SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Téli madáretetés

Gombos Beáta [cikkei] - 2008-11-24
Jön a tél, a hideg. A kertbarátok bizonyára nem feledkeznek meg a madarakról, akiket télen etetni kell, akiknek menedéket kell nyújtani a fagy, a ragadozók ellen.
A természet majd gondoskodik róluk -gondolják sokan. Ám a valóság rácáfol erre. Az őszi kerttisztítással számos olyan dolog is "lapátra" kerül, amely a madaraknak és más élőlényeknek is életmentő lehet a téli időszakban.

Egyes madarak gyümölcsökkel, magvakkal, mások rovarokkal, vagy gerinctelen állatokkal, illetve kisebb rágcsálókkal táplálkoznak. Télen kevés a táplálék, és a megszerzésére fordítható idő is rövidebb. A kisállatok többnyire téli álmot alszanak, a rovarok egy része elpusztul a vegetációs időszak végére. A magvak csonttá fagynak a hidegben, a gyümölcsök elenyésznek. A hosszú, dermesztő éjszakákon megfagyhatnak a madarak. Mindebből kiderül, hogy ezt az időszakot a legnehezebb átvészelniük. Ekkor léphet közbe az ember.

Ha téli menedéket készítünk a madaraknak, olyan növényeket ültessünk a kertünkbe, amelyek élelmet és búvóhelyet biztosítanak. A fekete napraforgómagvak sok madarat - a csuszkát, pintyet, feketerigót, mátyásmadarat, a harkályt is - életben tartják. A köles, a repcemag, a kukoricadara más fajok téli eledele. Tanácsos a magvakat száraz helyen, jól zárható edényben tárolni.
A rovarevő madarak számára a legmegfelelőbb a marhafaggyú, amely magvakkal gazdagítható. Célszerű az eledelt hálóba helyezni, majd a fákra függeszteni, esetleg kisebb farönkök üregeibe rejteni. A gerlék, verebek legkedveltebb téli csemegéje a kukoricadara, amelyet a földről szeretnek felcsipegetni.



Az elhelyezésnél vigyázzunk arra, hogy a madarak ne váljanak könnyen macskák prédájává. A lehető legszárazabb helyekre kerüljön az eledel. Az etetőt rendszeresen tisztítsuk és lehetőleg ne készítsünk furnérból, mert a madarak megehetik az összeillesztésnél használt ragasztót!
Ha egyszer már belekezdtünk a madarak etetésébe, felelősséggel tartozunk irántuk. Nem szabad még néhány napra sem téli eleség nélkül hagynunk őket, mivel ha már odaszoktak etetőnkhöz, jórészt onnan is szerzik be táplálékukat. Ha az éléskamrájuk pár napra üresen marad, a táplálékra várakozó madarak könnyen belepusztulhatnak feledékenységünkbe. Amikor ősszel kertünket rendezzük, hagyjunk a földön virágmagvakat, néhány gyümölcsöt, bogyót, diót. Így a téli napokon is gazdag marad környezetünk madárvilága.

Forrás:
www.kertpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja