SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért érdemes grafológiát tanulni?

Kárászné Tomanó Ágnes - www.grafonet.hu szakértője [cikkei] - 2008-04-24
Szülők vagyunk, vagy szülők leszünk. Igyekszünk felelősséggel nevelni gyermekeinket és szeretnénk boldog felnőttként látni őket.
Miért érdemes grafológiát tanulni?

A gyakorlati tapasztalat viszont sok esetben az, hogy csak amikor már nagy a gyermekünk, akkor jövünk rá, hol, mit "szúrtunk el" legnagyobb gondosságunk és odafigyelésünk, jóakaratunk ellenére. Mi a megoldás? Olvassuk a szakirodalmakat, nevelési útmutatókat, ami igen helyes, meg is kell tennünk. De hát gyermekünk - mint mi is valamennyien - egyéniség.

Vajon van-e még valami, amit megtehetünk az ő és a mi boldogságunkért? Van megoldás. Ezt a megoldást grafológiának hívják.

Segítségével nyomon követhetjük mindazokat a belső történéseket, melyet gyermekünk akár életkora miatt nem tud kifejezni, később pedig, mert érzelmeit, érzéseit nehezen tudja szavakba önteni (ez nálunk felnőtteknél sem könnyű - és mennyi konfliktus forrása!!)

Ezeknek a rejtőző információknak bizony következményei vannak. Ez nem jelenti azt, hogy gyermekünk személyiségi jogait megsértve "vájkálunk" a lelkében. De meg kell tudnunk azt, hogy valóban kiegyensúlyozott-e, vagy csak külső kontrollos beállítottsága következtében viselkedik nekünk nagyon tetszően, ezért teljesít, valójában pedig egészen mást szeretne tenni, mást érez és gondol. Ez már a hazugságról szól! Mi tanítjuk meg hazudni őket, amikor figyelmen kívül hagyjuk az ő valóságukat és a magunkét erőltetjük rájuk, kompromisszumos megoldás helyett.

Tudomásul kell vennünk, hogy ők csak részben a mieink, valójában önálló személyiségek. Az ő valós szükségleteikre kell figyelnünk és nem a saját elvetélt álmaink jövendő megvalósítóinak kell tekintenünk gyermekeinket. Szerencsére ez a szélsőség ritka eset, de azért a szülők többségének van elképzelése arról, hogy mi legyen az ő gyerekéből.

Van, hogy az álom és a valóság találkozik, de bizony nem egy olyan esettel szembesülünk, amikor a gyermek nem képes vagy nem akar(!) megfelelni a szülői elvárásoknak és úgynevezett "ellenkarriert" fut be, aminek akár kriminális következményei lehetnek. Prof. Dr. Ranschburg Jenő tanár úr véleménye szerint egy gyermek 5(!!) éves korában megmondható, hogy várható-e valamilyen súlyos szocializációs probléma a gyermeknél - konkrétan a kriminális személyiség kibontakozására vonatkozóan.

Van olyan grafológiai iskola, melynek alternatív szakán szülőcsoportokat indítanak és 13 alkalom alatt a kisgyermekrajz elemzéstől a nagyobb gyermek - és felnőttrajz elemzésen át megtanulják a szülők a gyermek, majd a "kisfelnőtt" rajz- és íráskövetését is.

(Épp a minap elemezte Kárászné Tomanó Ágnes grafológus szakértő kollégám egy 4 éves kislány írását, ami nem volt valódi írás, csak utánozta a nagymamát. A betű nélküli írás teljes mértékben elemezhető volt!!)



Visszatérve a tanításra, a képzésen a grafológiai tanulmányok mellett személyiségpszichológiai, fejlődéslélektani ismereteket, valamint speciális tesztek gyakorlati alkalmazását is elsajátítják a leendő vagy immár gyakorló szülők. Megtanulják gyermekeik valós képességeinek feltárását, így az ovi -, vagy általános iskola választása mellett a pályaorientációban vagy továbbtanulásban is, sőt a objektív segítőként állhatnak szeretteik mögött. Aki pedig vizsgázni is szeretne, okleveles grafológusi szakmát szerezhet.

S hogy egy példával is illusztráljam az elmondottakat: egy anyuka hozta kétségbeesetten gyermekét, elmesélvén, hányféle utat bejártak már de semmi eredményre nem jutottak. Úgy gondolta, az, hogy most kipróbálja-e a grafológiát avagy sem, már nem oszt, nem szoroz. A feladás határán volt.
A története a következő: 4 éves kisfia, aki ekkorra már gyönyörűen beszélt, bent játszogatott műanyag játéksátrában, amikor - tán meglökött egy tartórudat - rádőlt az építmény. Ettől fogva a gyermek megnémult, azt hitték, átmeneti sokkot kapott az ijedelemtől. De a hallgatás maradt és a kétségbeesett szülők hiába futottak szakembertől szakemberig, a vizsgálatok semmiféle szervi elváltozást nem tudtak kimutatni.

A rajzelemzésekből kiderült, hogy amikor bebújt a sátracskájába éppen nagyon mérges volt anyukájára és csúnyát mondott. Ekkor dőlt rá a ponyva és az ő fejében úgy állt össze a kép, hogy nem szabad beszélni, mert akkor nagy baj történhet.

Kompetenciánk a problémafeltárásig terjedt, a gyermekpszichológus ezek után "kijátszatta" vele a történést és gyorsan visszaadta a hangját, a gyermek és a szülők legnagyobb örömére.



Földényi-Mermező Ágnes
grafológus, grafoterapeuta
konzultációs terapeuta
www.grafonet.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja