SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tartsunk papagájt a lakásban!

Kókai Kata [cikkei] - 2004-06-17
Gyermekkorom kedvenc, - s talán legelső saját- állata egy hullámos papagáj volt. Persze hazudnék, ha azt állítanám; csak gyerekeknek okoz örömet...
Tartsunk papagájt a lakásban!

Nem tudom, létezik-e egyáltalán kedvesebb madár, mint a papagáj. Néha erőteljesen csivitel, nem tetszését (vagy unalmát) kifejezve, bájos mozdulatokat tesz, és rendszeresen felesel. Bármilyen alfajt is választunk, öröm ránézni csodás tollruhájára, kedves kis gomb szemére. És amikor hosszas ismételgetés, mesélés és beszélgetés után esetlenül kiejti csőrén az első emberi szót, mindenkit eltölt a büszkeség és a sikerélmény. Hogy miért is tartsunk papagájt? Más állatokkal ellentétben nem áraszt kellemetlen szagot, kis helyen elfér, olcsó a tartása és mindenekelőtt: lakásban is tartható.

 

Néhány szó a papagájtartásról

 

Ha papagájt szeretnénk, de ez lesz a család első madara, jobb, ha először kisebb, kevésbé igényes fajtát választunk. Erre a célra tökéletes egy nimfa- vagy hullámos papagáj. A legjobb, ha fiatal madarat választunk, ők ugyanis sokkal könnyebben hozzászoknak az új környezethez, s jóval könnyebb a megszelídítésük is. Az idősebb madarak számára gyakran problémát okoz, ha kiszakítjuk megszokott környezetéből. A papagájok kifejezetten kedvelik a társaságot, ezért ha tehetjük, legalább két madarat vásároljunk.

Tartási körülményeiket tekintve nem okoznak fejtörést, még gyakorlatlan madártartóknak sem. A különböző kisállat kereskedésekben szinte bármilyen alakú, méretű kalitkát megvásárolhatunk kedvencünk számára. Egyetlen dologra érdemes figyelni; soha ne vegyünk aránytalanul kis méretű kalitkát, a papagájoknak (főleg ha nem engedjük ki őket), szükségük van az optimális méretű mozgásterületre. A kalitkát minél gyakrabban takarítsuk, s havonta egyszer mossuk le fertőtlenítő szerrel!

A madarak nagyon kedvelik a fürdőzést. Ha hetente egy-két alkalommal egy kissé megpermetezzük a tollaikat, vagy egy tálkában vizet helyezünk kalitkájukba, akkor kevésbé valószínű, hogy tépni kezdik tollaikat. Ha tehetjük, néha engedjük őket szabadon. Ilyenkor azonban tegyünk el minden olyan tárgyat, amelyben nem szeretnénk, ha kárt tenne- egyik rossz szokásuk a könyvek dézsmálása. Mielőtt szabadon engedjük madarainkat, mindig gondosan zárjuk be az ajtót és ablakokat!

 

Etetés- ideális táplálékok egy papagáj számára

 

Először is egy jó tanács: soha ne tegyünk a kalitka közelébe virágot, papagájunk ugyanis szenvedélyesen szereti megkóstolni a számára még ismeretlen dolgokat. A táplálék megválasztása természetesen fajonként különböző. A magevő fajok etetése okozza a legkevesebb problémát; a boltokban rengeteg kölesből, napraforgómagból készült eledelt kaphatunk. Célszerű a vitaminnal dúsított változatot választani, ugyanis az egyoldalú táplálásnál gyakran hiánybetegségek alakulnak ki. Ezt elkerülhetjük, ha gyümölcsöt is adunk kedvencünknek. Almát, meggyet, banánt korlátlanul mennyiségben adhatunk, de fontos, hogy mag egy gyümölcsben sem maradjon.

Zöldségek közül kedvelik a répát, uborkát, salátát, főtt céklát, sült tököt. Az ásványi anyagok pótlását megoldhatjuk lágyeleséggel. Ezt mindig frissen készítsük el! Alapanyaga lehet száraz túró, alma, sajt, főtt rizs. Az elkészült étel pótolja a fehérje-hiányt, s mivel a papagájok többsége kedveli ezt az összeállítást, célszerű  ebbe csepegtetni az ásványi anyagok pótlására készült cseppeket is.

Fontos, hogy kedvencünk minden nap kapjon friss vizet. Kisebb papagájok számára sokféle önetető létezik, így akár egyszerre 3-4 napi eleséget is beadhatunk. Amit jó tudni; madaraink egyáltalán nem előrelátóak, pazarolják a magvakat, és sokszor a kalitka környékét sem kímélik meg a kosztól. Ha nem szeretnénk, hogy az étel fele kárba vesszen, átfújhatjuk a magvakat, így az üres héjak leperegnek, a még meglévő magokat pedig újra odaadhatjuk kedvencünknek.

 

Hasznos linkek:

 

allatorvos.lap.hu

papagaj.lap.hu

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja