SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Testedzés, mozgás kismamaként

Családinet [cikkei] - 2011-08-03
Amikor rájössz, hogy állapotos vagy, átgondolod, hogy hogyan tudod a testedet ezután is karban tartani úgy, hogy ne veszélyeztesd a méhedben növekvő babát. Az utazás, a mozgás, az edzés és a kikapcsolódás más lehetőségei mindig is részei voltak az életednek, azonban most felmerült benned a gondolat, hogy máshogy kellene csinálnod bizonyos dolgokat.
Testedzés, mozgás kismamaként

Általánosságban, a torna jót tesz neked is és a babádnak is. Ennek ellenére van néhány sport, amit terhességed alatt ajánlott elkerülni, hogy biztosíthasd babád egészségét.  Mielőtt belekezdenél bármiféle fizikai tevékenységbe, érdemes meglátogatni az orvosodat, hogy megbeszéljétek a helyzetet és együtt eldöntsétek mi biztonságos.

A következő listán olyan tevékenységeket sorolunk fel, melyek végzéséhez orvosi ajánlás lehet szükséges:

Futás, kocogás: Azok a futók, akik terhesség alatt is folytatják korábban megszokott programjukat, általában kevesebbet híznak és karcsúbb babáik lesznek. Bármilyen komplikáció esetén valószínűleg tanácsolni fogják, hogy hagyd abba a futást. Mindenképpen konzultálj az orvosoddal!

Biciklizés, spinning: A kerékpározás vagy a szobabiciklizés kellemes mozgás, mely megemeli a pulzusodat anélkül, hogy a járdát koptatnád. Azonban a biciklizés kényelmetlenné válhat a terhesség harmadik harmadában, amikor már akkorára nőtt a hasad, hogy akadályoz a kormány elérésében. A kerékpározás elkerülendő, ha nedves az útburkolat, illetve nem javasolt letérni az aszfaltozott útról, mivel ezek megnövelik a balesetveszélyt.

Súlyemelés: Ha már vesztettél el magzatot vagy bármilyen terhességi komplikáció fordult elő nálad, az orvosod valószínűleg azt ajánlja, hogy hagyj fel a súlyemeléssel.

Síelés, vízisí: Mind a vízi, mind a téli sportok esetében nagy az esések valószínűsége és jelentős a sérülések kockázata. Egyik sem ajánlott várandós kismamáknak.


Búvárkodás: Amikor a felszínre jönnek a búvárok, csökken körülöttük a nyomás. A fejlődő magzatnak ez a nyomáscsökkenés nehézségeket okozhat. Néhány kutatás azt mutatja, hogy a búvárkodó anyukák babái gyakrabban jönnek világra születési rendellenességgel és gyakoribb a koraszülés is. A búvárkodás nem ajánlott terhesség alatt.

Aerobik: Kismamaként a súlypontod eltolódott, ami befolyásolhatja az egyensúlyodat és a koordinációdat, ezért még nagyobb az esélyed a sérülésekre. Az aerobik alapvetően egészséges a kismamák és babáik számára, de csak egy könnyített variáció. Az igazi aerobic a sok ugrás, a nagy intenzitás miatt nem ajánlott várandós nőknek.

Küzdősportok: A várandós kismamák számára elkerülendő olyan sportok űzése, amiben közvetlen trauma érheti a hasat. A küzdősportok pont ilyenek, következésképpen ezen sportok űzése nem ajánlott a terhesség alatt.

Esés veszélyét magában rejtő tevékenységek: Korcsolyázás, sziklamászás, síelés és más olyan sportok, aminél gyakoriak az esések, elkerülendőek a terhesség alatt.

Edzés nagy magasságokban: Néhány kutatás azt mutatja, hogy a 2500 méter felett élők esetében gyakoribbak a terhességi komplikációk. A 2300 méter feletti testedzés bizonyítottan veszélyes. Ennek ellenére vannak nők, akik 2300 méter felett élnek, voltak terhesek, mozogtak és egészséges babáik születtek.

Magyarországon természetesen ilyen veszély nem fenyeget, de ha külföldre mész, nem árt ezt szem előtt tartani!

Sportolhat az ikreket váró kismama?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja