SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Az utolsó hetek

Kókai Kata [cikkei] - 2005-12-12
A várandósság hosszú, több mint fél éves periódusa megterhelő, ugyanakkor felkészíti a kismamát a nagy eseményre.

Az életmódváltozás, az elengedhetetlen vitaminok és a számtalan vizsgálat segítséget nyújt a komplikációk megelőzésében, és a születendő baba egészségének folyamatos ellenőrzésében. A szülésre való felkészülés hosszú folyamat, s a kismama testét-lelkét egyaránt igénybe veszi. Ma már korszerű segítséget nyújtanak a kórházak által szervezett tanfolyamok, melyeken mindkét szülő részt vehet, így lélekben megerősödhetnek, s megérthetik, mi miért történik egy várandós nő szervezetében.

Azonban a várandósság utolsó harmadában egyre több kérdés merül fel a leendő anyákban, melyekre gyakran még orvosuk sem tud egyértelmű választ adni. A szülés megindulásának pontos ideje nem határozható meg, ahogyan a szülés menete sem. Minden új élet világrajövetele egy új és más folyamat, így gyakran félelmet kelt, főként az első gyermekét váró kismamában.

A vajúdástól, az ismeretlentől való félelem gyakran meggátolja abban a szülő nőt, hogy megértse a testében zajló folyamatokat, s így aktívan segítse gyermeke megszületését. A fájdalom nagy része sokszor a félelem miatt tűnik erősnek, azonban a korán elsajátított helyes légzéstechnika, a várandósság idején végzett meditáció és jóga mind segíthetnek a vajúdás, s a szülés időszakának megkönnyítésében-

Testi folyamatok- vajúdás

A vajúdás a leendő édesanya várandósságának utolsó, és egyben legmegerőltetőbb folyamata. Elengedhetetlen a hosszas, sokszor órákig tartó folyamat kellő ismerete, ennek hiányában a kismama kellemetlen tapasztalatokkal távozik a kórházból, s egy következő gyermek vállalását is gátolhatja a szüléstől, a negatív élményektől való félelem. A vajúdás ma már nem egyenlő a kötelező szenvedéssel. A kórházban nyújtott szolgáltatásoktól függően a vajúdó nők számtalan módszerrel enyhíthetik az összehúzódások okozta kellemetlenségeket, köztük az EDA (epidurális érzéstelenítés), illetve a szabad mozgást biztosító sétáló EDA is segítséget jelenthet. Emellett nem egy kórházban természetes eszközök is igénybe vehetők.

Alapvetően minden nő rendelkezik anyai ösztönnel, mely már a várandósság során is megmutatkozik. Ez az öröklött ösztön a szülőszobában sem hagyja cserben a kismamát. Fontos, hogy odafigyeljen teste jelzéseire, melyek megkönnyítik a szülés folyamatát. Az előzetesen elkészített szülési terv, melyben minden igényünket leírhatjuk, nagy mozgásszabadságot ad. Amennyiben a kismama számára a séta, a zuhanyzás vagy éppen a leendő apuka jelenléte adja meg a kellő biztonságérzetet, mindenképpen biztosítani kell ennek lehetőségét. Hasznos segítséget nyújt az ellazulást segítő zene, a derék borogatása, de a kórházak többsége korszerű fájdalomcsillapítási lehetőségeket is nyújt.

Ennek ellenére a vajúdás kimerítő folyamat, megviseli a kilenc hónapon át nagy megterhelésnek kitett szervezetet, s rengeteg energiát emészt el, melyet célszerű egy kevés mézzel, vagy szőlőcukorral pótolni.

Irány a szülészet

Első gyermeküket váró kismamákban a terhesség végéhez közeledve felmerülhet a kérdés, vajon mikor szükséges elindulni a kórházba. Az utolsó napokban érdemes fokozottabban figyelni, s az előre összekészített csomagot is a közelben tartani. Sokszor felesleges az aggodalom, legtöbb esetben minden rendben zajlik, s a vajúdás sem mutatja jeleit a szülés várható napjánál hamarabb. A kismamákat gyakran megtéveszthetik a jósló fájások, a méh megkeményedése. A jósló fájások a terhesség utolsó heteiben jelentkezhetnek, kisebb méhösszehúzódások formájában. Előfordulhat periodikus ismétlődés, néhány perces összehúzódások, melyeket a kezdő szülők összetéveszthetnek a vajúdással. Ezek az összehúzódások készítik fel a méhet és a méhszájat a szülés folyamatára, ilyenkor a méh megkeményedik.

A valódi, vajúdást jelentő fájások egyediek (hasonlóak a menstruációs fájdalmakhoz), s össze nem téveszthetők, így a kismama fel fogja ismerni őket. Ekkor már érdemes minél hamarabb elindulni a kórházba, hiszen a magzatvíz elfolyása (vagyik a nyákdugó eltűnése) után már nem védett a magzat a külvilág ártalmaival szemben, ráadásul a kórházi szülést választó édesanyák számára is megnyugvást jelent, ha nincs szükség kapkodásra.

Amennyiben a magzatvíz elfolyik, minden kétséget kizáróan elkezdődött a szülést megelőző rövidebb-hosszabb folyamat. Ekkor azonnali indulás szükséges, ugyanis a magzatburok többé nem védi az esetleges kórokozóktól a születendő gyermeket. A szülés közelségét jelezheti a nyákdugó eltávozása, mely addig a magzatot védte. A méhnyak tágulása egyben apróbb vérezgetéssel is járhat, mely szintén a szülés közeledtét jelzi. Az utolsó napokban érdemes összekészíteni a szükséges iratokat és ruhákat, hogy hasonló esetben kapkodás helyett nyugodtan és örömmel várhassák a szülők gyermekük világrajövetelét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja