Hogyan szoptassuk az ikreket?
Az egészen biztos, és tény, hogy ikergyerekeket világra hozni és nevelni nem kis kihívás. Való igaz, hogy nagyobb az esély a komplikációkra, mint egyes várandósság esetén, de azért nem kell csak rosszra számítani. Tény és való, hogy gyakrabban fordul elő koraszülés, császármetszés, emiatt nagyobb az esélye az elszeparálódásnak. És tény az is, hogy többet kell tenni a jó szoptatási gyakorlat kialakításáért, jobban oda kell figyelni a helyes és mihamarabbi mellre tételre.
Ikres mama is képes kizárólag anyatejjel táplálni a gyermekeit.
Amire jobban kell figyelni: A kórházban mihamarabb kerüljenek mellre a kicsik, és lehetőleg valósuljon meg a rooming-in-es elhelyezés. Amennyiben a babák koraszülött osztályra kerülnek, és nem tudnak szopni, akkor is az anya lefejt tejét kapják (kanállal, vagy pohárból). Ebben az esetben az anya szülést követően 6 órán belül kezdjen fejni, és 3 óránként fejjen, így tudja majd biztosítani a gyerekeknek az elegendő tejmennyiséget, amikor már szophatnak majd.
Fontos és kívánatos lenne, hogy kapjanak fizikai segítséget. Aki segít a házimunkában, ebédfőzésben, és az elején segít az anyának emelgetni a babákat, odatenni, elvenni őket a szopizáskor. Kezdetben érdemes a gyerekeket külön-külön mellre helyezni, próbálgatni a helyes pozícionálást, aztán egyre inkább az a cél, hogy egyszerre szopizzanak. Ez rengeteg időt takarít meg az anyukának! Egy idő után a babák remekül össze tudják hangolni az ébredés-alvás-evés ritmusukat. Természetesen lehetnek így is olyan napok, amikor felborul a „rend”, de nagy általánosságban elmondható, hogy könnyebb így az élet.
A tej mennyisége miatt pedig nem érdemes aggódni, egy egészséges anya képes elegendő tejet termelni az ikrei számára is (sőt, akár hármas ikreket is lehet kizárólag szoptatni!) Mivel a tej jelentős része akkor termelődik, amikor a mell ürül, vagyis szopás, fejés közben, ezért minél gyakrabban szopnak a kicsik, annál több lesz a tej. Az egyszerre történő szoptatás, vagyis a mellek egyszerre ürülése pedig ugyancsak serkenti a tejtermelést, hiszen ilyenkor nagyobb mennyiségű prolaktin áramlik a vérben. Ez a hormon pedig köztudottan a tejtermelés fő „kelléke”.
Összességében tehát elmondható, hogy a kezdeti zökkenők, nehézségek után az ikres mamák ugyanolyan boldog szopis időszakra számíthatnak, mint egy gyerekes anyatársaik.
Senki ne hagyja magát eltéríteni erről a nagyszerű útról, ne fossza meg magát ettől a csodálatos élménytől!
Közösségi hozzászólások: