SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Geréb Ágnes az anyaságról

Singola Edit [cikkei] - 2009-03-11
A nemiséget, a fogantatást és a szülést még ma is misztikum övezi a modern kultúrákban. Paradox módon a természetközeli népek egyszerűbben kezelik ezt a dolgot. A bába ugyancsak különleges személynek számított a különböző korokban, mivel valamiféle titkot tudott.

Azt a titkot, amely az élet kezdetét jelenti. Érdekes, hogy elférfiasodott a szakma, manapság a szülész-nőgyógyász orvosok zömmel férfiak.

Igaz, hogy tovább élnek a hiedelmek és tévhitek a szüléssel kapcsolatban, de a bábák ugyanolyan életet élnek, mit az átlagemberek. Példa erre a hazánkban mérföldköveket megmozgató Dr. Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász és bába, aki hangsúlyozza, hogy semmiben nem különbözik az élete másokétól, ugyanolyan anya és nagymama, mint bárki más, csak akkor változik meg az otthoni menetrend, amikor megcsörren a telefon…

A családjáról keveset árul el, de örömmel éli meg az anyaságot és nagymamaságot.  Négy édes gyermeke és egy – ahogyan ő fogalmaz – édes nevelt fia van: Dániel, Dorka, Jakab, Janka és Mátyás. Négy unokája és egy „unokafélesége” van, mindegyikük születésénél ott lehetett bábaként is, nagymamaként is – köztük van egy ikerpár is.

Geréb ÁgnesÁgnes 17 évig dolgozott szülész-nőgyógyász szakorvosként a szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán, majd független bába lett. Munkatársaival, családjával és barátaival, valamint azokkal, akiknek a szülését kísérte, életre hívta a születésházat, ami találkozóhely is, ahol szülni is lehet, és ahol a szülésre való felkészülésben segítik a kismamákat és a családokat. A szülések kísérésekor ő, a vele dolgozó bábák és asszonytársi segítők (doulák) abban segítik a nőket, hogy szabadon, a lehető legkevesebb beavatkozással, biztonságban szülhessenek úgy, hogy közben tisztelet övezze őket és megőrizhessék önbizalmukat. Igyekszik rámutatni arra, hogy a várandósság és a szülés nem betegség, hanem természetes folyamat. A vajúdásnak is megvan a maga szépsége, amelyet érdemes átélni, emlékezni rá. Az apák jelenléte szintén fontos szempont a szülésnél. 1977-ben Geréb Ágnes volt az első, aki – akkor még titokban - bevitte az apákat a szülőszobára. Amikor kiderült, büntetésből fél évig nem léphette át a szülőszoba küszöbét, ma meg már az apáknak szinte kötelező fizikailag jelen lenniük gyermekük születésénél.

CsaládiNet: Geréb Ágnes úttörő az otthonszülés és az alternatív szülés területén. Az élet más területein is a természetesség híve?

Ágnes: Mást és mást értünk „természetességen”. A szülés terén, pl. a nők zömének nem az otthon jelenti a biztonságot, hanem a kórház - nekik az a természetes. Ezért alapítványunk alcímét meg is változtattuk pár évvel ezelőtt. Így hívták: Alternatal Alapítvány a háborítatlan, természetes szülésért - kivettük belőle a "természetes" szót, maradt a háborítatlan. Fontos, hogy mindenkinek abban segítsünk, hogy a saját útját tudja járni, abban, ami neki természetes, úgy fogja magát biztonságban érezni, és akkor valósul meg a mára már csaknem közhelynek számító állítás: minden nő ott szül a legkevesebb komplikációval, ahol a legnagyobb biztonságban érzi magát.

CsaládiNet: Hosszú ideig dolgozott szülészeti osztályon. Mit nem tartott elfogadhatónak?

Ágnes: Erre a kérdésre nem lehet egy interjú kereteiben válaszolni. A dolgok kialakulásában mindannyian, még a szülő nők is részt vettünk, nem osztanám fehér és fekete részekre. A változásban éppen úgy részt veszünk mindannyian. A családok információn alapuló igényei rendkívül sokat számítanak.

CsaládiNet: Honnan jött az ötlet és az igény arra, hogy felhívja a figyelmet az otthonszülésre?

Ágnes: Ha azt mondom, minden út afelé vitt, hogy otthonszüléseket kísérjek, igazat mondok. De hogy fölhívjam rá a figyelmet, az nem volt célom. Vele jött.

CsaládiNet: Miben nyújt többet egy otthonszülés a kórházinál? A kockázatok tekintetében mi a különbség?

Ágnes: Nem nyújt többet, hanem mást. A kockázatok tekintetében is mást. Pl. vannak olyan komplikációk, amik esetleg bizonyos, esetenként rutin és talán elengedhető beavatkozások következtében jönnek létre, ezek otthon - mivel nem végzünk rutin beavatkozásokat - nem lépnek föl. Előfordulhat viszont olyan komplikáció is, amit otthoni körülmények között nem tudunk ellátni, ilyenkor helyben megkezdjük a szükséges beavatkozást, és közben intézzük a kórházi szállítást. Még nem fordult elő, hogy ne lett volna elegendő idő arra, hogy a rászoruló kórházba kerüljön, és ott folytassák a kezelését. Amikor tragédia történt, az, sajnos ugyanúgy megtörténhetett volna kórházon belül is.

CsaládiNet: Hogyan él egy modern bába? Kérem, meséljen a családi hátteréről, gyerekeiről, unokáiról!

Ágnes: Nem tudom, hogyan él a modern bába. Nem vagyok modern bába. A gyerekeim, unokáim ugyanolyanok, mint mások, én ugyanolyan vagyok, mint más: tehát, mint más anyának, nagymamának, nekem is megvan a meggyőződésem arról, hogy nekem vannak a világon a legszebb, legokosabb, legaranyosabb gyerekeim és unokáim.
Geréb
CsaládiNet: A gyerekek közül van, aki a nyomdokaiba lép és folytatja az Ön hivatását?

Ágnes: A nagyok más úton járnak, a kicsik még nem tudni, merre mennek majd.

CsaládiNet: Egy doula mindig ügyeletben van? Családi körben hogyan töltik a szabadidejüket?

Ágnes: Senki nincs ügyeletben nálunk, se bába, se doula Mindannyian úgy élünk, mint mások - egészen addig, ameddig meg nem szólal az „ügyeletes”, a telefon. Akkor meg minden borul...

CsaládiNet: Önöknél soha nem volt "gólyamese"?  Mit gondol, az információs társadalom gyermekei megfelelően vannak felvilágosítva?

Ágnes: A Napvilág Születésházban van egy gyönyörű, nemezből készült gólya, csőrében kisbabával. Épp a napokban kérdezte az egyik (két és fél éves) unokám, hogy mi az, miközben egy várandósnak CTG-t (ez egy olyan vizsgálat, ami a magzat méhen belüli állapotát ellenőrzi) készítettünk. Azt válaszoltam, hogy régen azt mondták a gyerekeknek, hogy a gólya hozza a kisbabát, de, amint látja és hallja, a kisbaba itt van a nő hasában, és nemsokára a lába között ki fog bújni. Jót nevetett.

CsaládiNet: Fel lehet a szülésre készülni, vagy épp a spontaneitásra kellene a hangsúlyt helyezni?

Ágnes: Ha most, nem pedig 15 évvel ezelőtt adnék nevet az Alternatal Alapítványnak, biztosan szerepelne benne valami utalás arra, hogy a szülés szabad, sokkal inkább, mint alternatív (az "Alternatal" az "alternatív" és a "natal" szavakból tevődik össze). Nem tanítunk légzéstechnikát, sőt semmiféle technikát, szülési pózokat. Arra hívjuk föl inkább a figyelmet, hogy a szülésnek árt mindenféle merev ragaszkodás, ami pedig használ, az a rugalmasság és a kreativitás.

CsaládiNet: Első volt abban is, hogy beengedte az apákat a szülőszobába. Pedig ez nem új keletű dolog, vannak kultúrák, ahol él a couvade gyakorlata, vagyis a "férfigyermekágy". Van arra vonatkozólag tapasztalata, hogy azok az apukák, akik jelen voltak gyermekük világra jövetelénél, szorosabban kötődnek az édesanyához és a gyermekhez? Hat ez a kapcsolatukra?

Ágnes:Azt hittem eleinte, hogy akik otthon szülnek - együtt élik át ezt a hatalmas beavatást -, nem válnak el. Aztán kiderült sajnos, hogy de, csak később.

CsaládiNet: Minden apukának együtt kellene lennie a vajúdó párjával? Vajon minden férfi alkalmas-képes erre?

Ágnes:Dehogy kell. Ami most elvárás, az éppen a ló másik oldala. Mi az információs héten sokat beszélünk arról, hogy fontos ebben is közös nevezőre jutni, hogy ne legyen kötelező fizikailag jelen lenni. Nem azért, mert a férfi nem képes erre, hanem azért, mert nem mindenkinek jó. Van, hogy a nő egyik szülésénél ragaszkodik a párjához, a másiknál nem, van, hogy a szülés bizonyos szakaszában kiküldi, máskor behívja, és a férfiak is szabadon képviselhetik magukat ezen a téren. Nincs szabály.

CsaládiNet: Van arról információja, hogy a természetes körülmények közötti születés befolyásolja-e a gyermek fejlődését? A család kapcsolatát, például válások tekintetében? Vagy előfordult-e, hogy az anya elhagyta a gyermekét?

GerébÁgnes:Mi is a természetes?  Az, ami az illetőnek természetes. Ha valakinek, akinek a kórházi szülés lenne a természetes, megmondjuk, hogy maradjon otthon, mert ez a szabály, akkor lehet, hogy a szülésekor a számára kialakult bizonytalanság olyan komplikációt hoz magával, ami egy életre elintézi a családi kapcsolatokat, a gyermek fejlődését, válást, mindent. És ez fordítva is igaz tud lenni. De a szülésről is azt gondolom, amit az esküvőről: nagyon fontos megálló az életben, de csak egy megálló. Sok mindent befolyásolhat, lehetőség, alkalom az ünnepre, de a hétköznapokból több van. De azért az elég nehezen képzelhető el, hogy egy anya elhagyja a gyerekét. Az ellenkezője nemrégen fordult elő: valaki úgy jött hozzánk, hogy azt mondta, örökbe szeretné adni a gyermekét, miután megszülte. Mi figyelmeztettük rá, hogy az örökbeadást az otthonszülés nehezítheti. És így is lett: lehetetlen volt örökbeadni, a szülés után esze ágában sem volt, azóta is csak szoptatja, magára kötve viszi mindenhova. Már 7-8 hónapos a kisbaba.

CsaládiNet: Egyre többet hallani arról, hogy a kismamák depresszióba esnek a szülés után. Sok sztár küzd ezzel a problémával. Honnan jön ez a jelenség, mi az oka? Modernkori "betegségről" van szó? Az alternatív módon szült nők körében is tapasztalt ilyet?

Ágnes:Magamon azt vettem észre, hogy a szüléskor átéltekhez a nehéz hétköznapokon vissza tudtam nyúlni, hogy az intenzív élmény, mondhatni, beavatás nagymértékben segített átvészelni a hétköznapok vitathatatlan nehézségeit. Az első két gyerekemnél, akik kórházban születtek, nem volt hova visszanyúlnom, összehasonlíthatatlanul nehezebb volt az első pár év - azzal együtt mondom ezt, hogy tudom, a körülmények is mások voltak akkor.

CsaládiNet: A szülés egyfajta művészet. Mitől válhat igazán művészetté ez a folyamat? Önnek mit adott az anyaság?

Ágnes:Mit adott az anyaság? Nekem mindent az adott. De ezzel nem állítom azt, hogy ez volt a legjobb. Sőt. Érzem, hogy hibáztam, pl. abban, hogy mindenek fölé helyeztem az anyaságot. Sokkal jobban kellett volna ápolnom a párkapcsolataimat például, kellett volna sokkal többet olvasnom, művelődnöm. Tele van szégyenfoltokkal az életem emiatt.

CsaládiNet: Óriási előrelépéseket tett, perspektívát kínált a családoknak, sikereket könyvelhet el. Vannak, akik elfogadják a nézeteit és vannak olyanok is, akik nem. Mit szeretne még elérni?

Ágnes:Nem szeretnék például ilyen kérdéseket föltenni magamnak. Szeretnék éppen akkor tenni valamit, amire éppen akkor érzésem szerint szüksége van a családomnak vagy másoknak. Persze nem mindig tudom megtenni. Most éppen szeretnék sokkal több időt tölteni az anyukámmal és a nővéremmel.

Képek forrása: www.szules.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja