SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekeink és a gyorséttermek

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-09
Ínycsiklandó hamburgerek, s még annál is szebb csirkefalatok csábítanak a gyorsétterembe. Kérdés csak az, hogy mi szülők, ráharapunk-e a csalogató reklámokra.

Lila ketchup, csíkos szendvicskrém, ízletes csokoládéba rejtett miniatűr játékok. Ez már nem Amerika, nem csak a külföldi filmek csodája. Hazánkban is egyre több csábító, de mesterséges étel vár arra a boltok polcain, hogy az óvatlan szülő megvegye. Hasonló trükkökkel élnek a gyorséttermek is. A leghízlalóbb, legkevesebb fontos tápanyagot tartalmazó ételekhez kínálják színes játékaikai, ezzel befolyásolva gyermekeink döntését. Hiszen lehet, hogy egy alma, vagy egy finom saláta sokkal csábítóbb lenne, de ez esetben elmaradna az áhított játék.

Gyorséttermi őrület

Bár sokan elítélik a gyorséttermeket, nem lehet egyértelműen a vendéglátóipart hibáztatni azért, ha gyermekeink nem a tápláló, egészséges ételeket választják. Nem egy esetben a szülő (pl. időhiány miatt) nem készít gyermekének uzsonnát, helyette rábízza a döntést, hogy mit vásároljon iskolába menet. A gyermekeket pedig születésüktől fogva befolyásolják a reklámok, a színes marketing őrület.

Ha egy egészséges joghurt, vagy tápláló gyümölcssaláta színes Disney-figurás dobozban lenne, valószínűleg kelendőbb lenne a gyermekek körében. Ha pedig a gyorséttermekben a hamburger helyett egy fitness saláta mellé kínálnák a szép, színes játékokat, kevesebb gyermek küzdene túlsúllyal.

Egészségesebb ételeket gyermekeinknek

Az „egészséges étel” fogalma mindig is vitatéma volt. Vajon nem egészséges a hamburger? És mi lehet a gond a töltött káposztával? Olykor átesünk a ló túloldalára, s mindent mérgezőnek titulálunk, ami nem kizárólag bio alapanyagokból készült. Gyermekeinknek számtalan tápanyagra, s mindenek előtt változatos étrendre van szüksége. Egy hamburger legalább olyan fontos lehet, mint a tápláló gyümölcs.

A hangsúlyt a változatosságra kell helyezni. A kiegyensúlyozott, vegyes étrend segít az ideális testsúly, a jó közérzet, az egészség megőrzésében. Nem a gyermek multivitaminok, táplálék kiegészítők teszik egészségessé gyermekeinket, hanem a vegyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, és a biztos családi háttér.

Hogyan óvjuk gyermekeinket?

Nem elsősorban a tiltás az, ami jó útra tereli gyermekeinket. A tiltott gyümölcs mindig édesebb, így a csokoládé, a kóla, vagy éppen a hamburger még inkább az első hely felé törekszik a ranglistán. A megoldás az lehet, ha magunk készítjük el gyermekeink ételeit, friss, tápláló összetevőkből, de alkalmanként egy-egy gyorséttermi koszt, vagy éppen desszert is megjelenik az asztalon. Gyermekeink így egyformán tudják majd értékelni mindkét ételt.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja