SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan szoktassuk rá gyermekünket a bilire?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-02-12
Azzal sajnos nem bíztathatunk, hogy gyermeked egyik napról a másikra szobatiszta lesz. Hosszú hónapokig tartó, időnként kudarcokkal tarkított út vezet a biliig, de ne felejtsd el: egy felnőttön sem maradt rajta a gyerekkori pelenka. Előbb-utóbb minden gyerek szobatiszta lesz.

Először beszéljünk arról, mitől kiemelkedő fontosságú a gyermek fejlődésében a szobatisztaság kialakulása. Ez az első olyan pont az életében, amikor felmerül benne a szüleivel való azonosulás vágya. Ő is úgy akar viselkedni, mint a szülei, ugyanakkor természetes ösztönének is szeretne eleget tenni, és ott, akkor üríteni, ahol és amikor rátör az inger, mindenféle korlátozás nélkül.  Erős konfliktushelyzet ez a gyerek életében. Nagyon fontos a gyerek későbbi fejlődésére nézve, hogy a szülők ezt a konfliktust hogyan kezelik.

Az átlag gyerek – ha van ilyen egyáltalán – nagyjából kétéves kora körül válik alkalmassá a biliztetésre. Az, hogy ez a folyamat mikor kezdődik és mikor ér véget, teljesen egyéni.

A bilire szoktatásnak két fontos feltétele van: egyrészt gyermekünk fizikai érettsége, tehát a záróizmai fejlettsége, valamint a vázizomzat megfelelő kialakultsága, ami alkalmassá teszi a gyermeket az ülésre.
Másrészt feltétel az izmokat szabályzó idegrendszer megfelelő szintű érettsége. A kicsinek fel kell ismernie azt az érzést, amit hólyagja és vastagbele telítettsége okoz. Ha ezt már biztonságosan ismeri, és eljön fejlődésében a megfelelő pont, képes lesz vizeletét és székletét akaratlagosan visszatartani.

Egy másik feltétel: a szülők türelme.  Hiába akarod bilire szoktatni porontyodat, ha ő még sem szellemileg, sem fizikailag nem érett meg a „mutatványra”. Ne generálj ebből  fölösleges feszültséget! Eseti sikereket ugyan elérhetsz, de azok teljes mértékben a véletlen számlájára írandók. Ne akard bilire szoktatni a gyereket csak azért, mert a játszótéren a többi anyuka arról mesél, hogy az ő gyereke már régen nem használ pelenkát, és édesanyád is naponta jön elő azzal a történettel, hogy te már 8 hónaposan bilibe pisiltél.  Minden gyereknél eljön az a pillanat, amikor ő maga kezd el érdeklődni a lehetőség iránt, hiszen mint említettem, hasonlítani akar szüleire.

Ne alkalmazz lehetőleg semmiféle kényszert a szobatisztaságra szoktatás során, ne vedd el tőle azt az örömet, amit saját sikerei felett érezhet. Nem utolsósorban magadnak is jót teszel ezzel, hiszen nem kell számítanod makacskodásra, ellenállásra.

A következő részben tanácsokat kaphatsz, milyen ártalmatlan praktikákhoz folyamodhatsz, ha eljön az idő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja