SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babák és állatok (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

visztenvelt márk [cikkei] - 2011-04-13
Összeegyeztethető-e a baba és a lakásban tartott házi kedvencek élete?

A legtöbben már akkor hüledezni kezdtek, amikor az „és mi lesz az állatokkal?” kérdésre azt feleltem, „maradnak.” Családtagok, barátok, ismerősök érdeklődtek, miként tervezem összeegyeztetni a terhességem egy kisolasz agár, és egy kandúr macska mindennapjaival. Rövid feleletem két pillérre épült: egészség-gondozás és következetesség.

Biztosan sokan hallottuk már, hogy párok a kutya, macska tartással készülnek fel a későbbi gyermekvállalásra, elvégre, ha képesek életben tartani egy szobamacskát (akinek ugyebár nincs lehetősége egerészni, cinkét fogni, ha megfeledkeznek róla), s még lakásuk is megőrzi bizonyos mértékig a fő funkciókat, akkor kijelenthető, hogy talán a gyermekvállalás, annak ellátása sem kivitelezhetetlen feladat. Természetesen van különbség. Ámde van felkészülési idő is. A terhesség időszaka kiválóan alkalmas arra, hogy a leendő szülők felkészüljenek arra, hogy itt bizony lesz éjjeli őrjárat, csitíthatatlan sírás, összehányt kanapé. Hasonló esetek egy normál, álatokat a lakásban tartó, gyerekmentes családoknál is előfordulnak, hiszen a legtöbb kisolasz agár szobatisztasága sajnos inkább csak 4-6 órára kalibrált (azaz éjjel egyszer pisiltetés), és egy kandúr is képes égtelen nyávogásra éjjel kettőkor, ha a szomszéd utcai macskalányt hallja mosakodni az ablak alatt.

A baba és az állatok összeszoktatása minden szereplő nézőpontjából más és más. A baba esetében első számú a biztonság, azaz a kezdeti időszakban az állatok távoltartása, hiszen egy a kiságyba bekuckoló macska akár meg is fullaszthatja a gyereket. Az állatok szemszögéből viszont fenn kell tartanunk a korábbi szerepeket, vagyis a két kedvenc nem érezheti, hogy az újszülött miatt kirekesztetté váltak. Ez ugyanis féltékenységet eredményezne, mely viszont tettlegességig fajulhatna.

A kutyák esetében,  már a terhesség idején kezdjük meg a tréninget, és egy játék babával a karunkban járkáljunk, öleljük magunkhoz, ezzel kifejezve azt, hogy az állatokon kívül is van egy szeretnivaló, s tanítsuk a kutyát arra is, hogy megnyalni, ugrálni tilos a kicsi közelében (mint minden tanulásnál, itt is a jutalmazással érhetünk el sikereket). Amikor a baba megszületik, már a kórházból vigyen haza apuka egy a baba illatával már elárasztott ruhadarabot, s ismertesse azt meg a kutyával, figyelve arra, hogy az állat szájába soha nem vegye a rongyot, még játék céljából sem. A macska nevelése jóval nehezebb folyamat, de nem lehetetlen. A mi esetünkben bevált módszer az ősellenség, a víz következetes használata. Ha a macska tiltott helyen (pl. a kiságyban) fekszik, a virágok spriccelőjével egy adag vizet fecskendezünk az arcába. Két, három fenyítést követően láthatóan megjegyzi a nem megengedett területeket.

A baba hazérkezésekor engedjük a kutyának, hogy megszaglássza a fejét, ruháját, s különösen figyeljünk arra, hogy bár a baba körül forognak gondolataink, jusson pár perc a kutya, macska ellátására, kényeztetésére is. Ha ez elmarad, az állatok a szeretet teljes megvonását észlelik a jövevény érkezése miatt. Depresszió, s egyéb betegségek alakulhatnak ki náluk, a korábban említett féltékenység tettlegességéről nem is beszélve.
Emellett lényeges az állatok esetében a megfelelő időnként elvégzett orvosi vizsgálat,illetve a védőoltások, és a féregtelenítés (legalább félévente), valamint az egyéb külső élősködőkkel szembeni kezelés (3-4 havonta, függően az alkalmazott szertől).

Ha már kicsit nagyobb a babánk, a körültekintő, következetes és folytonos felügyelet melletti barátkozás megkezdődhet. Természetesen kerülendő a „csók”, vagy a gyerek játékainak kutyával, macskával való érintkezése. A játékok rendszeres fertőtlenítésére is szánjunk időt, illetve a két állat testének ápolására is gondoljunk gyakrabban, mint a baba előtti időszakban.

A lakás tisztántartása is nagyobb kihívást jelent, hiszen a kihullott szőr eltávolítása a padlóról, szőnyegekből kötelező, a mászós babával, és állatokkal rendelkező anyuka legjobb barátja az 1800 wattos porszívó. Naponta találkozunk.

A felsorolt nehézségek, és küzdelmek ellenére is az gondolom, hogy lehetséges a békés, egészséges és harmonikus együttélés, különösképpen, ha azokra a kutatási eredményekre gondolunk, melyek kimondják, hogy egy ilyen „családdal” körbevett baba, gyerek szociális készségei fejlettebbek, mentális fejlődése gyorsabb lehet az állandóan változó ingerek következtében.

Fotó: pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja