SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Téli madáretetés

Gombos Beáta [cikkei] - 2008-11-24
Jön a tél, a hideg. A kertbarátok bizonyára nem feledkeznek meg a madarakról, akiket télen etetni kell, akiknek menedéket kell nyújtani a fagy, a ragadozók ellen.
A természet majd gondoskodik róluk -gondolják sokan. Ám a valóság rácáfol erre. Az őszi kerttisztítással számos olyan dolog is "lapátra" kerül, amely a madaraknak és más élőlényeknek is életmentő lehet a téli időszakban.

Egyes madarak gyümölcsökkel, magvakkal, mások rovarokkal, vagy gerinctelen állatokkal, illetve kisebb rágcsálókkal táplálkoznak. Télen kevés a táplálék, és a megszerzésére fordítható idő is rövidebb. A kisállatok többnyire téli álmot alszanak, a rovarok egy része elpusztul a vegetációs időszak végére. A magvak csonttá fagynak a hidegben, a gyümölcsök elenyésznek. A hosszú, dermesztő éjszakákon megfagyhatnak a madarak. Mindebből kiderül, hogy ezt az időszakot a legnehezebb átvészelniük. Ekkor léphet közbe az ember.

Ha téli menedéket készítünk a madaraknak, olyan növényeket ültessünk a kertünkbe, amelyek élelmet és búvóhelyet biztosítanak. A fekete napraforgómagvak sok madarat - a csuszkát, pintyet, feketerigót, mátyásmadarat, a harkályt is - életben tartják. A köles, a repcemag, a kukoricadara más fajok téli eledele. Tanácsos a magvakat száraz helyen, jól zárható edényben tárolni.
A rovarevő madarak számára a legmegfelelőbb a marhafaggyú, amely magvakkal gazdagítható. Célszerű az eledelt hálóba helyezni, majd a fákra függeszteni, esetleg kisebb farönkök üregeibe rejteni. A gerlék, verebek legkedveltebb téli csemegéje a kukoricadara, amelyet a földről szeretnek felcsipegetni.



Az elhelyezésnél vigyázzunk arra, hogy a madarak ne váljanak könnyen macskák prédájává. A lehető legszárazabb helyekre kerüljön az eledel. Az etetőt rendszeresen tisztítsuk és lehetőleg ne készítsünk furnérból, mert a madarak megehetik az összeillesztésnél használt ragasztót!
Ha egyszer már belekezdtünk a madarak etetésébe, felelősséggel tartozunk irántuk. Nem szabad még néhány napra sem téli eleség nélkül hagynunk őket, mivel ha már odaszoktak etetőnkhöz, jórészt onnan is szerzik be táplálékukat. Ha az éléskamrájuk pár napra üresen marad, a táplálékra várakozó madarak könnyen belepusztulhatnak feledékenységünkbe. Amikor ősszel kertünket rendezzük, hagyjunk a földön virágmagvakat, néhány gyümölcsöt, bogyót, diót. Így a téli napokon is gazdag marad környezetünk madárvilága.

Forrás:
www.kertpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja