SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ahány ember, annyiféle fejfájás

Singola Edit [cikkei] - 2008-08-20
A reklámok fele arról szól, melyik pirula hat gyorsabban fejfájás esetén. Ez a fájdalomforma ősidők óta kísérti az emberiséget, Darwin, Freud, Tolsztoj is szenvedtek emiatt. Sokféle gyógymóddal próbálkoztak az idők során, például koponyalékeléssel, de egyöntetű, jó megoldás nem született.
Ahány ember, annyiféle fejfájás. A legjobb az lenne, ha nem adnánk lehetőséget a fájdalom megjelenésének, ha mégis megérezzük a keserves hasogatást, akkor mellékhatások nélküli módszerekkel csillapítanánk azt. A visszatérő, gyakori fejfájást ki kell vizsgáltatni.

A fejfájás típusai:


Tenziós: állandó erősségű, nem lüktető, kétoldali fejfájás. Oka rendszerint valamilyen stressz. Relaxációs módszerekkel, jeges pakolással enyhíthető.
Migrén: Erős, féloldali fájdalom, hányingerrel, hányással, fényérzékenységgel. Bizonyos élelmiszerek, éhség, időjárás-változás, stressz okozhatja. Legtöbbször nem kerülhető el a gyógyszer bevétele.
Magas vérnyomásos fejfájás: abroncsszerű fájdalom, rendszerint reggel. A vérnyomás beállítása az elsődleges feladat.
Másnapos fejfájás: lüktető fájdalom. Amelyet az alkohol agyra gyakorolt hatása okoz. Sok folyadék és gyümölcscukor fogyasztásával enyhíthető.
Ízületi gyulladás okozta fejfájás: nyakszirti fájdalom, mozgásra fokozódik. Gyulladáscsökkentő és izomlazító szerekre van szükség.
Szem megerőltetéséből fakadó fejfájás: homloktáji fájdalom. A látásvizsgálat szükséges.

Tumor okozta fejfájás: erős fájdalom, hányás, látászavar, egyensúlyzavar. A daganat műtéti eltávolítása.

Élelmiszerek és fejfájás

Bizonyos élelmiszerek is válthatnak ki fejfájást. Például az amin-, nitrit- és koffeintartalmú ételek és italok: sajtok, tejföl, joghurt, ecetes ételek, citrusfélék, banán, ananász, hagyma, szalámik, virsli, füstölt húsok, kávé, tea. Érdemes átgondolni, hogy a fájdalom megjelenése nincs-e összefüggésben valamelyik táplálékkal. A hosszabb ideig tartó éhezés is okozhat fejfájást, mert a vércukorszint lecsökken. Egyes vitaminok és ásványi anyagok hiány ugyancsak fejfájáshoz vezethet. Többek között a vashiány, valamint kevés B-vitamin fogyasztása.

Életmód és fejfájás

Az életmód nagyban meghatározza az egészséget, persze a fejfájásra való hajlamot is. A kevés alvás, mozgáshiány, a túlsúly, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás mind növelik a betegségekre való fogékonyságot, és fejfájás is gyakrabban fordul elő. A sport javítja a vérkeringést, általa jobb lesz az agy vérellátása is, valamint csökkenti a fejfájást okozó izomfeszülést. A számítógép monitorának huzamos nézésétől is megfájdulhat a fej, ezért célszerű óránként öt perc pihenőt tartani, a nyakat megmozgatni. A fejfájás oldásában nagy szerepet játszik a lazítás, mind testi, mint pszichikai szinten. Gyakran masszírozással is megszüntethető a fájdalom. Sokszor segít valamilyen relaxációs módszer, de az is sokat számít, ha a fájdalom jelentkezésekor pihen egy csendes, sötét szobában, és kellemes élményeket idéz fel.

 A hangsúlyt arra kellene helyezni, hogy a fejfájást elkerüljük. A legtöbb fájdalom hátterében a stressz, depresszió áll.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja