SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tandem, szoptatás várandósan

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-22
Vajon hogyan alakul a szoptatás, ha a kismama újra várandós lesz?

A szoptatás természetes fogamzásgátló a szülést követő első 6 hónapban, amennyiben  

  • a baba igény szerint, kizárólag szopik, és minden szopási igényét az anyamellen elégíti ki!
  • nincs hozzátáplálás (még víz sem)
  • nem cumizik,
  • két szoptatás között nem telik el 4 óránál több idő,
  • és az anya menstruációja nem tért még vissza.

Ha valamelyik tényező nem teljesül, és  a szülők nem védekeznek,  akkor az anya újra teherbe eshet.

Várandósság alatt nyugodtan folytatható a szoptatás, egyetlen kivétellel: ha az orvos az orgazmustól is eltiltotta a kismamát, akkor a szoptatás által kiváltott enyhe méhösszehúzódások is gondot okozhatnak. Ez komoly betegség, előzőleg többször átélt vetélés, vagy görcsök, vérzés esetén lehetséges. Egyéb esetben ezek teljesen veszélytelenek, nem okoznak problémát, vagyis az állapotos nők döntő többségénél nincs akadálya  a terhesen való szoptatásnak.

tandemszoptatasElőfordulhat az is, hogy a várandósság miatt a mell annyira érzékeny lesz, hogy a szoptatás már fájdalmat okoz. Megoldást jelenthet a korlátozása, vagy más testhelyzetek keresése. Amennyiben mégis kellemetlen marad, akkor el kell gondolkozni az elválasztáson, hiszen a szoptatás is addig jó, míg mindkét fél örömét leli benne.
 A gyerekek egy része a terhesség során elválasztja magát, mert megváltozik a tej íze, vagy mert a félidőhöz közeledve csökken a mennyiség. 

A várandósság utolsó harmadában újra előtej kezd termelődni. Amennyiben ezek nem zavarják a gyermeket, és az anyának sem okoz kellemetlenséget az érzékenyebb mellbimbó miatt, akkor a szoptatás folytatható a szülésig, illetve később a kicsivel együtt is.  Sok kismama számára épp a szoptatás nyújtotta pihenőidő az, ami kikapcsolja a hétköznapi munkából, rohanásból. Előfordulhat az is, hogy a már elválasztódott gyerek a szülés után újra szopni akar. Ennek többnyire az az oka, hogy tudni akarja, őt is szereti-e anya annyira, mint a kicsit, neki is szabad-e ugyanazt. Épp ezért az engedékenység a célravezető.

 A szülést követően csak előtej, colostrum termelődik, majd 4-7 nap után belövell a tej. A tej összetétele mindig az újszülött igényeihez alkalmazkodik. Ha a nagy is kér belőle, nincs akadálya a tandemszoptatásnak. Ez történhet egyidejűleg, két mellből, vagy felváltva. Ha először a kicsit jóllakatva, majd a naggyal összebújva szoptatunk, akkor időnként érdemes változtatni a sorrenden, hogy ne csak a hígabb előtej jusson az újszülöttnek, hanem kapjon a zsírosabb hátsótejből is. Ne legyen megszabva, hogy melyik mell melyik gyereké, mert a babának fontos, hogy mindkét oldalról, szimmetrikusan érjék az ingerek, tehát felváltva, hol jobbról, hol balról kell etetni. Attól nem kell tartani, hogy nem lesz elég a tej, hiszen igény szerinti szoptatás esetén érvényesül a kereslet-kínálat elve, vagyis annyi termelődik, amennyire szükség van.

Igény szerinti szoptatáson azt értjük, hogy
-a baba szopását sem időben, sem időtartamban nem korlátozzuk: annyi időt tölt a mellen, amennyit szeretne
-a komfortszopás is megengedett, vagyis nem cumit kap, hanem mellre helyezi az anya akkor is, ha csak megnyugvási céllal szeretne szopni.

A közös szopi során a testvérek kapcsolata általában elmélyül. Gyakori, hogy egymást simogatva oltják a szomjukat. Későbbi viszonyukat is pozitívan befolyásolja, a tandemező gyerekek között kevésbé jellemző a testvérféltékenység.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja