SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékok a várótermekben - Fertőzést okozhatnak?

Dr. Kaszó Beáta [cikkei] - 2011-10-21
Egyre több gyermekrendelő várójában alakítanak ki játszósarkot, hogy a gyerekek számára elviselhetőbbé váljon a várakozás.
Játékok a várótermekben - Fertőzést okozhatnak?

Ez nagyon jó ötlet, de számolni kell a veszélyeivel is. A rendelőben a vizsgálatra váró gyerekek jó része hurutos betegségben szenved, s a köhögés, tüsszögés során a kórokozók (baktériumok, leggyakrabban vírusok) a környezetbe kerülnek. Játék közben természetesen a játékokra.

Az emberről emberre terjedő betegségek átkerülhetnek a másik emberre a légutakon keresztül, a gyomor-bélcsatornán át, a vérpálya útján, bőrön keresztül, illetve az egészségügyi ellátással kapcsolatos beavatkozások során.

Legkönnyebben a légutakon át, cseppfertőzéssel terjednek a kórokozók. Beszéd, tüsszentés, köhögés után a levegőben a szétporladó nyálcseppekhez tapadva a légáramlattal elsodródnak. A betegtől akár több méternyi távolságra is eljuthatnak, órákig lebeghetnek a levegőben vagy lerakódnak a különböző tárgyakon, és a fertőző személy jelenléte nélkül is megbetegedést okozhatnak.

Cseppfertőzés esetén a kórokozók elsősorban a légutakba, a tüdőbe kerülnek, és itt szaporodnak el betegségeket okozva. A cseppfertőzéssel terjedő betegségek megelőzésében legfontosabb a gyakori kézmosás, a helyiségek szellőztetése, maszk viselése.



A bélrendszert érintő fertőzések leggyakrabban a széklettel terjednek. A kisgyermek a nem megfelelő kézmosás után a kezén maradt kórokozóval terjesztheti a betegséget. A vérrel és a bőrön át történő fertőzés a várókban a legritkább esetben jelent kockázatot.

A légtérbe és a felületekre kerülő kórokozók a már jobb állapotú gyerekek mozgásának, futkározásának hatására felkavarodnak, s még nagyobb koncentrációt érnek el a levegőben.

A sokszor zsúfolt rendelőkben megoldhatatlan a játékok folyamatos fertőtlenítése, ezért a legjobb megoldás, ha a várakozás idején a gyermek a magával vitt mesekönyvvel, játékkal játszik.

Fotó: Ilagam: Puzzle

Dr. Kaszó Beáta


Dr. Kaszó Beáta
Allergológus és gyermek-tüdőgyógyász

Allergológus és klinikai immunológus
gyermektüdőgyógyász
csecsemő- és gyermekgyógyász


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/992-21-51
Honlap: http://www.allergiadoktor.com/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja