SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Influenza: koplaljunk vagy sokat együnk?

F-B Zsuzsi [cikkei] - 2009-01-09
Az évszázadok óta idézett megfigyelések és a legújabb vizsgálatok eredményei néha egybevágnak, máskor ütköznek. Táplálkozzunk bőségesen vagy koplaljunk az influenza megelőzésére? - erre a kérdésre igyekezett válaszolni egy állatkísérletes tanulmány, amelyet a Journal of Nutrition folyóirat közölt.
Influenza: koplaljunk vagy sokat együnk?

"Etesd a meghűlést, éheztesd a lázat" - így szól az ősi angol házibölcsesség. Ennek háttere az a megfigyelés és hit, hogy influenza esetén a jó táplálkozás gyorsítja a betegség lefolyását, ezzel szemben, ha valakinek magas a láza, a koplalás mérsékli a testhőmérsékletet.

A nyelvészek vitatkoznak a mondás eredetén, de általában a legkorábbi változatot 1574-ből eredőnek tartják. John Withals rövid szótárában szerepel, hogy "az éhezés nagyszerű gyógyszere az láznak". Régóta vitatott, hogy mi a tennivaló, ha a betegség megérkezik.

Stefano Guazzo könyve 1586-ban azt tanácsolja, hogy lázban bölcs dolog a bőséges táplálkozás, mert aztán jön a gyengeség. Évszázadok során az orvosok nem tulajdonítottak túl nagy jelentőséget a kérdésnek.

Holland kutatók 2002-ben kimutatták, hogy a jóízű evés fokozza azt az immunválaszt, amely az influenzavírust elpusztítja, a koplalás pedig az immunrendszert úgy erősíti, hogy a lázzal járó fertőzéseket tudjuk jobban leküzdeni.



Amerikai kutatók, Elizabeth Gardner és munkatársai igazolták, hogy az éheztetett idős egerek nehezebben küzdik le az influenzafertőzést, mint jóltáplált társaik. Ez nagy tudományos feltűnést keltett, mert régóta bizonyították, hogy a kalóriabevitel csökkentése, ha egyébként a táplálék minden fontos elemet tartalmaz, javítja a kísérleti állatok életkilátásait.

Most közölt vizsgálatukban a szakemberek fiatal egerekkel is megismételték a korábbi kísérletet. A koplaltatott egerek egyébként hiába kaptak meg minden szükséges vitamint, tápanyagot, nem tudták az influenzavírus-fertőzést leküzdeni. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az influenza szempontjából veszélyes hónapokban nem ajánlatos fogyókúrázni.


forrás: www.hvg.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja