SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A szülés utáni depresszió megelőzése

Családinet [cikkei] - 2009-05-11
A legfontosabb kérdések, amelyekre figyelni kell a szülés utáni depresszió elkerülése érdekében: szülés utáni segítség, szoptatási tanácsadás, hogyan reagáljunk kisbabánk sírására, szakítsunk időt egymásra is, pihenés.

Lényeges megkülönböztetnünk a baby blues-t és a valódi szülés utáni depressziót. A baby blues jellegzetesen a szülés utáni második és ötödik nap között jelentkezik a nők 80-90%-ánál, szélsőséges érzelmek rövid periódusai jellemzik. A szülés utáni depresszió (PPD) ezzel ellentétben a szülés után 4-8 héttel alakul ki (időnként még később az első év folyamán), és több mint egy évig is eltarthat. PPd a kismamák 10-16%-át érinti.

A szülés utáni depresszió tünetei igen széles skálán mozognak, ingerlékenység, rendszeres sírás, kiszolgáltatottság- és reménytelenség érzése, energia- és motiváció hiány, étvágytalanság, alvás zavar, szex iránti érdeklődés hiánya, és az érzés, hogy képtelenek vagyunk megbírkózni az új feladatokkal. Az aggodalom gyakran a kisbaba iránti érzelmek elmaradása formájában jelentkezik, ami miatt bűntudat és önvád alakul ki.

A szülés utáni depresszió komolyan hathat az újszülöttre is. Számos tanulmány kimutatta az összefüggést az anya depressziója és a gyermek későbbi fejlődési problémái között. Ilyenek lehetnek: viselkedési zavar, rossz egészség, bizonytalanság a kötődésben és depresszió. A szülés utáni depresszióban szenvedő édesanyák gyógyulási esélyei igen jók, ha a diagnózis korán megtörténik, és elkezdődik a kezelés. Ha késik a kezelés, a depresszió elhúzódhat. Gyakran egy rövid pszichoterápia is segít!

A PPD esetében is a megelőzésre kell a hangsúlyt helyezni, és ebben létfontosságúak a szociális tényezők. Néhány jó tanács: szervezzünk szülés utánra segítséget, keressünk szoptatásban tanácsadót, reagáljunk kisbabánk sírására, tartsunk fenn időt egymás számára és pihenjünk.

Szervezzünk szülés utánra segítséget!

Újdonsült édesanyaként 3-4 hétig segítségre van szükségünk a háztartásban, főzésben, hogy módunk legyen jó kapcsolatot kiépíteni kisbabánkkal, és beállítani az etetéseket.
Manapság a partnerek gyakran kivesznek egy-két hét szabadságot a baba születése után, de a nagymamák vagy barátok is beugorhatnak néhány napra. Ezek a segítségek semmiképpen sem lebecsülendők, de előfordulhat, hogy a viszonylag rövid idő, nem bizonyul elegendőnek, hogy igazán megismerkedjünk újszülött babánkkal.

Ezért bíztatjuk a szülőket, hogy vegyék számításba az otthoni segítség egyéb lehetőségeit is. Jelentős változást hozhat az anya és a kisbaba életébe is, ha hetente három-öt nap segítségnek fogad a család  három órára  egy tinédzsert vagy egy idősebb asszonyt. Ezenkívül sok városban vannak szülés utáni doulák is. Kérjünk ajánlást a védőnőnktől vagy más egészségügyi dolgozótól.


Keressünk szoptatási tanácsadót!

A legtöbb közösségben a sikeresen szoptató anyák hasznos segítséget nyújthatnak egy új kismamának. Sok helyen rendelkezésre állnak szoptatási tanácsadók is.

Reagáljunk kisbabánk sírására!

Ha kisbabánk sírása stresszel minket, egy hordozókendő segítségével tartsuk őt testközelben. Egy tanulmány szerint, ha három hetes babákat etetéstől és sírástól függetlenül naponta három órát testközelben tartottak, 50%-kal kevesebbet sírtak (különösen az esti órákban) mint azok, akiknek kimaradt ez a plusz három óra. Egy másik tanulmány kimutatta, ha az édesanya 90 másodpercen belül reagál a baba sírására, a sírás hamarabb abbamarad. Ha az anya tovább vár, gyakran hosszabb nyugtatgatásra van szükség, hogy a baba befejezze a sírást. 

Tartsunk fenn időt egymás számára!

Fontos, hogy az édesanya és az édesapa is rendszeresen beszélhessen érzéseiről és problémáiról. Segíthet az "ötperces szabály": minden este kap mindkét szülő öt percet, hogy elmondhassa aznapi érzéseit, gondolatait, amit a másik figyelmesen végighallgat.

Pihenjünk!

Néhány szülőnek segít a meditáció, relaxáció - bizonyos lélegzési technikákon alapuló pihenés; másoknak fizikai aktivitásra van szükségük, hogy megszabaduljanak a stressztől. Relaxációs folyamatok, mint "imagery" vagy önhipnózis szintén csökkentheti a napi feszültséget.
 

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja