SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Házi praktikák- nemcsak nőknek

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-12
Hogyan távolítsuk el a makacs foltokat, vagy hogyan tartsuk távol otthonunktól a kártevőket? Bevált házi praktikák, nemcsak nőknek!

A nyárról gyakran nemcsak a nyaralás, a meleg és napozás jut eszünkbe. Sokszor megkeserítik napjainkat – s néha éjszakáinkat is - a lakásban rejtőző rovarok. Ki ne ébredt volna fel szúnyogcsípésre, vagy egy bennragadt tücsök ciripelésére? Néhány apró fortély segítségével távol tarthatjuk otthonunktól az élősködőket.

 

Darázs – Ha sört, szörpöt, cukros vizet, vagy más édes folyadékot helyezünk el egy pohárban vagy tálban, az vonzza a darazsat, s mintegy csapdaként működik. Gyermekek mellett is (sört kivéve) nyugodtan alkalmazható, hiszen nem tartalmaz semmilyen vegyszert.

 

Szúnyog – A szúnyogok nem kedvelik az ecet szagát, így ha egy tálban elhelyezzük valamelyik helységben, garantáltan távol tarthatjuk ezeket a rovarokat. Az ecet illata kellemetlen, ezért lakásban nem a legjobb megoldás, inkább házon kívül alkalmazható.

Lakásban legjobb megoldás, ha egy gézből hajtogatott tasakban őrölt szegfűszeget helyezünk a szobákba. Ennek illata egyáltalán nem kellemetlen, ugyanakkor rendkívül hatékony.

 Pókok – Talán a legtöbben a pókoktól félnek. Persze szeretnénk őket mihamarabb eltávolítani a lakásból. Sokan ezt a szobák plafonjának/sarkainak rendszeres porszívózásával érik el. A pókháló rendszeres szétrombolásával elérhetjük, hogy eltűnjenek lakásunkból.
 

Kávé, zsír, vörösbor: a legrémesebb foltok! 

Egy-egy ünnep, vagy családi vacsora alkalmával szinte már törvényszerű, hogy valami kiömlik a legszebb terítőre. Ha az aperitif még nem hagyott nyomot, s a desszert sem, akkor szinte elkerülhetetlen, hogy legalább a kávé beleivódjon a legszebb abroszunkba.

 Szülőknek kávé, gyerekeknek kakaó – A megszokott reggeli italok által okozott szennyeződések eltávolítása sokszor nem kis fejtörést okoz. Ha a kakaó-foltos ruhát forró tejbe áztatjuk, majd hagyományos módon kimossuk, garantáltan nem hagy nyomot! Kávé esetén ugyanez a módszer alkalmazható, csak hideg tejjel.

 

Málna és ribizli foltok- Kirándulás a nagymama telkére, vagy egyszerűen gyümölcstortát készítünk. Sokszor előfordul, hogy aprógyümölcseink makacs foltot hagynak ruhánkon. Eltávolításukhoz csupán egy kevés citromra van szükségünk. Miután a citrom levével lekezeltük a foltot, langyos szappan vízzel kimoshatjuk a ruhát.

 

Ünnepek kísérője, a vörösbor - Ősidők óta a háziasszonyok „réme”. Ha már megszáradt, rendkívül nehéz eltávolítani. A frissen keletkezett foltra szórjunk azonnal konyhasót, vagy áztassuk egy kevés ásványvízbe, majd hagyományos módon mossuk ki! Fehér anyag esetén használjunk a mosáshoz fehérítő mosóport, mely még inkább segíti a folt teljes eltávolítását.

 

Odaégett sütemény
 

Háztartásunkban gyakran előfordul, hogy odaég egy-egy nagy gonddal elkészített torta, vagy sütemény. Sok háziasszony egyszerűen megoldja a problémát; az odaégett részt eltávolítja, így az édesség esztétikus és finom is marad. De mindezt megelőzhetjük, ha a sütő aljába egy tűzálló tálban, vagy lábasban vizet teszünk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja