SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Van megoldás a szülés utáni problémákra!

Családinet [cikkei] - 2013-02-12
A szülés önmagában csodálatos esemény, amely azonban nem várt kellemetlenségekkel is járhat a későbbiekben. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza a leggyakoribb problémákra és azok kezelésére hívta fel a figyelmet.

Nem szabad siettetni a regenerálódást

Bár a szülés után gyakorlatilag azonnal regenerálódni kezd a szervezet, azonban a szervek visszarendeződése nem gyors folyamat, hiszen a változás is kilenc hónap alatt zajlott le. Még ennél is több időt vesz igénybe, amíg az édesanyák visszanyerik erejüket és a szülés előtti alakjukat. Ám ezekre a feladatokra és kisebb nehézségekre a legtöbb nő számít. Van azonban néhány olyan probléma, amelyekre sokan nincsenek felkészülve. Holott közülük néhány ellen már a várandósság alatt is tehetünk - megelőzéssel.

- Hajhullás
A terhesség alatti hormonális változások miatt a hajgyökereknél felgyorsul a sejtosztódás, meghosszabbodik a növekedésben lévő hajszálak élettartama, így a haj gyorsabban nő. Szülés után azonban a növekedés leáll, és ekkor kihullanak azok a hajszálak is, amelyeket normál hormonális viszonyok közt már régebben elvesztettünk volna. Tehát nem igaz a tévhit, miszerint a szoptatás „viszi el” a hajat. A kismamáknak már a várandósság alatt érdemes kímélő sampont használniuk, és ha a szülés utáni hajhullás nem szűnik meg néhány hónap alatt, bőrgyógyászhoz fordulni. 

- Striák
Az úgynevezett terhességi csíkok nagyon gyakran kialakulnak az egyre növekvő pocakon, ez ellen csak a nagyon rugalmas bőrrel rendelkezők védettek. A csíkok szerencsés esetben maguktól elhalványodnak, de fontos, hogy próbáljuk megakadályozni a kialakulásukat. Praktikus már a terhesség elejétől használni a bőr rugalmasságát fokozó készítményeket, és amennyire lehet, visszaszorítani a hízást. A sok víz fogyasztása és a cinkben, fehérjében, A- és C-vitaminban gazdag egészséges táplálkozás, valamint a hideg-meleg vizes váltófürdő szintén hatékony lehet a striák ellen.

- Baby blue
A gyermekágyi szomorúság az az állapot, amely a szülés utáni napokban jelentkezhet az anyukáknál. A fel-feltörő sírásnak és szomorúságnak nem csak a gyermek érkezése okozta megrendülés, a felelősség és a fáradtság állhat a hátterében, de a hormonális változások is. Ha azonban a néhány napig tartó állapot nem múlik el, feltétlenül segítséget kell kérni, hiszen akár szülés utáni depresszió is kialakulhat.

- Aranyér
A megnövekedett méh és a magzat nyomást gyakorolnak az alsó has vénáira, aminek következtében a végbél körüli vénák is megduzzadnak, és megjelenik a fájdalmas és kényelmetlen kitüremkedő aranyér. Súlyos esetben a probléma sebészileg kezelendő, de más módszereket is érdemes kipróbálni a műtét előtt. A rostdús táplálkozás és a mozgás könnyebbé – ezáltal fájdalommentesebbé – teszik a székelést. Ugyanilyen hasznos a bidé használata vagy legalábbis a vécéhasználat utáni tisztálkodás hideg, vagy legfeljebb langyos vízzel. A vadgesztenye és a ginkgo biloba tartalmú készítmények is hatásosak lehetnek, de az orvos is írhat fel krémeket, kúpokat a gyulladás, a viszketés és a fájdalom ellen.

- Inkontinencia
-A vaginális szülés után gyakran jelentkezik vizelettartási probléma, 40 felett pedig már a nők fele küzd ezzel a gonddal. – ismerteti dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza. -  Leginkább nevetés vagy köhögés kapcsán csöppenhet el vizelet, amely tünettel érdemes nőgyógyászhoz fordulni. Hatékony javulást eredményezhet a rendszeres intimtorna (amelyet érdemes már a fogantatás előtt elkezdeni, hiszen a szülést is könnyítheti) és ha szükséges, a minimális beavatkozással járó műtétek is.

www.oxygenmedical.hu

Fotó: piqs.de

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja