SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vérvétellel kiszűrhető a szülés utáni depresszió

Gombos Beáta [cikkei] - 2009-05-07
A statisztikák szerint a nők kb. 15%-nál a szülés után 7-8 héten belül jelentkezik a gyermekágyi szomorúság, más néven a baby blues.

A hirtelen jött felelősség, a kialvatlanság, a kimerültség, a 24 órás lekötöttség, a szabadság elvesztése… mind-mind hozzájárul a depresszió kialakulásához, ami súlyos következményekkel jár mind az anya és gyermek, mind pedig az egész család számára.

depresszióEgy egyszerű vérvétel a várandósság közepén sokat segítene abban, hogy előre megállapítsák a frissen szült anyáknál bekövetkezik-e a gyermekágyi depresszió. Amerikai kutatók szerint nagy biztonsággal megjósolható lenne a várandós nők 75%-ánál, csak mérni kellene!

A terhesség 25. hetében egy a méhlepény által termelt hormon alapján megmondható, hogy szülés után melyik nő válik nagy valószínűséggel depresszióssá. A kaliforniai kutatók a várandósság különböző szakaszaiban 100 nőtől vettek vért és mérték náluk a pCRH hormon szintet. A szülés után 16 nőnél alakult ki depresszió, náluk kimutatható volt még a terhességük alatt, hogy a pCRH hormonszintjük magas. A tudósok szerint elengedhetetlen lenne ennek a hormonszintnek a figyelése. A kismamáknál a szokásos szűrővizsgálatoknál, mint a vércukorszint mérése a 24-28. hétnél bevezethető lenne a gyermekágyi depresszióért felelős pCRH mérése is.

A kutatók azt remélik, hogy a szűrés bevezetésével a veszélyeztetett kismamáknál mérsékelhetővé válna a depresszió kialakulása és még a terhesség időszakában a stresszhelyzetek kerülésével, életmódváltással megelőzhető lenne a hangulati zavarok későbbi felbukkanása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja