SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékok a várótermekben - Fertőzést okozhatnak?

Dr. Kaszó Beáta [cikkei] - 2011-10-21
Egyre több gyermekrendelő várójában alakítanak ki játszósarkot, hogy a gyerekek számára elviselhetőbbé váljon a várakozás.

Ez nagyon jó ötlet, de számolni kell a veszélyeivel is. A rendelőben a vizsgálatra váró gyerekek jó része hurutos betegségben szenved, s a köhögés, tüsszögés során a kórokozók (baktériumok, leggyakrabban vírusok) a környezetbe kerülnek. Játék közben természetesen a játékokra.

Az emberről emberre terjedő betegségek átkerülhetnek a másik emberre a légutakon keresztül, a gyomor-bélcsatornán át, a vérpálya útján, bőrön keresztül, illetve az egészségügyi ellátással kapcsolatos beavatkozások során.

Legkönnyebben a légutakon át, cseppfertőzéssel terjednek a kórokozók. Beszéd, tüsszentés, köhögés után a levegőben a szétporladó nyálcseppekhez tapadva a légáramlattal elsodródnak. A betegtől akár több méternyi távolságra is eljuthatnak, órákig lebeghetnek a levegőben vagy lerakódnak a különböző tárgyakon, és a fertőző személy jelenléte nélkül is megbetegedést okozhatnak.

Cseppfertőzés esetén a kórokozók elsősorban a légutakba, a tüdőbe kerülnek, és itt szaporodnak el betegségeket okozva. A cseppfertőzéssel terjedő betegségek megelőzésében legfontosabb a gyakori kézmosás, a helyiségek szellőztetése, maszk viselése.



A bélrendszert érintő fertőzések leggyakrabban a széklettel terjednek. A kisgyermek a nem megfelelő kézmosás után a kezén maradt kórokozóval terjesztheti a betegséget. A vérrel és a bőrön át történő fertőzés a várókban a legritkább esetben jelent kockázatot.

A légtérbe és a felületekre kerülő kórokozók a már jobb állapotú gyerekek mozgásának, futkározásának hatására felkavarodnak, s még nagyobb koncentrációt érnek el a levegőben.

A sokszor zsúfolt rendelőkben megoldhatatlan a játékok folyamatos fertőtlenítése, ezért a legjobb megoldás, ha a várakozás idején a gyermek a magával vitt mesekönyvvel, játékkal játszik.

Fotó: Ilagam: Puzzle

Dr. Kaszó Beáta


Dr. Kaszó Beáta
Allergológus és gyermek-tüdőgyógyász

Allergológus és klinikai immunológus
gyermektüdőgyógyász
csecsemő- és gyermekgyógyász


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/992-21-51
Honlap: http://www.allergiadoktor.com/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja