SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tandem, szoptatás várandósan

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-22
Vajon hogyan alakul a szoptatás, ha a kismama újra várandós lesz?
Tandem, szoptatás várandósan

A szoptatás természetes fogamzásgátló a szülést követő első 6 hónapban, amennyiben  

  • a baba igény szerint, kizárólag szopik, és minden szopási igényét az anyamellen elégíti ki!
  • nincs hozzátáplálás (még víz sem)
  • nem cumizik,
  • két szoptatás között nem telik el 4 óránál több idő,
  • és az anya menstruációja nem tért még vissza.

Ha valamelyik tényező nem teljesül, és  a szülők nem védekeznek,  akkor az anya újra teherbe eshet.

Várandósság alatt nyugodtan folytatható a szoptatás, egyetlen kivétellel: ha az orvos az orgazmustól is eltiltotta a kismamát, akkor a szoptatás által kiváltott enyhe méhösszehúzódások is gondot okozhatnak. Ez komoly betegség, előzőleg többször átélt vetélés, vagy görcsök, vérzés esetén lehetséges. Egyéb esetben ezek teljesen veszélytelenek, nem okoznak problémát, vagyis az állapotos nők döntő többségénél nincs akadálya  a terhesen való szoptatásnak.

tandemszoptatasElőfordulhat az is, hogy a várandósság miatt a mell annyira érzékeny lesz, hogy a szoptatás már fájdalmat okoz. Megoldást jelenthet a korlátozása, vagy más testhelyzetek keresése. Amennyiben mégis kellemetlen marad, akkor el kell gondolkozni az elválasztáson, hiszen a szoptatás is addig jó, míg mindkét fél örömét leli benne.
 A gyerekek egy része a terhesség során elválasztja magát, mert megváltozik a tej íze, vagy mert a félidőhöz közeledve csökken a mennyiség. 

A várandósság utolsó harmadában újra előtej kezd termelődni. Amennyiben ezek nem zavarják a gyermeket, és az anyának sem okoz kellemetlenséget az érzékenyebb mellbimbó miatt, akkor a szoptatás folytatható a szülésig, illetve később a kicsivel együtt is.  Sok kismama számára épp a szoptatás nyújtotta pihenőidő az, ami kikapcsolja a hétköznapi munkából, rohanásból. Előfordulhat az is, hogy a már elválasztódott gyerek a szülés után újra szopni akar. Ennek többnyire az az oka, hogy tudni akarja, őt is szereti-e anya annyira, mint a kicsit, neki is szabad-e ugyanazt. Épp ezért az engedékenység a célravezető.

 A szülést követően csak előtej, colostrum termelődik, majd 4-7 nap után belövell a tej. A tej összetétele mindig az újszülött igényeihez alkalmazkodik. Ha a nagy is kér belőle, nincs akadálya a tandemszoptatásnak. Ez történhet egyidejűleg, két mellből, vagy felváltva. Ha először a kicsit jóllakatva, majd a naggyal összebújva szoptatunk, akkor időnként érdemes változtatni a sorrenden, hogy ne csak a hígabb előtej jusson az újszülöttnek, hanem kapjon a zsírosabb hátsótejből is. Ne legyen megszabva, hogy melyik mell melyik gyereké, mert a babának fontos, hogy mindkét oldalról, szimmetrikusan érjék az ingerek, tehát felváltva, hol jobbról, hol balról kell etetni. Attól nem kell tartani, hogy nem lesz elég a tej, hiszen igény szerinti szoptatás esetén érvényesül a kereslet-kínálat elve, vagyis annyi termelődik, amennyire szükség van.

Igény szerinti szoptatáson azt értjük, hogy
-a baba szopását sem időben, sem időtartamban nem korlátozzuk: annyi időt tölt a mellen, amennyit szeretne
-a komfortszopás is megengedett, vagyis nem cumit kap, hanem mellre helyezi az anya akkor is, ha csak megnyugvási céllal szeretne szopni.

A közös szopi során a testvérek kapcsolata általában elmélyül. Gyakori, hogy egymást simogatva oltják a szomjukat. Későbbi viszonyukat is pozitívan befolyásolja, a tandemező gyerekek között kevésbé jellemző a testvérféltékenység.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja