Hogyan szoktassuk rá gyermekünket a bilire?
Először beszéljünk arról, mitől kiemelkedő fontosságú a gyermek fejlődésében a szobatisztaság kialakulása. Ez az első olyan pont az életében, amikor felmerül benne a szüleivel való azonosulás vágya. Ő is úgy akar viselkedni, mint a szülei, ugyanakkor természetes ösztönének is szeretne eleget tenni, és ott, akkor üríteni, ahol és amikor rátör az inger, mindenféle korlátozás nélkül. Erős konfliktushelyzet ez a gyerek életében. Nagyon fontos a gyerek későbbi fejlődésére nézve, hogy a szülők ezt a konfliktust hogyan kezelik.
Az átlag gyerek – ha van ilyen egyáltalán – nagyjából kétéves kora körül válik alkalmassá a biliztetésre. Az, hogy ez a folyamat mikor kezdődik és mikor ér véget, teljesen egyéni.
A bilire szoktatásnak két fontos feltétele van: egyrészt gyermekünk fizikai érettsége, tehát a záróizmai fejlettsége, valamint a vázizomzat megfelelő kialakultsága, ami alkalmassá teszi a gyermeket az ülésre.
Másrészt feltétel az izmokat szabályzó idegrendszer megfelelő szintű érettsége. A kicsinek fel kell ismernie azt az érzést, amit hólyagja és vastagbele telítettsége okoz. Ha ezt már biztonságosan ismeri, és eljön fejlődésében a megfelelő pont, képes lesz vizeletét és székletét akaratlagosan visszatartani.
Egy másik feltétel: a szülők türelme. Hiába akarod bilire szoktatni porontyodat, ha ő még sem szellemileg, sem fizikailag nem érett meg a „mutatványra”. Ne generálj ebből fölösleges feszültséget! Eseti sikereket ugyan elérhetsz, de azok teljes mértékben a véletlen számlájára írandók. Ne akard bilire szoktatni a gyereket csak azért, mert a játszótéren a többi anyuka arról mesél, hogy az ő gyereke már régen nem használ pelenkát, és édesanyád is naponta jön elő azzal a történettel, hogy te már 8 hónaposan bilibe pisiltél. Minden gyereknél eljön az a pillanat, amikor ő maga kezd el érdeklődni a lehetőség iránt, hiszen mint említettem, hasonlítani akar szüleire.
Ne alkalmazz lehetőleg semmiféle kényszert a szobatisztaságra szoktatás során, ne vedd el tőle azt az örömet, amit saját sikerei felett érezhet. Nem utolsósorban magadnak is jót teszel ezzel, hiszen nem kell számítanod makacskodásra, ellenállásra.
A következő részben tanácsokat kaphatsz, milyen ártalmatlan praktikákhoz folyamodhatsz, ha eljön az idő.
Közösségi hozzászólások: