SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Díszhalak és dísznövények

Kókai Kata [cikkei] - 2004-07-11
Egy harmonikusan berendezett akvárium lakásunk ékköve lehet. Néhány tipp a halak ideális környezetének kialakításához.

A „Díszhalak tartása” című cikk folytatásaként szeretnénk további hasznos tanácsokkal ellátni minden akvaristát, hogyan alakítsa ki álmai akváriumát. A boltokban számtalan kiegészítőt vásárolhatunk akváriumunk díszítésére; kincses ládikót formáló levegőztetőt, piramis alakú halbúvót, vagy elsüllyedt hajóroncsot.

Ezek kétségtelenül különlegessé, és egyedivé varázsolják halaink élőhelyét, többségük azonban „természetellenes” anyagokból készül, melyek halaink természetes élőhelyén csak környezetszennyezés esetén fordulhatnak elő. Sokan szeretnénk természethű akváriumot kialakítani; legyen szó tengeri- vagy édesvízi halakról. Néhány hasznos tipp azoknak, akik hasonló díszt szeretnének lakásukba:

 

Díszhalak és növényeik

 

Tippek a legismertebb, és talán legkönnyebben beszerezhető- és tartható halak természetes környezetében található növényzettel kapcsolatban.

 

Az aranyhal

 

Őse az ezüstkárász. Kínában már i.sz. 1200 körül elkezdték tenyésztését, s a legkülönbözőbb fajokat hozták létre. Egyes egyedek aranyszínűek, míg mások akár rózsaszín- fehér, vagy fekete pettyes színekben is tündökölhetnek. Európában mindössze 1728-ban kezdték el tenyészteni, azóta azonban szinte az egész kontinensen megtalálható. Talán a legismertebb, és a leggyakrabban tartott díszhal, más fajokkal ellentétben sokkal kevésbé igényes, akár kerti tóban is tartható, egész évben.

Ajánlott növények: Hajlékony csillárka, Lándzsás vízipáfrány, Fonalas csetkáka

 

A szivárványos guppi

 

Hazája Trinidad, Barbados, Venezula és Guayana. Apró termete és könnyű gondozása miatt elég gyakran tartott halfaj. A hímek kisebbek, s farok úszójuk lényegesen nagyobb mint a nőstény egyedeké. Színük teljesen változatos, tenyésztéstől függően lehet sárga, kék, piros, vagy akár hófehér. Gondozása nem igényel nagy hozzáértést; 24-26 fokos vízhőmérséklettel, napi etetés mellett már teljesen optimális körülményekről beszélhetünk. Fő eleségük a tubifex, de jó minőségű száraz tápot is használhatunk az etetéshez.

Ajánlott növények: forrásmoha, hosszú levelű vízikalász

 

Zebra dánió

 

A Dániók családjába tartozik, származási helye Elő-India. Hazánkban elterjedt, szinte minden díszhal kereskedésben kapható. Szifóval, guppival, neonhallal tökéletesen együtt tartható. Falánk, mindenevő faj, igényli a 22-24 fokos vízhőmérsékletet. Mint minden fajnál, ügyelni kell a víz tisztaságára, illetve a megfelelő levegőztetésre.

Ajánlott növényzet: Sallangos vízipáfrány, Hullámos levelű vízipáfrány, Hosszúlevelű barclaya

 

Neonhal

 

Először 1936-ban, az Amazonas környékén találtak rá erre a nagyon apró, ám annál tündöklőbb fajra. Természetes környezetében lágy, viszonylag hűvös vizekben él, így elég jól tűri a 18-20 fokos hőmérsékletet. Nincs különleges táplálék igénye, bármilyen haleleséget szívesen fogyaszt. Célszerű azonban –akár a többi faj esetében- változatosan táplálni, így könnyebben elkerülhetjük a hiánybetegségeket.

Ajánlott növények: Tavi tündérhínár, Bokros süllőhínár, Törpe (vagy amazonasi) kardfű

 

Az ajánlott növények mindegyike az egyes halfajok természetes élőhelyén honos, és hazánkban is kapható a nagyobb akvarisztikai boltokban. Segítségükkel halaink számára igazán természetes élőhelyet létesíthetünk. Természetesen mindenki egyéni ízlésének megfelelően szeretné kialakítani akváriumát, így a fenti ajánlatokkal leginkább azoknak szeretnénk tanácsokat adni, akik minden tekintetben a természetes kialakítást részesítik előnyben.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja