SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékok a várótermekben - Fertőzést okozhatnak?

Dr. Kaszó Beáta [cikkei] - 2011-10-21
Egyre több gyermekrendelő várójában alakítanak ki játszósarkot, hogy a gyerekek számára elviselhetőbbé váljon a várakozás.

Ez nagyon jó ötlet, de számolni kell a veszélyeivel is. A rendelőben a vizsgálatra váró gyerekek jó része hurutos betegségben szenved, s a köhögés, tüsszögés során a kórokozók (baktériumok, leggyakrabban vírusok) a környezetbe kerülnek. Játék közben természetesen a játékokra.

Az emberről emberre terjedő betegségek átkerülhetnek a másik emberre a légutakon keresztül, a gyomor-bélcsatornán át, a vérpálya útján, bőrön keresztül, illetve az egészségügyi ellátással kapcsolatos beavatkozások során.

Legkönnyebben a légutakon át, cseppfertőzéssel terjednek a kórokozók. Beszéd, tüsszentés, köhögés után a levegőben a szétporladó nyálcseppekhez tapadva a légáramlattal elsodródnak. A betegtől akár több méternyi távolságra is eljuthatnak, órákig lebeghetnek a levegőben vagy lerakódnak a különböző tárgyakon, és a fertőző személy jelenléte nélkül is megbetegedést okozhatnak.

Cseppfertőzés esetén a kórokozók elsősorban a légutakba, a tüdőbe kerülnek, és itt szaporodnak el betegségeket okozva. A cseppfertőzéssel terjedő betegségek megelőzésében legfontosabb a gyakori kézmosás, a helyiségek szellőztetése, maszk viselése.



A bélrendszert érintő fertőzések leggyakrabban a széklettel terjednek. A kisgyermek a nem megfelelő kézmosás után a kezén maradt kórokozóval terjesztheti a betegséget. A vérrel és a bőrön át történő fertőzés a várókban a legritkább esetben jelent kockázatot.

A légtérbe és a felületekre kerülő kórokozók a már jobb állapotú gyerekek mozgásának, futkározásának hatására felkavarodnak, s még nagyobb koncentrációt érnek el a levegőben.

A sokszor zsúfolt rendelőkben megoldhatatlan a játékok folyamatos fertőtlenítése, ezért a legjobb megoldás, ha a várakozás idején a gyermek a magával vitt mesekönyvvel, játékkal játszik.

Fotó: Ilagam: Puzzle

Dr. Kaszó Beáta


Dr. Kaszó Beáta
Allergológus és gyermek-tüdőgyógyász

Allergológus és klinikai immunológus
gyermektüdőgyógyász
csecsemő- és gyermekgyógyász


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/992-21-51
Honlap: http://www.allergiadoktor.com/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja