SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Autósülést, de melyiket?

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-18
Gyermekünknek, 12 éves koráig, legalább 3-4 autósülésre lesz szüksége, az életkorától és a súlyától függően.
Ha első gyermekünknek vásárolunk, elég tanácstalanok lehetünk mit is vegyünk figyelembe.

Több szakaszra bonthatjuk az ülések használati idejét,

  • 0, 0+ csoport: 0-13 kg, körülbelül 18 hónapos koráig,
  • I súlycsoport: 9-18 kg, körülbelül 9 hónapostól 4 éves koráig,
  • II súlycsoport: 15-25 kg, 3 évestől 7 évesig,
  • III súlycsoport: 22-36 kg, 4 évestől 12 évesig.

Az első időszakban, 18 hónapos koráig a 0; 0+ kategóriás autósülést, vagy babahordozót használhatunk.
Fontos szempont, hogy ezeket az üléseket a 3 pontos biztonsági öv rögzíti, bennük a baba számára külön öv van, amely a vállaknál és a láb között vezetve fogják az  ülésben. A vállaknál található övre ráhúzható párna található, hogy ne vágjon az öv, valamint a csat alja is alá van párnázva egy levehető és mosható alátéttel.
Tartozéka az ülésnek a napfényvédő tető, melyet le lehet csatolni, igény szerint. Egyes fajtáknál már kiemelkedő fejrészt és oldalvédelmet is találunk, vagy vehetünk hozzá  összecsukható vázat, mellyel a kocsiból kivéve babakocsivá alakíthatjuk. Persze vegyük figyelembe, hogy a csomagtartót foglalja a váz, ha takarékoskodnunk kell a hellyel.
A hordozó karját hátra is hajthatjuk, kitámasztásnak, vagy leállítva az íves alsó kialakításnak köszönhetően ringathatjuk is a babát. Egyes típusoknál hátul pelenkatartó kialakítás van.
Fontos hogy legyen az üléshez szűkítő párna, amely tartja a fejet és a csípőt, amíg a baba nagyon kicsi, később ez kivehető.
Beszerelhetjük az első ülésre is, de menetiránynak háttal, így a mama jól láthatja, a pici is nyugodt. A hirtelen fékezéskor fellépő fej előre lendülését is kivédhetjük ezzel,  ami a babáknál fokozottan veszélyes, mert a fej arányaiban sokkal nagyobb, és a nyakizmok még nem elég erősek. Ebben az esetben viszont mindenképp kapcsoljuk ki a  légzsákot, mert az esetleges berobbanó zsák széttörheti az ülést. Ha nem lehet kikapcsolni, akkor semmiképpen ne tegyük a babát az első ülésre.
Ha a baba feje már túlemelkedik az ülésen, ideje másik súlycsoportba tartozót venni.autosules

A második időszakban az I súlycsoportos, 9-18 kg vagy 9 hónapos kortól 4 éves korig kialakított autóülés használatos.
Ezeket a hátsó ülésre lehet csak beszerelni, menetiránynak megfelelően. Ezekben az ülésekben már öt pontos biztonsági öv van, az autó 3 pontos biztonsági övével lehet  rögzíteni. Ha autónkban hátul csak a csípőnél lévő kétpontos biztonsági öv van, mindenképp cseréljük le  hárompontosra, gyermekünk biztonsága érdekében. Az gyerekülés  belső biztonsági övét mindig a váll vonalában elhelyezkedő nyílásból kell kivezetni, vagy alatta, felette semmiképp, mivel könnyen kibújhatóvá válik a váll fékezéskor a  lendülésnél. Az ülések oldalvédelmi formájának kialakítása változó, egyes típusok a karosszériához is rögzíthetőek, ha van autónkban erre kialakított csatlakozó. Bizonyos  típusoknál a háttámla dőlésszöge állítható az ülőlap alatti karral, a fejtámla magassága is variálható.
Mivel ez a korszak már nagyon mozgékony, kisebb az esélye hogy a gyermekünk elalszik az ülésben, hosszabb utakra érdemes kiegészítőket is vásárolni, pohártartót,  játéktálcát.

A harmadik időszak, a 15-35 kg, ha jól választunk, egy ülés is elég lesz a II-III súlycsoportú ülések közül, amig a gyermekünk eléri a 12 éves kort. Ezeknél a típusoknál már teljesen szétszedhetőek is vannak, csak ülésmagasítóként is használhatjuk a későbbiekben ha elég magas a gyermekünk. A biztonság miatt  azonban jó, ha minnél tovább összeszerelt állapotban használjuk, mert így védi a fejet, és a törzset is az oldalirányú ütésektől!
Ha mégis csak az ülésmagasító mellett döntünk, akkor fontos szempont, hogy felemelje a gyermeket annyira, hogy ne csússzon ki a kétpontos, vagy hárompontos biztonsági öv  alól.
Itt is az autó biztonsági övével rögzíthetjük az ülést, az övterelő kialakítások segítségével. Érdemes ilyenkor már az autót is elvinni, mert olyan változó az ülések szélessége,  hogy inkább próbáljuk ki, tényleg elég hosszú a biztonsági övünk hozzá? Vigyük el gyermekünket is, hadd próbálja ki az adott ülést, hogy mennyire kényelmes, lehet állítani  a háttámla magasságát? Ha ő is beleszólhat a választásba, könnyebben beleül később, ha valóban utaznunk kell. Előfordulhat hogy a biztonsági öv nagyon közel halad el a  nyaknál, szoríthatja, vagy zavarhatja az arcot, ebben az esetben be tudjuk állítani a kívánt magasságot, ha van a háttámlán kialakított nyílás, amin keresztül vezethető az  öv. 
A  fejtámla és a karfák jó ha állíthatóak, némelyik típusnál az ülés combhossza is növelhető, vagy a háttámla szélessége, ez télen lehet fontos, a vastag ruházatnál. Ha a háttámla dönthető, szintén jól jöhet, ha gyermekünk elálmosodik.

Vegyük még figyelembe, milyen anyagokat használtak fel az autósüléshez. A vázak készülhetnek fémből vagy műanyagból, vagy hungarocellből az olcsóbb változatok,  melyeket csőkerettel erősítenek meg. A műanyag előnye hogy stabilabb a kialakítása, jobban eloszlik a súly, nem teszi olyan gyorsan tönkre az autó kárpitját, mint a fémváz.

A gyártók
 
ABC Design, német
Bébé Confort, francia
Brevi, angol
Cam, olasz
Casualplay, spanyol
Chicco, olasz
Easybob, holland
Graco, amerikai
Hauck, német
HTS Besafe, norvég
Implast, lengyel
Jané, spanyol
Maxi-Cosi, holland
Neonato, olasz
Peg Perego, olasz
Pierre Cardin, francia
Ramatti, lengyel
Römer/Britax, német/angol
Storchenmühle , német

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja