SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Házi kedvencünk- a tengerimalac

Kókai Kata [cikkei] - 2004-06-03
Néhány hasznos tipp és leírás leendő tengerimalac-tartóknak...
Házi kedvencünk- a tengerimalac

 Gyermekeink egyik nagy kedvence a kedves kis tengerimalac. Tartása nem jelent nagy költséget, kevésbé igényes, mint más, nemesített rágcsálók. Amikor egy állatkereskedésben beszerezzük kolóniánk első képviselőjét, az alábbiakra érdemes figyelmet fordítani:

  • ha az állat testén több helyen is hiányzik a szőrzet, vemhes lehet, vagy mellékvese betegségben szenved

  • az orr- és száj körül található sebek legtöbbször a hibás étrendre utalnak, de fertőzés is okozhatja

  • csak tiszta körülmények között tartott állatot vásároljunk meg, így később elkerülhetjük kedvencünk gyógyszerezését.

A kereskedésekben többször előfordul, hogy maga az eladó sincs tisztában vele, milyen nemű rágcsálót kínál. Néhány éve megvásároltam egy Zoli nevű tengerimalacot, aki másnap reggelre sikeresen világra hozott négy apró porontyot. Ha nem vagyunk jártasak a rágcsálók terén, érdemes egy hozzáértő embert is magunkkal vinni, hogy teljes biztonsággal megállapíthassuk a kiválasztott állat nemét.

Tartási körülmények

Bátran merem állítani, hogy helyes étrend, és némi odafigyelés mellet a tengerimalac egy abszolút kis igényű állat. Kis kedvencem egy 60 literes terráriumban kapott helyet, az alját kibéleltem faforgáccsal. Természetesen kisebb helyen is tarhatjuk kedvencünket. Mint a legtöbb állat tartásánál, jelen esetben is csak fantáziánk szabhat határt. Elhelyezhetjük tengerimalacunkat terráriumban is, itt azonban érdemes több dologra is odafigyelni. Célszerű lefedni, hogy más állataink, illetve nyáron a szúnyogok ne okozhassanak problémát. Ügyelni kell azonban az így keletkező páratartalomra, ugyanis rágcsálónk nem bírja a túlzott hőséget. Ha fémvázas terráriumot választunk, akár öntapadós szúnyoghálóval is lefedhetjük, így elkerülhetjük a túlmelegedést.

Etetés

A természetben a tengerimalac leginkább fűféléket fogyaszt, ezért ha tehetjük, adjunk neki gyakran szénát, lucernát, pitypangot, vagy friss füvet. Ezeket akár kisállatkereskedésekben is beszerezhetjük. Fontos azonban, hogy a fűféléket soha ne adjuk oda vizesen, mert ez könnyen puffadást okozhat, akárcsak a káposztafélék. A boltokban rengeteg magfélét kaphatunk “Tengerimalac eledel" címszó alatt, viszont jó tudni, hogy kedvencünk alapvetően nem magokkal táplálkozik, ezeket csak kiegészítőként alkalmazzuk. A fő eleség mindig zöldség legyen.

A C-vitamin szükséglet kielégítésére adhatunk egy-két szál petrezselyem zöldet, télen viszont ajánlott az üvegházi zöldségek hanyagolása, ugyanis ezeket gyakran erős vegyszerekkel permetezik. Ebben az időszakban a legbiztosabb ha házilag állítjuk elő kedvencünk eleségét, olyan összetevőkből, mint: napraforgó mag, kukorica, nyúltáp (gyógyszermentes!), esetleg búza. A kukorica adagolásával óvatosan bánjunk, ugyanis magas protein tartalma kedvencünk elhízásához vezethet. Mivel a tengerimalac hajlamos logikátlanul az összes tálkába, sőt fekhelyére is piszkítani, akár naponta többször is ki kell cserélnünk az ivóvizét!

Díszállat- és állateledel kereskedések:

Díszhalak, hüllők, rágcsálók boltja: www.rajadiszhal.hu/

Kutya-, macska-, hüllő-, rágcsálóeledel: http://www.kosaltd.hu/index.php

Díszállat- és terrarisztikai szaküzlet: http://www.madarpok.hu/trionyx/default.htm

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja