SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szoptatás élmény - elkísér egy életen át

Szőke Judit [cikkei] - 2008-07-30
A szoptatás megszámlálhatatlan előnyéről annyi, de annyi cikk született már! Nincs egyetlen észérv sem, mely a táplálás e módja ellen szólna! Azon már több a dilemma, hogy mi jobb: az igény szerinti szoptatás vagy a szigorúan betartott, tudományosan kiszámított? Most egy háromgyerekes családanya tapasztalatait olvashatják, aki azért még utána is olvasott ennek-annak.
A gyermeket minden alkalommal mellre tenni, amikor jelzi, hogy éhes, néhány évtizede még természetes volt. Aztán jött a tudomány és okos bácsik és nénik kiszámolták, hogy az átlagos csecsemőnek mennyi táplálékra, és milyen gyakorisággal van szüksége. Aztán ebből szinte törvényi előírás lett: minden kicsinek négyóránként és a testsúlyának megfelelő mennyiségű tejet kellett adott idő alatt megennie. És mese nem volt. Az lett a vége a dolognak, hogy az anyák közül egyre többen kudarcot vallottak, csökkent, vagy elment a tejük, hiszen tudvalévő, hogy ritka szoptatás esetén kevesebb tej termelődik. Következésképpen egyre több kisbaba kapott hamarabb tápszert.

A bébi nem rendszerető

Hányszor hangzott el: három-égy óránként szoptass, különben soha nem tanul rendet a gyerek. Na, de kérem! A csecsemőnek nem feladata, hogy rendet tanuljon. Éppen elég neki allkalmazkodni a külvilághoz. Az első napokban még épphogy cseresznye nagyságú a gyomrocskája, elvárhatjuk-e, hogy ilyen kis mennyiségű folyadékkal kibírja három órán át? Az emésztés irama és az anyatej összetétele gyakoribb táplálkozásra késztet. Az érzelmi biztonságot pedig aztán tényleg órára beprogramozni…
Mi, hétköznapi, civil anyák pedig csak gondolkodunk: nekünk, felnőtteknek is mennyire különböző az ízlésünk, az étvágyunk és a szokásunk. Miért várjuk el egyedi bébinktől, hogy ugyanannyit egyen, és ugyanolyan ütemben hízzon, mint  “átlagos” kortársai. Bízzunk benne, hogy egészséges ösztöneinek engedelmeskedve annyit fog enni, amennyire szüksége van. Az anyatej kb. két óra alatt kiürül a csecsemő gyomrából. A legtöbb baba az első hónapokban kialakítja egyéni napi ritmusát saját alkatának megfelelően. Van, aki másfél óránként igényel egy kis szopit, van, aki aluszékonyabb. Csak figyelni kell a kisbabánkra és alkalmazkodni hozzá.

Igény szerint


Ha ezt tesszük, néhány hét alatt a tejtermelés beáll a kicsi szintjére. Az „igény szerinti szoptatás” nem jelenti azt, hogy a kisbabát egész nap szoptatni kell. A legkisebbek is nagyon rafináltak tudnak lenni. Van, hogy a sírás nem éhséget jelez, csak közelséget, babusgatást kér.
Ha kicsinyünk időnként a szokásosnál többször akar szopni, az is lehet, hogy fejlődésében ugrásszerű változás következett be, hirtelen több táplálékot igényel. Az anyatej  mennyisége csak pár nap késéssel tudja ezt követni. A gyakoribb szoptatással növelhető az anyatej mennyisége, ez is egyfajta kereslet - kínálat elv.
A  szoptatás összeköti az anyát és a gyermeket. Kevés csodálatosabb dolog van, mint így, a legszorosabb kötelékben együtt lenni kisbabánkkal. Ebben a különleges anya-gyerek kapcsolatban a szoptatás érzelmi táplálék is, anyának és gyereknek egyaránt. Ráadásul a szoptatás nem csak táplálás, hanem segíti a beszédfejlődést is. Azért, mert olyan összetett mozgássor, amely biztosítja a szájizomzat és a fogazat optimális fejlődését, s így a későbbi zökkenőmentes beszédfejlődést. Minél hosszabb ideig gyakorolja ezt a mozgást a kisgyerek, annál jobb.

A szoptatás együttműködés

A szoptatás érzelmi támasz is, és együttműködésen alapul. A szoptatás nemcsak a táplálkozási és az immunológiai védelmi szempontból ideális, hanem vigasz is. Fontos része az anya-gyerek kapcsolatnak: megtanulja a bébi a közeledés-távolodás relációját és a biztonság értékét. És hogy mit tanul az anya? Megismeri a gyermekét, ráadásul a szoptatás során termelődő hormonok erősítik és fenntartják a védelmező szülői viselkedést, elősegítik a kötődés kialakulását. Megerősítik az anyát abban, hogy képes valami megismételhetetlent, egyedit és életfontosságút adni gyerekének. Azaz önbizalmat ad, erősíti az Ént. Ahogy nő a baba, nő a szoptatás érzelmi oldala a táplálkozás szempontjainak rovására. Így aztán nem túlzás kijelenteni: a szoptatás haszna, élménye elkísér egy életen át.

 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja