SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mivel etessük kedvenceinket?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-11-17
A tévében számtalan reklám hangsúlyozza, hogy kedvenceink számára nem elegendő, sőt, akár káros is lehet a házi koszt.

De vajon tényleg rövidebb életet élnek azok a háziállatok, akik nem kizárólag méregdrága tápokon élnek? És egyáltalán, minden egyéb teendő nélkül is elegendő, ha megvesszük kisállataink számára az előírt tápokat? Minden gazdi szeretné, hogy kedvencei hosszú, egészséges életet éljenek, ehhez azonban elengedhetetlen a kedvenceink által fogyasztott tápok összetételének megismerése.

A jó minőségű állateledelek kifejlesztése hosszú ideig tart, és számtalan kísérlet során derül ki, ilyen alapanyag keverék kerülhet bele az egyes tápokba, konzervekbe. Ezért is hallhatjuk nem egyszer a „teljes és kiegyensúlyozott szlogent, melynek jelentése, hogy a táplálékba megfelelő mennyiségben és arányban kizárólag olyan összetevők kerültek, melyek kedvenceink számára hasznosak.

Tápanyagok tesztelése

A boltok polcain látható tápok forgalomba kerülését számtalan teszt előzi meg. Ennek során ellenőrzik, hogy az egyes összetevők (pl. hús, gabonafélék) milyen hatással vannak az állatok szervezetére. Egyes esetekben ún. takarmányozási tesztet végeznek. Az előbbi teszt során mintegy fél éven keresztül a megtervezett táppal etetik, s állandó orvosi felügyelet mellett vizsgálják, hogy az adott táp fedezi-e kedvenceink szükségletét.

Sokszor azonban állatkísérletektől mentesen derítenek fényt a tápok minőségére. Ez esetben kedvenceink életkorának megfelelő tápanyag igényét veszik figyelembe (hasonló módon, mint az emberek számára készülő multivitamin készítményeknél), s ez alapján állítják össze az eledelt.

Alapanyagok, etetés

Aki egyszerre tart kutyát és macskát, az tudhatja, hogy kedvencei nem válogatnak az egyes eledelek között. A macska szó nélkül elfogyasztja a kutyatápot, és ez fordítva is igaz. A hasonló, felcserélt tápanyag azonban nem használ egyik állatnak sem, hiszen egy kutyának teljesen más a tápanyag igénye, mint egy macskának.

Nem egyszer látjuk feltűntetve az eledelek csomagolásán, a „halas”, „csirkés”, vagy éppen „marhahússal” jelzést. Minden gazdi elgondolkodott már azon, hogy a termékek vajon tényleg tartalmazzák-e ezeket az összetevőket, és ha igen, milyen mennyiségben. Az eledelek csomagolásán az egyes összetevőket mennyiségi sorrendben tüntetik fel, tehát az első helyen álló alapanyagból tartalmazza a legtöbbet.

Ugyan ezt elfelejtik megemlíteni a száraz tápok csomagolásán, de ezek a termékek vizet vonnak el kedvencünk szervezetéből, így célszerű egy kevés vízzel meglocsolva adni háziállatainknak. A jobb minőségű termékek egyáltalán nem tartalmaznak az állatok számára fölösleges anyagokat (pl. tartósítószert), illetve a garantált összetétel felirattal ellátott tápok megfelelnek a hatóságilag előírt követelményeknek.

Mindent összevetve a boltokban kapható tápok kifejezetten előnyösek házi kedvenceink számára. A házi koszttal ellentétben nem tartalmaznak olyan anyagokat, melyek megterhelhetik az állatok szervezetét. A több évtizedes kutatásnak köszönhetően ma már garantált, hogy kizárólag életkoruknak és tápanyag igényüknek megfelelő összetételű táplálékot kapnak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja