SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyúú, szeretnék egy kutyát!

Fenika [cikkei] - 2004-03-03
Ismerős a kérés? Hasonló kívánságokkal gyakran találkozunk, ám a megvalósításuk előtt nem árt végiggondolni, felkészültünk-e egy élőlény felelős befogadására az elkövetkezendő 8-15 évre.
Anyúú, szeretnék egy kutyát!

Kisgyermekes családoknál egy kiskutya érkezése hatalmas öröm, de néhány alapvető szabályt jó, ha betartunk. Általánosságban, a témát korántsem kimerítve igyekszem néhány tanácsot adni,  ami  szerintem fontos egy kutyatulajdonosnak.

Alapvető, hogy a kutya megfelelően legyen táplálva,  a korának megfelelő, friss táplálékot, vizet kapjon. Soha ne adjunk neki romlott ételt! Az edényeit tartsuk tisztán. Legalább félévente, de jobb, ha 3-4 havonta  kap féreghajtót, és természetesen legyen oltva.

A kiskutya lakásban való elhelyezésénél vegyük figyelembe az állat természetes igényeit - pl. a pihenés vagy a gazdikkal való kapcsolat, séta (kölyök kutyáknál akár 4-5-ször fél óra).

A kertben elhelyezett kutyaháznak akkorának kell lennie, hogy a kutya be tudja melegíteni, ha magunk készítünk kutyaházat az ajtót a hosszanti oldalra tervezzük, hogy a szél ne fújjon át az egész házon. Ha ilyen nincs, a kölyök kutyának biztosítani kell fagymentes búvóhelyet (velünk együtt, a házban, vagy garázs, pince). 

Kertben tartott kutyánál, a gyerekek homokozó, játszóhelyét érdemes elkeríteni (elég egy jelképes elkerítés, megtanulja, hogy oda nem szabad bemenni). A kutya a kertben szeret kiválasztani néhány, általában a terület határán lévő pontot, ahova ürít. Ezeket a helyeket időnként ki kell takarítani, pl az ürüléket mélyebbre elásni. A gyerekeket célszerű ezektől a helyektől távol tartani.

Egy állatorvosilag ellenőrzött, oltott, jól gondozott kutya nem jelent különösebb fertőzésforrást a gyerekek számára, de azért a kutyával való játék után mindig mossanak kezet, mert ezeknek az állatoknak is megvan a maguk természetes baktériumflórájuk és ez nem egyezik az emberével. (Bár gyerekkoromban előfordult, hogy megosztottam a kutyusunkkal és a cicánkkal az uzsit egy falat az enyém egy a tied alapon... :-). )

Általában a kutyák ugyanúgy, mint az emberek, külön személyiséggel rendelkeznek. A személyiségüket - kisebb részben - meghatározza a fajtájuk, hiszen minden fajtát valamilyen célirányos tenyésztés során alakítottak ki. Botorság például egy vizslától elvárni, hogy nyugodt, "ülsz, fekszik" kutya legyen. De sokkal inkább fontos a nevelés, a "falka" kialakulása.

A kutya erősen igényli a társaságot, és hajlamos a közösségi szabályok betartására. A kiskutyáknak, de a felnőtt jószágoknak is fontos a játék (naponta minimum ! 1-2 óra), amiben meg kell tanítani őket, hogy mit szabad és mit nem.
Például ha a gyerekek játszanak a kutyával és azt látjuk, hogy a kutya erősebben érvényesítené az akaratát (rongy húzogatós játéknál erősen cibál és morog, labdáért odakap), hangos szóval figyelmeztessük a kutyát. Általában úgy kell gondolkodnunk, mit egy falka vezetőjének.

A kutya-gyerek kapcsolatban még játék közben is kerüljük, hogy a gyerekre kiabáljunk, veszekedjünk. A kutyák ugyanis általában az erősebb, a falkavezető mellé állnak konfliktus esetén, így szembefordulhatnak a gyerekkel akkor is, ha nem akarnak rosszat.

Azt is figyelembe kell venni, hogy a kutyák szőre, bőre nehezebben sérül mint az emberé. Lehet, hogy a kutya csak figyelmeztetni akar, odakap, egy kölyök kutya bőrének ez meg sem kottyanna - a gyereknek viszont sérülést okozhat. A kutyának tudnia kell, hogy mindig  a gyerekek után következik a rangsorban, de az egész család szereti.

A kis kutyák általában értenek a "hangos szóból", ha netalán mégis úgy látjuk, hogy erősebb fegyelmezésre van szükség, a nyak hátsó részénél fogjuk meg, kicsit megemelve kicsit rázzuk meg, vagy fektessük a földre, várjuk meg míg elengedi magát, engedjük el. Ekkor általában odajön hozzánk, fejét leszegi, nem néz a szemünkbe, ez a jele, hogy elismeri, hogy ő volt a hunyó. 

A legjobb nevelési eszköz a jutalom! Legjobb jutalom a játék.

A kisgyerekeknek is meg kell tanulni néhány alapszabályt.

  • Kisgyerek ne fegyelmezze a kutyát, mert reményt ad a kutyának a rangsor megváltoztatására.
  • Ne nézzen hosszan a kutya szemébe, mert az kihívást jelent - jobb esetben csak a nyakába ugrik a kutyus és feldönti, rosszabb esetben támad.
  • Evés, ivás, ürítés közben ne zavarja, ne közelítse meg váratlanul hátulról.
  • Biztosítsuk a kutya számára is a megfelelő pihenési időt is, ne nyúzzák a gyerekek, ha ez szemmel láthatóan zavarja, ingerli. 
  • Soha ne hagyjunk kisgyereket (kb. 10-12 év alatt!) felügyelet nélkül kutyával!

Sajnos kevesen tudják és hiszik el, de a kutyák megkötése, agressziót vált ki a kutyából. Szerintem mindenki tud olyan példát ahol a kertben, de  láncon tartott kutyának néhány év elteltével csak bottal lehetett az ételt odatolni... :-(. Én tanúja voltam annak is, hogy egy ismerősöm elengedte  a bokszerét a kutyasétáltatón, jött egy néni egy póráz végén vicsorgó tacsival és felháborodva hangoztatta a pórázviselés kötelességét. A bokszer odaszagolt a most már őrjöngő kiskutyának, majd egykedvűen odábbsétát, olyan le vagy sajnálva képpel... 

Az a jó kutya amelyik póráz nélkül is irányítható, visszahívható, a jó gazdi az, aki figyeli,  ismeri és érti a kutyája reakcióit. Kutyák között előfordulhatnak összetűzések, ezek általában komolyabb emberi beavatkozás nélkül, a rangsor kialakulásával rendeződnek, ha mégis van olyan kutya amelyikkel kutyusunk szemmel láthatóan nem barátkozik meg, azt jobb inkább elkerülni. 

A kutya együttműködő készségét fejleszthetjük labdázással, botozással, az apport játékkal - visszahozza, odaadja, később már csak engedélyre indul a labda, bot után. A játék legyen valóban játék, arra törekedjünk, hogy közös örömet leljünk benne. Persze, ha városban sétáltatunk, vagy utazunk kell  a póráz, de minden kutyának szüksége van (lenne) a szabad mozgásra és a gazdival, gazdikkal való közös játékra, a jól végzett "munka" utáni dicséretre, jutalomfalatra.

A nagyobb gyerekeket be lehet vonni az állat gondozásába, etetésébe. Még egy praktikus tanács, nem árt ha a kutya nem fogad el idegenektől ételt, csak a család tagjaitól, így elkerülhető, hogy valaki megmérgezze (sajnos ez is nagyon gyakori). 

Egy jól nevelt kutya valóban az ember legjobb barátja, a jól nevelt ember pedig a kutyáé Shift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page..

Fotó:
Rusha: Staubiger Hund

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja