SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Változások, szülés után

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-02
A test nagy változásokon megy keresztül a várandósság kilenc hónapja alatt. Ez a változás azonban nem csak a szülésig tart, azt követően is megfigyelhetők különbségek.

Kilenc hónap hosszú és boldog időszak a babavárók számára, reményteli várakozás, hogy végre megpillanthassák gyermeküket. A várandósság kilenc hónapja alatt a női test nagy mértékű változáson megy keresztül, s ez a változás a várva várt gyermek megszületését követően is folytatódik.

A szülést követően a méh szinte azonnal elkezd zsugorodni, s lassan visszatér a várandósságot megelőző állapotba. A szülést követő változások azonban csak átmeneti állapotot jelentenek, s azt a célt szolgálják, hogy a szervezet visszaálljon eredeti állapotába. Idő közben természetesen adódhatnak egyéb jelenségek is; kisebb fájdalmak, szülést követő vérzés, fájdalom a mellekben, vagy éppen emésztési zavarok.

Vérzés szülés után

A szülést követően jelentkezhet kisebb vérzés, mely általában nem utal komolyabb problémára. A szülést követően a méh elkezdi összehúzódását, s tisztítja önmagát. A váladék először piros, később barnás színű lehet, végül pedig sárgás, vagy fehér színre vált, mielőtt teljesen elmarad. Kezdetben nehéz lehet, később azonban egyre kevésbé zavaró, s lassan magától elmúlik.
Természetes szülést, és császármetszést követően is előfordulhat, azonban a szülést követő hatodik hét előtt el kell múlnia. Függetlenül attól, hogy természetes jelenségről van szó, érdemes a nőgyógyászt is tájékoztatni a változásról, hogy kizárhassa az egyéb okokat.

Gát tájék fájdalma

Legtöbb esetben gátmetszést hajtanak végre a szülés során, hogy a gyermek akadálytalanul jöjjön a világra. Bár maga a metszés legtöbbször helyi érzéstelenítéssel történik, s a szülést követően is érezhető egy ideig a gyógyszer hatása, a későbbiekben, a gyógyulás időszakában könnyen előfordulhat gáttáji fájdalom. Az apró metszés legtöbb esetben könnyen és gyorsan gyógyul, azonban a kellemetlenségek elkerülésére célszerű természetes gyógymódokhoz folyamodni. A gyógynövényes krémek, illetve az ülőfürdő sokat segíthet.

Utófájások


A szülést követően jelentkezhetnek "utófájások", melyek leginkább a menstruációs fájdalomra emlékeztetnek. Ezeket a kisebb fájásokat a méh összehúzódása okozza. A szülést követően a méh gyors zsugorodásba kezd, hogy visszanyerje a várandósságot megelőző természetes állapotát. A kisebb fájások meleg vizes palackkal enyhíthetők.

A mellek érzékenysége

Ahogy megkezdődik a kisbaba számára életet adó anyatej termelődése, a mell olykor feszülhet, fájdalmassá válhat. Bár eleinte kellemetlennek tűnhet, valójában a szoptatás jelenti a megoldást. Minél gyakrabban lehet szoptatni a babát, annál inkább helyreáll a tejtermelődés, és a mell feszülése, fájdalma is megszűnik. Minél hosszabb ideig tart a szoptatás időszaka, annál inkább megszűnnek a problémák. Ha a mell megnövekedik, és fájdalmassá válik, a baba azonban még nem éhes, a fejés jelentheti a megoldást. Ha egy kismama nem szoptatja gyermekét, a tejtermelés miatt fájdalmasan megduzzadhatnak mellei.

Emésztés, és egyéb változások

A szülést követően hosszabb-rövidebb ideig előfordulhat inkontinencia. Az intim torna (melyet már a várandósság idején is célszerű rendszeresen végezni) meggyorsíthatja a regenerálódás folyamatát, és elősegíti az inkontinencia megszűnését. Emésztési problémák is előfordulhatnak; nem egy esetben puffadás és székrekedés is előfordulhat. Ennek megelőzésére változtatni kell az étrenden. A rostdús élelmiszerek (teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, zöldségek gyümölcsök) nem csak a szervezet méregtelenítését, és a megfelelő vitaminbevitelt biztosítják, de az emésztés folyamatát is könnyítik.

Megváltozott étrend

Könnyen előfordulhat, hogy a kismama, aki szoptatja gyermekét, sokkal többet eszik a szülést követően, mint várandósság idején. A szoptatás során az értékes tápanyagok nagy része elvonásra kerül az anya szervezetétől, s az anyatejbe kerül, így az anyuka sokkal "kívánósabb", éhesebb lehet. Nem egyszer a plusz kilók nem a várandósság során, hanem a szülést követően alakulnak ki.
Ennek ellenére pont ebben az időszakban tilos a diétázás. Fogyókúrára bőven lesz még alkalom, de amíg tart a szoptatás baba és anya érdeke egyaránt az, hogy megkapjanak minden értékes tápanyagot, melyre szervezetüknek szüksége van. Az ételmegvonás helyett érdemes kíméletes "sportba" kezdeni; a Kegel gyakorlatok az intim testrészek egészségét segítik elő, a lassú séta pedig kielégítheti a kismamák mozgásigényét. A szüléstől függően (adódtak-e komplikációk, császármetszés vagy természetes szülés stb.) mindenki számára más időpont az aktuális a sport újrakezdésére.

Legtöbb esetben, ha a szülés során nem adódott komplikáció, s a kismama egészséges, a szülést követő változások normálisak. Azonban a szülést követő jelenségekkel kapcsolatban mindig érdemes tájékoztatni a kezelőorvost, hogy kizárhassa az egyéb okokat.

Fotó: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja