SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kutya a lakásban? Nem lehetetlen!

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-10
Akik ilyen-olyan okból nem kertes házban, hanem lakásban élnek, gyakran nem is mernek gondolni a kutyatartásra. Persze a nagyobb testű ebeket nem jó korlátok között tartani, de rengeteg fajt találhatunk, melyek kifejezetten szobakutyaként ismertek.
Kutya a lakásban? Nem lehetetlen!

Ha tarthatunk macskát a lakásban, miért kéne pont az ember legjobb barátjáról lemondanunk? Nincs is szükség lemondásra, csupán némi anyagi befektetésre, s persze elszántságra. Könnyen találhatunk olyan apró termetű ebeket, melyek mozgásigénye lakáson belül is kielégíthető, s egy alom segítségével a napi 4-5 sétáltatást is megúszhatjuk.

 

Chihuahua. Ez az apró, mindössze 15-20 cm magassággal büszkélkedő eb számtalan reklám nélkülözhetetlen alakja. Apró termete, őzike szemei, denevérre emlékeztető fülei közismertté tették. Mérete fordított arányban áll árával: a világ egyik legkisebb kutyája lévén, az egyik legdrágább is. Apró termete ellenére heves vérmérsékletű: minden zajra figyelmes, és megugatja az idegeneket.

 

Tacskók. Ha tacskót szeretnénk, már nem kell olyan mélyen a zsebünkbe nyúlni. Kedves, nyugodt állat, minden környezethez kitűnően alkalmazkodik. A választásnál fontos szempont lehet, hogy luxus-ebet, vagy vadászathoz tenyésztett fajt választunk. Előbbi jobban érzi magát a lakásban, míg az utóbbi sokkal edzettebb.

 

Bichon frise. Nem tudom, érdemes-e egy-egy fajt jellemezni, hiszen minden kutya külön egyéniség. Egy azonban biztos: e faj képviselői, mintha lakásba lennének teremtve. Rendkívül emberszerető, játékos kutyák, ugyanakkor nem rendetlenkednek, és jobb esetben a gazdi papucsát sem szedik szét, ha nem foglalkozunk velük. Bár mozgékony kutyák, képesek realizálni, ha a gazdi nem ér rá, s ekkor inkább az alvás mellett döntenek.

 

Etetés, gondozás

 

Néhány dolgot egyértelműen leszögezhetünk a lakásban tartott kutyákkal kapcsolatban. A táplálék megválasztásánál fontos, hogy ügyeljünk a kutya igényeire. Amit egyébként a kertben tartott kutyák megszerezhetnek, azt lakásban élő kutyáink számára nekünk kell biztosítani. Fontos a friss ivóvíz, és persze a mértékletes táplálkozás.

A gazdi sokszor elcsábul kedvence kérlelő tekintete láttán, s megosztja ebédjét barátjával. Ez sokszor elhízáshoz vezet, hiszen a kutyák nem tudják ledolgozni a felesleges kalóriákat. Figyelmet kell fordítanunk kedvencünk szőrzetére is. Egyes fajok szinte soha nem hullajtják szőrzetüket, de azért őket sem árt időnként megfésülni, és persze fürdetni. Így lakásunk, és kutyánk is mindig tiszta maradhat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja