SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megenni a méhlepényt - Új trend?

Novák Julianna [cikkei] - 2011-09-20
Növekvő figyelem övezi a szülés után a méhlepény megevésével kapcsolatos híreket, mintha egy új trend lenne kialakulóban. Bár úgy tűnik, ez a sokak számára meghökkentő eljárás nem való mindenkinek, mégis egyre több nő viszi haza a szülés után a kórházból a méhlepényét, és megeszi azt. Léteznek már profi méhlepény-preparátorok, akik erre a tevékenységre vállalkozást hoztak létre.

Miért lehet jó megenni ezt a különleges belső szervet?

placentaA placenta-evés hívei úgy gondolják, hogy az a részünk, ami egyszer már hozzánk tartozott, a lelkesen szopó babánkkal együtt nagyon jól tud segíteni a tejtermelés fenntartásában és fokozásában, valamint a szülés utáni depresszió elkerülésében. Az anya életerejét növeli, ha elfogyasztja a saját méhlepényét,  persze nem egyszerre, hanem kicsi adagokban. Tudományosan bizonyított tény, hogy a placenta különböző hormonokat tartalmaz, magas a vas és a B12 vitamin-tartalma.

Lehet, hogy nehézségbe ütközik, ha a kórházból valaki szeretné elvinni a saját placentáját. Gyakran biológiai kockázatokra hivatkoznak az egészségügyi intézmények többségében, hiszen a méhlepény veszélyes hulladéknak számít. A nyugati kultúrákban - nálunk is - a köldökzsinór és a méhlepény legtöbbször a kukában szokott landolni, vagy a kozmetikai ipar hasznosítja ezeket az „egészségügyi hulladékokat”.

Vannak olyan kórházak, ahol gond nélkül kiadják a méhlepényt, hiszen ez a testünk része, hozzánk tartozik. Ha valaki szeretné elkérni a méhlepényét, érdemes erre egy kb. 1,5 literes műanyag, jól zárható tárolódobozt magával vinnie a szülőszobára: a méhlepény kb. 700-800g. Mélyhűtőben jól tárolható, amíg eldől, hogy mi lesz a további sorsa.

Sajnos ma még sok kórházban - ha a vajúdás alatt nem is, de - rögtön a szülés után fájáserősítő hormont adnak az anyának injekcióban vagy infúzióban, hogy a méhlepény a lehető leggyorsabban leváljon és megszülessen. Gyógyszerek nélkül is meg lehet szülni a lepényt 5-20 perc alatt. Néha akár egy óra hosszáig, vagy kicsit tovább is eltarthat ez a folyamat, amit nyugodtan ki lehet várni, ha az anya jól érzi magát, és nem lépnek fel nála keringési vagy vérzési problémák. Kérdés, hogy a mesterségesen adagolt oxitocin mennyire változtatja meg a méhlepény későbbi gyógyító hatását.

Míg a legtöbb nőstény emlős ellés után megeszi a saját méhlepényét, addig a civilizált nők körében ez az eljárás sosem volt közkedvelt. A placenta-kapszulásítási szolgáltatás segítségével a nők könnyen le tudják nyelni a saját méhlepényüket pirula formájában - ha undorodnak a nyers hústól -, mégis csak lassan terjed ennek népszerűsége. Sokan még ezt a lehetőséget is nagyon extrémnek tartják. Vajon ez is csak idő kérdése, és a nők majd méhlepényevéssel ünneplik a kórház elhagyását? Vagy a méhlepényevés élvezete továbbra is csak egy szűk kör hóbortja marad?

Egy amerikai kapszulagyártó cég tulajdonosa így számol be a saját tapasztalatáról:
„A szülésem után egy nagyobb darab méhlepényt beledobtam a turmixgépbe, majd vitaminnal, kókusztejjel és banánnal összekeverve bekaptam. A legvadabb érzést adta. Ismerős az az érzés, amikor a zöld lé az üres gyomrodba kerül? Na, ez is határozottan olyan, csak sokkal intenzívebb!”


A méhlepényhez kapcsolódó rituálék a nagyvilágban

Novák Julianna


Novák Julianna
Dúla, szülésfelkészítő, mentálhigiénés szakember, fókusztréner és perinatális szaktanácsadó

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szulosuli.hu
             http://www.module.hu
             http://www.tavam.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja