SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogyókúra szülés után

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-11
Sok tévhit él az emberekben a szülést követő fogyással kapcsolatban.
Fogyókúra szülés után

Nem egyszer azt hisszük, a kilók maguktól távoznak. Persze akadnak olyanok is, akik azonnal diétába kezdenek. Mindkét módszer (a várakozás és a diéta) tévhiteken alapul. A szülést követően megmaradó túlsúly csak ritka esetben okoz problémát, hiszen teljesen természetes jelenség. A várandósság idején lehetetlen "pont annyit" felszedni, amennyire a babának szüksége, így csak ritka esetben nyerjük vissza szinte azonnal ideális súlyunkat.

Diéta? Tilos!

A szülést követő szoptatási periódusban baba és mama érdekében tilos a tablettákkal, diétával járó fogyókúra. A testmozgással történő súlyvesztés nem okozhat gondot, de természetesen csak akkor engedélyezett, ha az anyuka állapota megengedi azt. Diéták, és önmagunk túlhajszolása helyett válasszuk a napi rendszeres testmozgást, és fogyasszunk egészséges ételeket. A friss zöldségek, gyümölcsök, a kevesebb zsírfogyasztás természetes súlycsökkenést eredményez, ugyanakkor nem gyengíti le a szervezetet, és a szoptatásra sincs káros hatása.

Testmozgás

Egyes tévhitek szerint szoptatás alatt tilos a testmozgás, és a szülést megelőzően felszedett kilók a baba megszületését követő 2-6 hétben maguktól eltűnnek. Az igazság az, hogy maga a szoptatás hatalmas mennyiségű kalóriát emészt el, ráadásul a baba miatt megváltozott életmód is hozzájárulhat a fogyáshoz. Az azonban tévedés, hogy mindenki visszanyeri eredeti súlyát néhány héten belül. Szintén nem igaz a feltételezés, hogy a szoptatás időszakában tilos a testmozgás.
A szülést követően egy bizonyos időre szüksége van a szervezetnek, hogy regenerálódjon. Ez idő alatt nem szabad megterhelő gyakorlatokat végezni, és a sok pihenés is segíthet. Ezt követően azonban nemcsak szabad, de kifejezetten hasznos lehet a könnyed testmozgás- egy kevés úszás, vagy éppen a mindennapos séta.



Tiltott módszerek

- Szoptatás idején a legtöbb étel, ital, tabletta bekerül az anyatejbe, így tilos fogyasztószereket alkalmazni.
- A kalóriaszegény diéta okozhatja az anyatej mennyiségének csökkenését, minőségének romlását is, de az édesanya szervezetét is megterhelheti. Hasonló diétákat csak akkor szabad választani, ha az édesanya már nem szoptat.
- A természetes fogyasztószerek (gyógynövények) alkalmazása orvosi engedélyhez kötött. Hatása egyénenként változhat, s egyes gyógynövények a babára is hatással lehetnek, így mindenképpen ki kell kérni az orvos tanácsát.

Fogyókúra- mikor?

Fogyókúrába mindenképpen csak a szoptatási időszak vége után érdemes kezdeni, hiszen maga a szoptatás rengeteg kalóriát emészt el. A diéta könnyen legyengüléshez vezethet, s az anyatej minőségét, vagy mennyiségét is csökkentheti. A túlsúly, szülést követően nem szégyen, hanem természetes jelenség.

Kép: foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja