SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne sózd meg a baba ételét!

Családinet [cikkei] - 2012-01-11
"Amit a gyerek csecsemőként eszik, azt fogja szeretni felnőttkorában is." - Ennek a megállapításnak tudományos alapja is van, ugyanis philadelphiai kutatók megfigyelései szerint a sós ételeket fogyasztó csecsemők későbbi életkorban is szívesen esznek sós ételeket, és intenzívebben is fogják sózni azokat. 61 gyermeket vizsgáltak meg, akik az első hónapokban fehér kenyeret, krumplipürét és a felnőttek ízlésének megfelelően sózott ételt kaptak. Ezek a gyermekek óvodás korukban is előszeretettel fogyasztottak sós ételeket.

Azok a csecsemők, akik sóban szegény bébiételeket és gyümölcsöt kapnak, nem fognak a sós ételek felé fordulni.  A kutatók teljes bizonyossággal állítják, hogy a gyermek első hónapjaiban szerzett ételekkel kapcsolatos tapasztalatai meghatározzák egész életének étkezési szokásait. Ez a jelenség azért is alakulhat ki, mivel az apróságok kezdettől fogva elutasítják a kesernyés ízeket, és az édeshez vonzódnak. A sós ízre először semlegesen reagálnak. A sós ételek preferálása már a hatodik hónaptól megfigyelhető volt, inkább az enyhén sós vizet itták a cumisüvegből, mint a tiszta ivóvizet. Ezek a gyermekek óvodás korukban szívesebben választottak csipszet vagy sós rudat, mint csokoládét, vagy fagylaltot. Tehát megvan a magyarázata a jelenségnek, amiért oly sok felnőtt csak nehezen képes áttérni a sóban gazdag élelmiszerekről az egészségesebb sószegény ételekre.

Minden a hozzátápláláson múlik

A gyermekeket kéthónapos, hathónapos, ill. négyéves korban vizsgálták. Az édesanyákat kikérdezték a kutatók, mit adtak enni a tejen kívül a babának. A kísérletben háromféle folyadékot kínáltak nekik. Tiszta ivóvizet, enyhén sózott vizet (kb. a leveshez hasonlítható a sótartalma) és erősen sózott oldatot. A gyermekek kéthónapos korukban kivétel nélkül a tiszta vizet választották a sós helyett. A sózott krumpli, vagy gabonaféléket fogyasztó gyermekek közül 26-an már inkább a sózott vizet itták. A tejjel ill. sószegény ételekkel táplált 35 gyermek még mindig inkább tiszta vizet ivott az üvegből.



Összegzésképpen mind a sós, mind az édes ételekkel kapcsolatban elmondhatjuk, hogy felnőttkorban is érvényes a preferencia.

Ha nem akarjátok emelni a gyerekeitek egészségkárosító kockázati tényezőit, akkor ne sózzátok és ne cukrozzátok túl az ételeket. Persze könnyű ezt mondani, amikor a gyermekétkeztetésben cukrot tesznek a főzelékbe, esetenként még a káposztáskockát vagy  túrós csuszát is megszórják porcukorral. A levest pedig sokszor elsózzák...

Fotó: dimitrisvetsikas1969 / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja