SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tartsunk papagájt a lakásban!

Kókai Kata [cikkei] - 2004-06-17
Gyermekkorom kedvenc, - s talán legelső saját- állata egy hullámos papagáj volt. Persze hazudnék, ha azt állítanám; csak gyerekeknek okoz örömet...

Nem tudom, létezik-e egyáltalán kedvesebb madár, mint a papagáj. Néha erőteljesen csivitel, nem tetszését (vagy unalmát) kifejezve, bájos mozdulatokat tesz, és rendszeresen felesel. Bármilyen alfajt is választunk, öröm ránézni csodás tollruhájára, kedves kis gomb szemére. És amikor hosszas ismételgetés, mesélés és beszélgetés után esetlenül kiejti csőrén az első emberi szót, mindenkit eltölt a büszkeség és a sikerélmény. Hogy miért is tartsunk papagájt? Más állatokkal ellentétben nem áraszt kellemetlen szagot, kis helyen elfér, olcsó a tartása és mindenekelőtt: lakásban is tartható.

 

Néhány szó a papagájtartásról

 

Ha papagájt szeretnénk, de ez lesz a család első madara, jobb, ha először kisebb, kevésbé igényes fajtát választunk. Erre a célra tökéletes egy nimfa- vagy hullámos papagáj. A legjobb, ha fiatal madarat választunk, ők ugyanis sokkal könnyebben hozzászoknak az új környezethez, s jóval könnyebb a megszelídítésük is. Az idősebb madarak számára gyakran problémát okoz, ha kiszakítjuk megszokott környezetéből. A papagájok kifejezetten kedvelik a társaságot, ezért ha tehetjük, legalább két madarat vásároljunk.

Tartási körülményeiket tekintve nem okoznak fejtörést, még gyakorlatlan madártartóknak sem. A különböző kisállat kereskedésekben szinte bármilyen alakú, méretű kalitkát megvásárolhatunk kedvencünk számára. Egyetlen dologra érdemes figyelni; soha ne vegyünk aránytalanul kis méretű kalitkát, a papagájoknak (főleg ha nem engedjük ki őket), szükségük van az optimális méretű mozgásterületre. A kalitkát minél gyakrabban takarítsuk, s havonta egyszer mossuk le fertőtlenítő szerrel!

A madarak nagyon kedvelik a fürdőzést. Ha hetente egy-két alkalommal egy kissé megpermetezzük a tollaikat, vagy egy tálkában vizet helyezünk kalitkájukba, akkor kevésbé valószínű, hogy tépni kezdik tollaikat. Ha tehetjük, néha engedjük őket szabadon. Ilyenkor azonban tegyünk el minden olyan tárgyat, amelyben nem szeretnénk, ha kárt tenne- egyik rossz szokásuk a könyvek dézsmálása. Mielőtt szabadon engedjük madarainkat, mindig gondosan zárjuk be az ajtót és ablakokat!

 

Etetés- ideális táplálékok egy papagáj számára

 

Először is egy jó tanács: soha ne tegyünk a kalitka közelébe virágot, papagájunk ugyanis szenvedélyesen szereti megkóstolni a számára még ismeretlen dolgokat. A táplálék megválasztása természetesen fajonként különböző. A magevő fajok etetése okozza a legkevesebb problémát; a boltokban rengeteg kölesből, napraforgómagból készült eledelt kaphatunk. Célszerű a vitaminnal dúsított változatot választani, ugyanis az egyoldalú táplálásnál gyakran hiánybetegségek alakulnak ki. Ezt elkerülhetjük, ha gyümölcsöt is adunk kedvencünknek. Almát, meggyet, banánt korlátlanul mennyiségben adhatunk, de fontos, hogy mag egy gyümölcsben sem maradjon.

Zöldségek közül kedvelik a répát, uborkát, salátát, főtt céklát, sült tököt. Az ásványi anyagok pótlását megoldhatjuk lágyeleséggel. Ezt mindig frissen készítsük el! Alapanyaga lehet száraz túró, alma, sajt, főtt rizs. Az elkészült étel pótolja a fehérje-hiányt, s mivel a papagájok többsége kedveli ezt az összeállítást, célszerű  ebbe csepegtetni az ásványi anyagok pótlására készült cseppeket is.

Fontos, hogy kedvencünk minden nap kapjon friss vizet. Kisebb papagájok számára sokféle önetető létezik, így akár egyszerre 3-4 napi eleséget is beadhatunk. Amit jó tudni; madaraink egyáltalán nem előrelátóak, pazarolják a magvakat, és sokszor a kalitka környékét sem kímélik meg a kosztól. Ha nem szeretnénk, hogy az étel fele kárba vesszen, átfújhatjuk a magvakat, így az üres héjak leperegnek, a még meglévő magokat pedig újra odaadhatjuk kedvencünknek.

 

Hasznos linkek:

 

allatorvos.lap.hu

papagaj.lap.hu

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja