtettek a férfiak bókolni? Pedig a legtöbb férfitól azt hallom, hogy nem a deszka vékony nőkre bukik. Akkor kinek is akarunk megfelelni az állandó diétával?



Természetesen van egy testtömegindex, ami normális. Igyekezzünk elérni a legegészségesebb testsúlyunkat! Ha egyszer rászánjuk magunkat a fogyásra- és ez így tavasz táján igencsak alkalmas időszak-, akkor vigyük véghez a tervet, ne adjuk fel! De soha ne másnak akarjunk megfelelni, és azért akarjunk fogyni-hízni, csakis saját magunkért, ahogyan jól érezzük magunkat!

Az is kiderült, hogy a saját testsúlyunk erősen befolyásolja, milyennek látjuk az ideális testformát. A kövérebb embert ábrázoló képet a kövérek közül többen választották, míg a cingár testet idealizálók testtömegindexe a legalacsonyabb volt.

A www.ma.hu cikke alapján


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja