SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Tudnivalók a köldökcsonk ellátásáról

Makay Zsuzsa [cikkei] - 2011-12-28
A köldökzsinór a fogamzástól számított ötödik hét után kezd kialakulni, és a huszonnyolcadik hétig fejlődik, amely a méhlepény és embrió, ill. a magzat között teremt összeköttetést. Két artéria (verőér) és egy véna (visszér) szállítja benne a vért a magzat és a méhlepény között. Hossztengelye körül többszörösen csavarodott, kiviselt terhességben kb. 50 cm hosszúságú, mutatóujj vastagságú, szürke színű, puha tapintatú.

A zsinóron keresztül a méhlepényből vér áramlik a magzat szervezetébe, ami fontos táp- és ásványianyag tartalma miatt fontos az élet indulásához. Születés után a köldökzsinór még jó húsz percig pulzálhat, hagyják, hogy a baba külvilághoz való adaptálódását a köldökzsinóron át kapott oxigén is segítse. A  zsinórt a baba pocakjától négy-öt centire zárják le köldökcsattal, és közvetlenül emellett vágják el, így a köldökcsonk egészen rövid marad. Ez egy nagy nyílt seb,  kapu a különféle kórokozók számára a hasüreg felé. A teljes leszáradásáig alapos kezelést igényel  általában 1-2 hétig, de ennél később is előfordulhat a leesése.

Pelenkázáskor vigyázzunk, hogy a pelenka széle ne akadjon bele a csonkba, mert leszakíthatja azt. Ezt megakadályozhatjuk, ha 10x10-es mull-lappal lefedjük a csonkot, melyet a pelenka és a body leszorít, fixen tart. A váladékot is felszívja.

A kezeléshez gyógyszertári, 70% alkohol és sebhintőpor szükséges.  Ezekhez a patikában lehet hozzájutni, a receptet a gyermekorvos adja, amikor először kimegy az újszülötthöz.  Régebben hazajövetelkor a kórházban már felírták, de az utóbbi időben ez egyre ritkább. A tisztításhoz steril vatta vagy gézlap
szükséges. Alkoholt elég egy nap egyszer használni, mert nagyon kiszárítja a baba amúgy is száraz bőrét, sterillé teszi azt, így kaput nyit a kórokozók felé. A hintőport lehetőleg minden pelenkázáskor érdemes használni, gyorsabban szárad le tőle a csonk. Amikor már egy kicsit engedi a csonk, hogy alányúljunk, a tövénél is érdemes jól beporozni. Soha ne erőszakoskodjunk a csonk mielőbbi leesésével, mert beszakadhat, vérezhet. A kölök kezelése nem fájdalmas, de a nyílt sebet az alkohol csípi, ezért érdemes alkalmazásakor a területet legyezni, hogy gyorsabban párologjon el.  Miután leesett a csonk, a kezelést addig kell folytatni, míg a váladékozás meg nem szűnik. Fültisztító pálcikával jól bele lehet nyúlni a köldökbe. A leesett csonk helyén enyhe vérzés, váladékozás lehetséges. Ritkán elfertőződik, melynek jele a bőr begyulladása, bepirosodása, váladékának kellemetlen szaga.



Fürdetéskor a köldökcsonk nem ázhat fel! Kevés vízben kell fürdetni a babát, ami nem éri el a hasát. Néhány csepp víz nem okoz gondot, puha pelenkával fel lehet itatni. A csonk leesése után se ázzon a még váladékozó seb. Türelmes kezeléssel néhány nap múlva tökéletesen  varasodik, majd begyógyul.
 
Ha problémát tapasztal, keresse meg a gyermekorvosát vagy a védőnőjét!

Fotó: foter.com

Makay Zsuzsa


Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja