Kicsik fogyókúrán?
Fábiánné Susán Szilvia [cikkei] - 2011-02-17
A közelmúltban nagy port kavart fel az az (ál)hír, hogy az egyik televíziós személyiség felesége fogyókúrára fogta a babáját, mert a gyermek szerinte kissé túlsúlyos... A súlykérdés azonban nem csak a hírességek életében, hanem bármelyik családban felvetődhet.
Amikor megszületik a babánk, árgus szemmel figyeljük, és azon aggódunk, hogy egészségesen fejlődik-e. Nyugodtabban alhatunk, ha tudjuk, hogy a baba súlyfejlődése nem egyenletes, időnként stagnál az egészséges gyermekeknél is. Ilyen stagnálás figyelhető meg kb. 3 hónapos korban, majd féléves korban, amikor a baba megduplázza születési súlyát, illetve az első életéve végén is, mikor megháromszorozza azt.
Anyatej és tápszer
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az anyatejjel táplált babák esetében elenyésző a túlsúly kialakulása.
Tápszeres babáknál előfordul túletetésből adódó túlsúly, aminek az a forrása, hogy a szülő azt hiszi, a baba sírásának oka csak az éhség lehet. Félrevezető, hogy a szopóreflex miatt, ha bármi hozzáér a szájához vagy annak környékére, a baba szopó mozdulatokat végez, amiből esetleg arra következtet az anya, hogy a kicsi éhes. Extrém hiba ha a pár hónapos kisbaba például 150 gramm helyett 250-300 gramm tápszert kap etetésenként.
Táplálkozási tévúton
A gyomornak szüksége van 2,5-3 órára ahhoz, hogy kiürüljön, s ha ennél gyakrabban kap a baba enni, a gyomor kitágul, ami hosszabb távon szintén túlsúly kialakulásához vezet.
Extrém elhízás főként 3-4 éves kor után jellemző. Az általam megkérdezett gyermekorvos hangsúlyozta a szülők és a nagyszülők felelősségét a gyermek félretáplálásában, akik adott esetben akkor érzik egészségesnek a gyermeket, ha eszik, és azt már nem nézik , mivel „tömik” a gyermeket. Sok esetben alapvető hiba a nagy mennyiségű cukros üdítők, chipsek rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztása, a gyorséttermek gyakori látogatása.
Az esetek egy részében persze genetikai vagy hormonális probléma áll az elhízás hátterében, ilyenkor a túlsúly táplálkozással kevésbé befolyásolható.
Az elhízás okát keresni kell!
Amikor a szülő is elhízott, sokszor a genetikát tesszük felelőssé, pedig sok esetben érdemes utánajárni, hogy a szülő gyermekkorában esetlegesen milyen táplálkozási hibák fordultak elő, amit továbbvisz gyermeke nevelésében. Több helyen, mint pl Budapesten a Heim Pál Gyermekkórházban, vagy a Budai Gyermekkórházban is működik endokrinológiai ambulancia, ahol az elhízott gyermekeknek és szüleiknek szakértők segítenek a súlyproblémák kezelésében, és minden évben szerveznek ducitáborokat is. Bármi is az elhízás oka, az egészséges táplálkozásra nevelés mellett a másik legfontosabb teendő a rendszeres testmozgás, mert az egészséges étrendet kiegészítve, annak hatását fokozva hozzájárul a testsúly normalizálódásához.
A másik véglet
A súlyfejlődési problémák másik véglete a kóros soványság. Ez esetben orvosi kivizsgálásra kerül sor, mely érinti a szív-, tüdő-, vese és a belső elválasztású mirigyrendszer vizsgálatát. Az oka lehet többféle: mint kardiális problémák, fel nem ismert húgyuti fertőzés, vagy mentális visszamaradás, de az esetek egy nagy részében nem szervi betegség áll a háttérben, hanem lelki okok.
Azt gondolom, hogy ha rendszeres kapcsolatban van az anyuka a védőnővel, a gyermekorvossal, és megbeszéli velük az adódó problémákat, elkerülhetőek az esetek nagy részében a babák súlyfejlődésének szélsőséges esetei.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Úgy szeretlek, majd megeszlek
Következő hír
Hogyan vállaljuk ma a családot?
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: