SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A zöld leguán

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-03
Hazánkban szinte mindenki tart valamilyen háziállatot, de ritkaságszámba mennek a különleges hüllők.

A pikkelyes hüllők csoportjába tartozó zöld leguán egyike a legnépszerűbb egzotikus állatoknak. E növényevő állatok első látásra a mesebeli tüzet okádó sárkányra emlékeztetnek, pedig alapvetően teljesen nyugodt és békés természetű élőlények. Lábaik hosszú, erős karmokban végződnek, így képesek az ágakon megkapaszkodni. Testükön a nyak vonalától egészen a farokig húzódik tarajuk. Dél-Amerika trópusi erdeiben él, s a mintegy másfél-két méteres hosszúságot is elérheti.

Egyszerre képes akár harminc tojást is lerakni, melyekből 90 nap után kelnek ki ivadékai. A felnőtt állatok főként leveleket, gyümölcsöket fogyasztanak, esetenként a tojás is étrendjükbe tartozhat, a fiatalabb példányok rovarokat fogyasztanak. Természetes környezetükben az esőerdők hatalmas lombkoronáiban lelnek menedéket.

Bár alapvetően békés, nyugodt állat, a nőstény a tojásrakás időszakában anyatigrisként védi territóriumát.

Leguán a terráriumban

Ha kiszakítjuk természetes környezetéből, és terráriumban szeretnénk tartani, fontos, hogy a számára ideális környezetet megteremtsük. A terráriumban tartott leguánok kisebbre (ált. 90-140 cm) nőnek, mint a természetben előforduló társaik, de még így is elég méretesek, ezért ügyelni kell a terrárium méretére. Egy felnőtt példány számára a 2*2*2 méteres terrárium lehet ideális környezet. Persze minél nagyobb az élőhelye, annál kényelmesebben tud mozogni. Célszerű valamelyik szoba egy részét (pl. a szoba sarkát) kijelölni élőhelyként, s elkeríteni üveglapokkal.

Természetes élőhelyükön a hőmérséklet állandóan 30 fok körüli, s éjszaka sem süllyed 24-25 fok alá. A levegő páratartalma rendkívül magas, mintegy 60-90 %. Az esőerdőkben mindig tavak közelében telepednek le, s csak ritkán másznak le a bokrok és fák tetejéről. Rendkívül jó úszók., s szükségük is van a vízre. A legjobb, ha a terráriumban egy kis medencét helyezünk el, amiben mindig friss vizet teszünk. Ennek mérete legalább 60x60 cm legyen.

Akárcsak a teknősök esetében, itt is fontos egy lámpa elhelyezése. Ahhoz, hogy a leguán kényelmesen tudjon napozni, egy faágat kell elhelyezni a lámpa alá. Mivel természetes környezetében is a fák lombjában él, érdemes faágakkal berendezni a terráriumot. Talaját földdel, vagy fahánccsal fedhetjük le.

A leguánok táplálkozása

A zöld leguánok leginkább növényevők, csupán a fiatalabb példányok fogyasztanak rovarokat, illetve a tojásrakás előtt álló nőstények étrendjében szerepel a tojás. A táplálék nagy részét mindig növény alkossa! Legalább 70%-ban zöld levelek kell, hogy alkossák étrendjét, pl. szőlő- vagy rózsalevél, gyermekláncfű, lóhere.
A saláta, lucerna és lenmag szintén hasznos tápanyagforrása lehet. Mivel a mesterséges tartás során nem jutnak elég vitaminhoz és ásványi anyaghoz, mindenképpen ki kell egészíteni a tápanyagot speciális készítményekkel.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja