SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A szoptatás mégsem véd az ekcémától?

Családinet [cikkei] - 2011-11-29
Az allergiára hajlamos csecsemők számára hat hónapos korig kizárólagos anyatejes táplálás javasolt - olvasható a hazai szakmai ajánlásokban. Egy, az elmúlt hetekben napvilágra került kutatás szerint azonban az anyatej mégsem nyújt védelmet az ekcéma kialakulása ellen. Dr. Polgár Marianne, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus főorvosának segítségét kértük az ellentmondás tisztázásához.

Ajánlás kontra kutatás

A British Journal of Dermatology folyóiratban került közlésre a King’s College London kutatóinak beszámolója, mely szerint nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a gyermek legalább 4 hónapos koráig tartó anyatejes táplálása csökkentené a későbbiekben megjelenő ekcéma gyakoriságát. A vizsgálat során több mint 50 ezer, 8 és 12 év közötti gyermek adatainak elemzése során jutottak arra a következtetésre, hogy a szoptatás nem nyújt védelmet az ekcéma ellen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása ezzel szemben a 6 hónapos korig tartó kizárólagos anyatejes táplálást támogatja, mint az ekcéma megelőzésének lehetséges módját.

Értékes összetevők

A hazai szakmai szervezetek ajánlásai is a gyermek fél éves koráig tartó kizárólagos szoptatást javasolják. Az anyatejet a természet alkotta, ennél fogva a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára. Az anyatejben lévő immunanyagok számos betegséggel szemben jelentenek védelmet a csecsemő számára, ezért nem lehet a kérdést egyetlen kórképre, az ekcémára leszűkíteni - magyarázza a főorvosnő. Ezek között az anyatejben lévő fontos és immunológiailag aktív anyagok között újonnan felismert jelentősége van az anyatejben található több, mint 130 laktózból származtatható oligoszacharidoknak, melyek egy része prebiotikumnak tekinthető. A prebiotikumok fokozzák a bélben a probiotikumok termelődését és megtelepedését. Az így kialakult egészséges bélflóra védelmet jelent számos betegséggel szemben. Fertőzéses megbetegedések esetén az elfogyasztott pre- és probiotikum kiszorítja a bélben levő kórokozó baktériumokat, gombákat, gátolja a vírusok káros hatását. Hasmenéses betegségek alatt vagy után adva segít a normál bélflóra helyreállításában. Tudományos vizsgálatok igazolják a probiotikumok - és ma már a prebiotikumok szerepét - az allergia megelőzésében is.

Az anyatej és az allergia megelőzés

Az anyatejes táplálásnak döntő szerepe van az immunrendszer szabályozásában. A T-helper (Th) sejtek feladata az immunválasz irányítása. A Th2 sejtek irányítása alá többek közt az IgE (vagyis az allergiát okozó) antitesteket termelő immunsejtek tartoznak.
A Th1 sejtek irányítása alá tartozó immunsejtek között vannak azok, amelyek a szervezet természetes védelmét szolgálják és lehetővé teszik az alkalmazkodást a külső környezethez, beleértve a csecsemő és gyermekkorban bevezetésre kerülő új táplálékokat is. A születés után az újszülött immunrendszerében aktívabbak a Th2 sejtek, és gátoltak a Th1 sejtek. Az immunrendszer érése hosszú folyamat és ezt a kutatások alapján az anyatej segítheti a megfelelő irányba terelni. A Lancet és a Pediatric Allergy and Immunology folyóiratokban korábban megjelent vizsgálatok alapján az atópiás, vagyis allergiára hajlamos családok gyermekeiben anyatejtáplálás esetén, vagy probiotikumok adásával szignifikánsan kevesebb volt az ekcéma előfordulása. Ennek magyarázata, hogy az allergénnel történő találkozás esetén az anyatej védőanyagai és a probiotikumok hatására Th1 sejtes immunválasz alakul ki, elnyomva a Th2 immunválaszt.


Az öröklődés szerepe döntő

Ennek az a magyarázata, hogy az ekcémás bőrelváltozások hátterében még a csecsemők és kisgyermekek esetében is csak az esetek kb. 30%-ában lehet az étrendet felelőssé tenni a tünetekért. Ezekben az esetekben az anyatejtáplálás folytatása mellett a szoptató édesanya diétája megoldja a problémát, a gyermek bőre rendeződik. A hozzátáplálás idején pedig az allergiát okozó táplálékok kiszűrésével és elhagyásával megszűnik az ekcéma.

Azonban az esetek 70%-ában a csecsemő étrendje nem felelős a tünetek kialakulásáért, mert a bőr védőrétegében van egy olyan genetikailag meghatározott sejtanyag, amelynek a feladata a bőr védelme, ez a filaggrin. Ha ennek a mennyisége veleszületetten kevesebb, nem tudja megfelelően biztosítani a bőr védelmét és ekcéma alakul ki. Így lehetséges, hogy sokszor a szülő is ekcémás és a kisgyermek örökli a genetikai hajlamot. Ezt a bőrben lévő „gyengeséget” az anyatejtáplálás és a probiotikumok adása sem tudja kiküszöbölni. Ezért szükséges az ekcémás bőrű gyermekek folyamatos és gondos bőrkezelése, amivel tünetmentesség érhető el. Természetesen az anyatejes táplálással, a pre- és probiotikumokkal javítható a szervezet immunválasza és ezáltal az ekcéma lefolyása is enyhébb lehet.

Az életkor előrehaladásával a legtöbb gyermek remélheti, hogy megfelelő ellátás esetében megszűnik az ekcémája.

A csecsemők legfontosabb tápláléka

Az anyatejtáplálás minden kétséget kizáróan a legjobb táplálék a kisbaba számára. A nemzetközi és hazai csecsemőtáplálási ajánlások alapján ezért is javasoljuk 6 hónapos korig a kizárólagos anyatejtáplálást. Itt kell megjegyeznünk, hogy az immunvédelemtől függetlenül 6 hónapos kor után az anyatej már nem fedezi a kisbaba teljes tápanyag szükségletét, ezért mindig be kell vezetni a kiegészítő gyümölcs, főzelék, gabonafélék fogyasztását is. Egyénileg megengedett a hozzátáplálást szükség esetén már 4-6 hónapos kor között elkezdeni. A glutén minimális mennyiségének fogyasztása pedig az új ajánlások szerint a lisztérzékenység megelőzésében kifejezetten kívánatos ebben az életkorban.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja