SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fogóreflex fejlődése

Családinet [cikkei] - 2010-09-10
A fogás elsajátításával a gyermek beleveti magát a játszás világába. Ennek a képességnek a kifejlesztésével megteszi az első lépést az evés, írás, rajzolás és sok más tevékenység irányába.
A fogóreflex fejlődése


Mikor tanul meg a gyermek fogni?


Az újszülötteknél ugyan már működik a fogóreflex, azonban egy évnek is el kell telnie, míg a baba kéz koordinációja olyan fejlett lesz, hogy fel tud venni tárgyakat, és ezeket biztosan képes tartani a kezében. A bébik három hónapos koruktól kezdik gyakorolni a fogást és minden hónappal ügyesebbek lesznek.


Így fejlődik a fogás képessége:


0 - 2 hónap

A fogó reflex veleszületett képesség. Ha megérintjük a gyermek tenyerét, ujjacskáival rögtön megmarkolja a miénket. Az ilyen mozgások az első 8 hétben még ösztönösek és akaratlanok. Ebben az időszakban többnyire ökölbe szorítja a kis kezét, hamarosan azonban ki fogja nyitni a tenyerét, majd összecsukja, hogy nézegethesse ujjait. Ezután már esetleg megpróbál megfogni egy-egy plüssállatot.  
 

3 hónap

A picúr még most sem tud fogni, bár szeretne, de már rá tud csapni a tárgyakra. Most fejlődik ki a szem-kéz koordinációja: látja a tárgyakat, amikhez hozzá szeretne jutni és megpróbálja felemelni azokat. Ilyenkor hasznosak a baba feje fölé lógatott vidám, színes figurák, melyeket könnyen tud lökdösni a kezével.
 

4 - 8 hónap

A baba négyhónapos korában már fel tud emelni nagyobb tárgyakat, építőkockákat, de apró dolgokat, mint pl. borsó, még nem tud felszedni. Ehhez még finomodnia kell az ujjak mozgásának. Amikor kibújnak első fogai (3-12 hónapos kor között), megpróbálja a tárgyakat a szájába tömni. A kanalat még nem tudja biztosan a kezében tartani és a szájához emelni, de próbálkozni fog vele. Ebben az időszakban a baba minden kézzelfogható dolog után fog nyúlni, és már át tudja venni ezeket egyik kezéből a másikba. Mostantól kezdve ajánlatos biztonságossá tenni a lakást a gyermek számára, el kell pakolni előle a törékeny holmikat.
 

9 - 12 hónap

Már könnyen vesz fel tárgyakat, a jobb vagy bal kéz dominanciája megfigyelhető, (de még nem kialakult). A jobban használt kéz erősebb lesz ugyan, ez azonban még nem igazi jele a jobb-vagy balkezességnek, amit két-vagy hároméves korban lehet majd megállapítani.  A baba most tökéletesíti ecsetfogó {ceruzafogó} mozgását, miközben gyöngyöket csippent fel hüvelyk- és mutató ujja között. A kéz-koordináció fejlődésével már képes lesz kanállal vagy villával enni.

 

Hogyan tovább?


Amikor a baba már biztosan tartja kezében a tárgyakat, vigyázzunk, mert el is tudja dobni azokat. Sok baba szereti ledobni, elhajítani a játékait, és élvezi, ahogy a felnőttek felveszik ezeket. 
Egyévesen a gyermek már talán szívesen játszik a labdával, kis tornyokat épít, vagy összeütöget tárgyakat.
Kétévesen már előbukkan a művészi hajlam: elbűvölten rajzol a zsírkrétával, és „ír“ krix-kraxokat. Háromévesen már elképzelhető, hogy annyira fejlett a kézkoordináció, hogy akár le is tud másolni egy-egy betűt.
 

A szülő feladata:

A baba fogóreflexét a következőképpen stimulálhatjuk:
Válasszunk ki egy színes játékot úgy, hogy ki kelljen nyújtani utána a kezét, vagy tegyünk sok színes játékszert a gyermek köré, hogy tudjon utánuk nyúlni.

Mi adhat okot aggodalomra?
Ha a gyermek nyolchetes kora után sem érdeklődik a közelében elhelyezett tárgyak iránt, nem mutatja jelét, hogy meg szeretne érinteni valamit.
Koraszülöttek esetében ez az érdeklődés késhet, ezért beszéljünk róla a gyermekorvossal.   
Kép: jarmoluk / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja