SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szűrővizsgálatok: Asztma-szűrés

Családinet [cikkei] - 2008-09-17
Egészségünk megőrzését a helyes táplálkozási szokások és rendszeres mozgás mellett szűrővizsgálatokkal biztosíthatjuk. A betegségek korai felismerésével növeljük a gyógyulás esélyét és elkerülhetjük a súlyosabb szövődmények kialakulását.

Szűrővizsgálatok: Asztma-szűrés

Szűrővizsgálatokat bemutató cikksorozatunk második részében az asztma-szűrést ismerhetjük meg.

Az asztma a tüdő légútjainak betegsége. Két formája ismert: egyiket allergének (pl. pollenek, gombaspórák) provokálják, míg a másik forma okát nem ismerjük. Mindenki lehet asztmás, bár a betegség családi halmozódást mutat. Jelenleg a magyar lakosság kb 8%-a asztmás, azonban ez az arány ismeretlen okokból rohamosan nő. Az allergiás betegek esetében különösen fontos a megfelelő kezelés alkalmazása. A nem megfelelően kezelt szénanáthások ugyanis kifejezetten veszélyeztetettek a súlyos asztma kialakulására.

Az asztma szűrés során Önnek és gyermekének lehetősége van, hogy egy egyszerű orvosi és légzésfunkciós vizsgálattal megbizonyosodjon egy esetleges asztma fennállásáról.
Ha az alábbi jeleket észleli Önmagán vagy gyermekén, mindenképpen érdemes a szűrést elvégeztetni:

  • rendszeres száraz köhögés
  • gyors fáradás, légszomj fizikai terhelés (futás, mozgás, sportolás) során
  • éjszakai felébredés légszomjra
  • légzés során sípolás
  • állatok közelében nehézlégzés vagy köhögés
  • hideg hatására nehézlégzés vagy köhögés

Az orvosok több módszert is használnak az asztma diagnózisának felállítására. Első körben az orvos tájékozódik a kórtörténetről, a tünetekről, az általános egészségi állapotról. Ezt követően az alábbi módszerek állnak rendelkezésre:
A légzésfunkciós vizsgálat a ki-és belégzés mélységét vizsgálja, 6-7 éves kortól végezhető, és teljesen fájdalommentes.

Amennyiben az így kapott eredmény a fennálló panaszok ellenére normál értéket mutat, esetenként provokációs, terheléses vizsgálat végzésére kerül sor, melynek során fizikai terhelést követően történik a légzésfunkció vizsgálata.

Vérgázvizsgálattal a vér oxigén és széndioxid tartalma, valamint a savasodás vagy lúgosodás mértéke határozható meg. A mellkas röntgenvizsgálata a COPD-hez hasonló tünetekkel járó egyéb mellkasi betegségek – elsősorban a szív és a mellkasi erek betegségei, tüdőgyulladás és a tüdő térfoglaló folyamatainak – a kizárása miatt fontos. CT vizsgálat során még pontosabb képet kaphatunk a tüdő és a hörgők állapotáról. A hosszú ideje fennálló köhögés hátterében allergia, esetleg reflux betegség állhat, ezek kiszűrése allergiavizsgálat, illetve gyomor pH, nyelőcső vizsgálat útján lehetséges.

Budai Tüdőközpont
www.tudokozpont.hu
A Prima Medica Egészségközpontok tagja

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja